Törökország engedélyezné Oroszország számára a İncirlik légitámaszpont használatát az Iszlám Állam terrorcsoport elleni hadműveletekhez Szíriában – jelentette be hétfőn Mevlüt Cavusoglu. A török külügyminiszter közölte, Ankara együtt fog működni mindenkivel, aki az Iszlám Állam ellen harcolnak. „Megnyitjuk az İncirlik légitámaszpontot azok előtt, aki csatlakozni szeretnének az aktív harchoz. Miért ne működhetnénk együtt ebben Oroszországgal? A terrorizmus a közös ellenségünk” – fogalmazott a török tárcavezető.
A bejelentés azért szenzációértékű, mert Törökország már lehetővé tette az incirliki légibázis használatát az Amerikai Egyesült Államoknak, Nagy-Britanniának, Németországnak, Katarnak és Szaúd-Arábiának, azaz az iszlám Állam ellen harcoló nyugatinak nevezett katonai koalíció tagjainak. Az említett koalíció és Oroszország katonai együttműködése azonban mindeddig nem valósult meg, a felek között leginkább csak a véletlen konfliktusok elkerülése érdekében folyik stratégiai egyeztetés.
A hosszútávú szíriai rendezés kérdésében is alapvető nézeteltérés van az oroszok és a NATO-tagországok, illetve a koalícióban résztvevő szunnita arab országok között. Míg Oroszország a síita Irán mellett Aszad szír elnök legnagyobb támogatója, addig a nyugati koalíció országai ragaszkodnak Aszad távozásához és a mérsékeltnek mondott szír felkelők támogatásához. Ebben a kérdésben mindeddig a török-orosz álláspont is különbözött és feszültséget szült.
A múlt héten elindult török-orosz kapcsolatok rendezési folyamata azonban rendkívül gyors és rendkívül látványos. Múlt héten már meg is történt orosz részről a Törökország elleni idegenforgalmi szankciók feloldása, hétvégén 35 százalékkal emelkedett a Törökországba induló orosz foglalások száma.
Újraindulnak a gazdasági, energetikai együttműködési kapcsolatok is, de Ankara számára a turizmus volt az egyik legnyomósabb ok mind az orosz, mind az izraeli kapcsolatok rendezésében. És úgy tűnik, hogy ennek az ára a katonai együttműködés Oroszországgal, Moszkvának, amely tavaly ősszel már részlegesen kivonult Szíriából ez lehetett a békülés egyik indítéka. A tegnapi török bejelentés szerint a katonai együttműködésről a terrorizmus elleni harcban július 1-én az oroszországi Szocsiban egyezett meg Szergej Lavrov orosz és Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter.
Törökország NATO-partnerei egyelőre nem reagáltak a bejelentésre.
Pénteken és szombaton rendezik meg a NATO csúcstalálkozót Varsóban, nem kizárt, hogy ez a kérdés is napirendre kerül. Ezt követőn, meg nem határozott napon, de amint Jens Stoltenberg NATO főtitkár fogalmazott, "nem sokkal utána", 20 hónapos szünet után újra megrendezik a NATO-Oroszország találkozót is az együttműködés és dialógus újrafelvétele reményében.