;

Vác;botrányok;Apor Vilmos Katolikus Főiskola;kampuszépítés;

Iskola a (tűrés)határon FORRÁS: AVKF

- Megtorlástól félnek a katolikus főiskola dolgozói

Kampuszt bővít a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola, ezért nincs pénz az oktatók - egyébként jogszabályban előírt - béremelésére. Az iskola munkatársai lapunknak azt is elmondták: az intézmény szinte családi vállalkozásként működik, a rektor asszony férje és lánya is jó pozíciókat kapott, miközben az oktatás minősége romlik, a hallgatók létszáma is csökken. A fenntartó váci püspökség és főiskolai vezetés nem nyilatkozik.

Évről évre egyre több "furcsaságra" derül fény a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola működésével kapcsolatban, s bár az intézmény időről időre a sajtó kereszttüzébe is bekerül, az élet - úgy tűnik - zavartalanul folyik tovább a megszokott mederben.

Két éve arról szóltak a hírek, hogy a 2012-ben megválasztott új rektor, Fülöpné Erdő Mária - Erdő Péter bíboros húga - vezetése alatt nagy átszervezések kezdődtek a főiskolán, ezek gyorsan kaotikus állapotok kialakulásához vezettek: az oktatás minősége romlott, több tanárt mondvacsinált okokkal elbocsátottak, a hallgatók száma csökkent. A kirúgott tanárok közül többen beperelték az intézményt, azóta született néhány jogerős bírósági ítélet is, amelyek kimondták, az oktatókat jogszerűtlenül küldték el.

Hiába a sorozatos botrányok, a vezetés nem változtat az irányon: a főiskola több dolgozója most azzal kereste meg lapunkat, úgy látják, az intézmény lassan működésképtelenné válik. "Nincs elegendő oktató, egyre kevesebb a hallgató. Senki sem mer nemhogy ellentmondani, de lassan megszólalni sem, hiszen másnap már lehet, hogy nem engedi be a beléptető rendszer, és a saját személyes holmijához sem fér hozzá" - panaszolták.

Elmondták azt is, drasztikusan csökkent a tudományos fokozattal rendelkező oktatók száma, a tanárok, dolgozók menesztése pedig megalázó körülmények között (például a kirúgott munkatárs személyes holmijai között turkálnak, rossz hírét keltik) történik, "nem méltóan egy katolikus intézményhez". Egyikőjük sem járult hozzá, hogy nevüket leírjuk, mert mint mondták, félnek a megtorlástól. A fegyelmi és nyomkövető szisztéma jól működik: a beléptetőrendszer mellett az iskolán belül kamerarendszert is kiépített a jelenlegi vezetés.

A beléptetőrendszer adatai képezik a munkabér-elszámolás alapját, mint forrásaink mondták, "elég érdekes módon". Állításuk szerint munkába érkezésnél a néhány perces késés már fegyelmi vétségnek számít, ám a munkaidőn túli bennmaradás már sem túlóraként, sem pedig az esetleges késés ellentételezéseként nem vehető figyelembe. "A rögzített adatok rendszerint nem egyeznek a jelenléti íveken, valamint a bérpapíron szereplő adatokkal, például a szombati oktatás vagy a szombati ügyelet nincs feltüntetve a bérpapíron" - mondta egyikük. Egy másik dolgozó pedig arról számolt be, hogy a szigorú beléptetés alól mentességet élvez Fülöpné Erdő Mária és családja, akik "az intézmény járművével, teljesen esetleges időben" járnak munkába, "ahogy a rektor asszony családjának éppen megfelel".

Merthogy forrásaink szerint az iskola már szinte családi vállalkozásként működik: a rektori hivatal vezetője Fülöp Mária, a rektor asszony lánya, az informatikai igazgató pedig Fülöp András, a rektor asszony férje. Utóbbi "számla ellenében kapja meg jól végzett munkája jutalmát. Áldásos tevékenységére jellemző, hogy az intézmény levelezőrendszere többször is összeomlott" - nyilatkozta az egyik bennfentes.

Az oktatókon viszont spórolnának: úgy tudjuk, a budapesti kampuszépítés költségeire hivatkozva az tanárok nem kapták meg a jogszabályban előírt, idén január elsejétől érvényes 15 százalékos béremelésüket. Az óraadó oktatók díjazásánál sem bőkezűbbek: nekik 2500 forintot fizetnek óradíjként, ebbe az oktatás mellett a vizsgáztatás, a szakdolgozati témavezetés díja is benne van. Az már csak hab a tortán, hogy a dolgozók szabadságát csakis a rektor asszony határozhatja meg, a dolgozóknak beleszólásuk vagy választási lehetőségük nincs.

A panaszokkal kapcsolatban kerestük a főiskola fenntartóját, a váci püspökséget: szerettük volna megtudni, tisztában vannak-e egyáltalán az iskolában zajló aggályos eseményekről. Azt a választ kaptuk, hogy az említettekkel kapcsolatban keressük közvetlenül a főiskola vezetését. Kérdéseinket a rektori hivatalba ugyanúgy elküldtük, válaszokat még nem kaptunk.

 Botránykrónika
2012
- Kinevezték rektornak Fülöpné Erdő Máriát (ez önmagában még nem botrány, legalábbis akkor még nem gondolták annak).
- Elkezdődtek az átalakítások, az addigi oktatói gárda mintegy felét menesztették. Az iskolában "feudális szellemiségben" zajlik a vezetői munka.
2013
- Radikálisan csökkent a hallgatók száma is, a Váci Polgár arról ír: a főiskola eddig működésének legnagyobb arányú csökkenését szenvedte el, 2012-höz képest 52 százalékkal kapott kevesebb hallgatót az intézmény.
- Fülöpné Erdő Mária "Élet a hitben" című, negyedikeseknek írt hittankönyvében az erkölcsi fogalmak (bűn, kegyelem, erények) tisztázásánál a homoszexualitást "súlyos, halálos bűnnek" nevezte.
2014
- A Magyar Narancsnak meséltek hallgatók és dolgozók az iskolában uralkodó légkörről, "bizarr, idejétmúlt" tanításokról, mint például: "az iskola küzdőtér. A küzdő felek a gyerek és a tanár. A gyerek megtanul győzni és veszíteni is". Vagy "a követelés a pedagógus részéről háromféle lehet: serkentés, kényszerítés (parancs), gátlás".
- A Népszava megírta, hogy a főiskolán jogtalanul adtak ki félszáznál is több diplomát. Az oklevelek miatt az iskola belső vizsgálatot indított, a lapunk birtokába került vizsgálati beszámoló egyértelműen rávilágított a szabálysértésekre. A visszaélések miatt is több dolgozójától megvált az iskola, ám a konkrét következményekről többszöri megkeresés után sem adtak információt.
Úgy tudjuk, két, a diplomabotrányban érintett volt dolgozó - akiknek neve a vizsgálati beszámolóban is megjelenik - most a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karának munkatársaként dolgozik.
2015
- A főiskola sokáig nem volt hajlandó kifizetni egyik - a bíróság szerint is jogtalanul - kirúgott volt oktatója elmaradt munkabérét és végkielégítését, pedig erre jogerős bírósági ítélet kötelezte. A tanár ügyvédje végrehajtást akart kérni az intézmény ellen. Ezt a főiskola nem várta meg, inkább utalták a csaknem ötmillió forintos elmaradást.

Érvényesült a papírforma, tegnap Tóth Bertalan lett az MSZP frakcióvezetője. A képviselőcsoport öt helyettest választott, ám közülük hivatalosan csak két politikus kap ezért a munkáért külön honoráriumot a parlamenttől, egy pedig a frakciótól. Tóth "kőkemény" ellenzékiséget és már a 2018-as választásra készülve új alternatívát ígért, egyben bejelentette, lemond a szocialisták Baranya megyei elnöki posztjáról. A frakció tisztújítása után Molnár Gyula pártelnök még válaszolt néhány személycserékre vonatkozó kérdésre, ám jelezte, mostantól az MSZP belső dolgai helyett inkább a jövőről szeretne beszélni.