Elsősorban ítélőképességét, szívósságát, valamint diplomáciai fellépéseit emelte ki az amerikai elnök. Clintont július végén a demokrata konvención teszik meg hivatalosan is az amerikai demokraták elnökjelöltének. 2009-2013 között hazája külügyminisztere volt.
Obama és Clinton felidézték a nyolc évvel korábbi eseményeket, amikor kemény harcot folytattak egymással szemben az elnökjelöltségért, s amikor Clinton a politikában addig jóval kevésbé ismert Obamától szenvedett vereséget. A jelenlegi elnök elmondta, azóta még nagyobb csodálattal tekint az amerikai diplomácia későbbi vezetőjére. Mint mondta, először politikai riválisok, ezután partnerek lette, most pedig már barátok. Az első közös fellépést már június közepére tervezték, de az orlandói éjszakai klubban történt vérengzés miatt, amelyben 49 személyt mészároltak le, elhalasztották azt.
A rendezvényt némiképp beárnyékolta a demokraták elnökjelöltjének email-ügye. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ugyanis nem sokkal ezt megelőzően bírálta Clintont, ahogyan szolgálati e-mailjait kezelte. James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója keddi washingtoni sajtótájékoztatóján az amerikai politikai élet egyik központi kérdésévé vált e-mail-botrány ügyében folytatott nyomozás eredményeit ismertetve azt javasolta, hogy ne emeljenek vádat Hillary Clinton ellen.
Hangsúlyozta viszont: a volt külügyminiszter valóban hanyag volt, és többször is magán e-mail-fiókját és szerverét használta hivatalos levelezésre, de kifejezetten titkos vagy bizalmas információk nem kerültek napvilágra. A republikánusok várható elnökjelöltje, Donald Trump azonnal reagált, "csalónak" nevezve a rendszert, Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke rossz precedensnek nevezte az FBI ajánlását.