Nagy-Britannia;favorit;Theresa May;miniszterelnök-aspiráns;

 Theresa May - Fotó:  Jack Taylor/Getty Images

- Theresa May a favorit

Kedden megkezdődött a toryk elnökválasztási folyamata, s Theresa May belügyminiszter rögvest bizonyította, hogy ő a favorit a pártelnöki, majd a kormányfői posztra, azt követően, hogy leköszön ezekről David Cameron, aki a Brexittel kapcsolatos népszavazást követő napon jelentette be távozását. 

May 165 szavazatot szerzett, Andrea Leadsom energiaügyi miniszter messze leszakadva mögötte lett második 66 vokssal. A harciasan Brexitpárti Michael Gove mindössze 48 voksot kapott, a futottak még kategóriába tartozó Stephen Crabb pedig 34-et. Mivel az öt jelölt közül Liam Fox szerezte meg a legkevesebb, 16 voksot, ezért ő már nem versenyezhet a következő, csütörtöki második körben. Mivel Stephen Crabb reménytelennek látta helyzetét, ezért kedden este bejelentette, ő sem indul a következő körben, így csütörtökön már csak hárman lesznek versenyben. Már most szinte biztosra vehető, Gove lesz a következő távozó, így már csütörtökre eldőlhet, hogy a „döntőbe” May és Leadsom kerül majd be. A kiesett Fox jelezte, hogy Theresa Mayt támogatja a további küzdelmek során. Az elnökválasztás első részében a konzervatívok parlamenti képviselői szavazhatnak, később azonban a párttagok voksolhatnak a győztes személyéről.

Első szakaszgyőzelmét követően Theresa May azt közölte, ő az egyedüli jelölt, aki képes egységesíteni a konzervatív pártot.  Egy újabb adat igazolja, hogy rendkívül súlyos következményei lettek a Brexittel kapcsolatos szűk két héttel ezelőtti referendumnak, amelyen a britek arról döntöttek, kilépnek az Európai Unióból. A brot fővárosban több mint 50 százalékkal emelkedett a gyűlöletből fakadó bűncselekmények száma. Ezt a Scotland Yard is megerősítette. Naponta 67 ilyen esetet jegyeznek fel, miközben a referendum előtt az átlag még csak 44 volt. Június 24. és július 2. között 599 incidens történt. Mark Christy parancsnok elismerte, hogy az emberek egy része intoleránsabbá vált „bizonyos közösségekkel szemben”. Mint mondta, minden egyes esetet alaposan elemeznek, s fel akarják tárni a jelenség hátterét.

2015. június 24. előtt egyébként még naponta 40 ilyen esetet jegyeztek fel, ez emelkedett napi 44-re a következő évben. 2016 júniusában a növekedés 19 százalékos volt, az előző év azonos időszakához képest. Az aggasztó jelenség miatt Justin Welby canterbury érsek is hallatta a hangját, aki elítélte a népszavazást követő növekvő intoleranciát és gyűlöletet. Mint mondta, hosszú évek óta nem volt példa ilyen mértékű gyűlöletre Nagy-Britanniában. Nemcsak Londonban, az ország más részein is emelkedett a gyűlölet motiválta bűnelkövetés.

Együttműködést ajánlott fel Teherán régi ellenfelének, Szaúd-Arábiának a terrorellenes harcban. Mohammed Dzsavad Zarif a Twitteren élesen elítélte a hétfőn este Szaúd-Arábiában végrehajtott merényletsorozatot. „Nem létezik olyan vörös vonal, amelyet a terroristák ne lépnének át” – közölte. Úgy vélte, amíg a síiták és a szunniták nem tartanak össze, mindkét vallási csoport csak áldozattá válik.