kampány;USA;Obama;elnök;Clinton;

Fotó: EUROPRESS/GETTY IMAGES/Justin Sullivan

- Obama részt vesz Clinton kampányában

Személyesen is részt vesz Hillary Clinton kampányában a leköszönő amerikai elnök, Barack Obama. „Azért vagyok itt, mert hiszek Hillary Clintonban” – fejtette ki első közös fellépésük alkalmával. „Még sosem volt ennyire alkalmas egy posztra sem férfi, sem nő” – közölte Obama az észak-carolinai eseményen. Az elnök a tömeggel együtt ezt skandálta: „Hillary, Hillary”. Elismerések sorával illette karakterét, majd átölelte őt.

Elsősorban ítélőképességét, szívósságát, valamint diplomáciai fellépéseit emelte ki az amerikai elnök. Clintont július végén a demokrata konvención teszik meg hivatalosan is az amerikai demokraták elnökjelöltének. 2009-2013 között hazája külügyminisztere volt.

Obama és Clinton felidézték a nyolc évvel korábbi eseményeket, amikor kemény harcot folytattak egymással szemben az elnökjelöltségért, s amikor Clinton a politikában addig jóval kevésbé ismert Obamától szenvedett vereséget. A jelenlegi elnök elmondta, azóta még nagyobb csodálattal tekint az amerikai diplomácia későbbi vezetőjére. Mint mondta, először politikai riválisok, ezután partnerek lette, most pedig már barátok. Az első közös fellépést már június közepére tervezték, de az orlandói éjszakai klubban történt vérengzés miatt, amelyben 49 személyt mészároltak le, elhalasztották azt.

A rendezvényt némiképp beárnyékolta a demokraták elnökjelöltjének email-ügye. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ugyanis nem sokkal ezt megelőzően bírálta Clintont, ahogyan szolgálati e-mailjait kezelte. James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója keddi washingtoni sajtótájékoztatóján az amerikai politikai élet egyik központi kérdésévé vált e-mail-botrány ügyében folytatott nyomozás eredményeit ismertetve azt javasolta, hogy ne emeljenek vádat Hillary Clinton ellen.

Hangsúlyozta viszont: a volt külügyminiszter valóban hanyag volt, és többször is magán e-mail-fiókját és szerverét használta hivatalos levelezésre, de kifejezetten titkos vagy bizalmas információk nem kerültek napvilágra. A republikánusok várható elnökjelöltje, Donald Trump azonnal reagált, "csalónak" nevezve a rendszert, Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke rossz precedensnek nevezte az FBI ajánlását.

Assange nem fogja vissza magát
A Wikileaks kiszivárogtató portál nyilvánosságra hozta Hillary Clinton több mint 1200 olyan e-mailjét, amelyet még külügyminiszterként írt és küldött el az iraki háborúval kapcsolatban, és amelyet szabályellenesen a magánszerverén tárolt.
A portál az amerikai külügyminisztériumtól kapta meg a leveleket még februárban, miután az információkhoz való hozzáférés szabadságáról szóló amerikai törvényre hivatkozva kérte ezt. A Wikileaks hétfőn közölt a Twitter-fiókjában egy linket az e-mailekhez, és ezt több híroldal közzétette.
Julian Assange, a Wikileaks alapítója korábban azt állította, hogy honlapja szerzett annyi és olyan súlyosságú bizonyítékot Clinton ellen, amelyek alapján az FBI vádat emelhet. "Eljuthatnánk a vádemelésig, de Loretta Lynch, az Egyesült Államok főügyésze nem fog vádat emelni ellene" - jelentette ki Assange az ITV brit tévének nyilatkozva.

Csütörtökön dönt az Európai Unió intézménye, az Állandó Képviselők Bizottsága (COREPER) arról, teljesítette-e Szerbia annak a feltételeit, hogy az országgal két új tárgyalási fejezetet nyissanak meg. Ez újabb fontos lépés az ország európai uniós integrációjában, illetve Belgrád reformtörekvései elismerésének tartják.