Nagy-Britannia;konzervatívok;versengés;pártelnökség;

 Theresa May - Fotó: Jeff J Mitchell/Getty Images

- Megkezdődik a pártelnökök versenye

Holnap kezdődik meg a brit konzervatívok versengése az elnöki tisztségért, egyúttal a kormányfői posztért. Tizenegy év után először mérettetik meg magukat a párt személyiségei a toryk vezetéséért. Öt jelölt indul a tisztségért, Theresa May belügyminiszter, akit a legesélyesebbnek tartanak, a Brexit-párti Michael Gove, ak szintén népszerű a párton belül, továbbá Andrea Leadsom, Stephen Crabb és Liam Fox.

Amint a brit Daily Mirror írta, az elnökválasztás kicsit úgy zajlik, mint az X Faktor. Minden kedden és csütörtökön szavaz a 150 ezres tagság. A holnapi első titkos szavazási körben egy jelölt kieséi majd. Végül az nyer, aki 50 százaléknál jobb szavazati arányt ér el. Az első ilyen elnökválasztást egyébként 1922-ben rendezték meg.

A második, szintén titkos szavazási kör ennek megfelelően csütörtök lesz, itt már háromra szűkítik a jelöltek listáját. Július 12-én, jövő kedden pedig kiderül majd, ki az a két jelölt, aki az elnökválasztáson indulhat. Júliusban és augusztusban szavazhat a tagság, de a jelölt nevét csak szeptember 9-én hozzák nyilvánosságra. Az új pártvezető első nagy fellépése október 2-án lesz, amikor Birminghamben fellép a pártkongresszuson. A szavazás körülményei meglehetősen szigorúak. A voksoláson csak azok vehetnek részt, akik már június 29. előtt a konzervatívok tagjai voltak. De ez még nem minden. Amikor véget ér a választási procedúra, az adott szavazónak már három hónapja a párt tagjának kell lennie. Ha nem teljesíti ezt a kritériumot, akkor szavazata érvénytelennek minősül. David Cameron brit miniszterelnök a brit uniós kilépéssel kapcsolatos referendum utáni napon jelentette be, hogy távozik a konzervatívok éléről, ezzel együtt lemond a miniszterelnöki megbízatásról. Az új tory-elnököt az októberi kongresszuson jelölik miniszterelnöknek.

 A legesélyesebb elnökjelölt, Theresa May azt közölte, felgyorsulhat a Nagy-Britanniába való bevándorlás, még mielőtt az ország hivatalosan is kilép az Európai Unióból. May már nem ragaszkodott a konzervatívok azon céljához, amely szerint csökkenteni kell a bevándorlók számát. Kifejtette, ezzel kapcsolatban meg kell várni, milyen eredményeket sikerül elérni az EU-val folytatandó tárgyalásokon. Azt is elmondta, a népszavazás egyértelműen azt üzente, az Unión belüli munkaerő szabad áramlása nem folyhat olyan mértékben, mint eddig. Egy másik elnökjelölt, Andrea Leadsom azt közölte, rögtön alkalmazza a kilépést jelentő 50. cikkelyt, amennyiben ő lesz hazája új miniszterelnöke. Az energiaügyi miniszter a kilépés egy harcias követelője volt. Liam Fox, aki szintén indul a toryk elnökségéért, kijelentette, a következő brit miniszterelnök olyan személyiség lehet, aki az Unióban maradást támogatja. Mindemellett azonban annak a véleményének adott hangot, hogy Brüsszel akkor venné komolyabban Londont, ha az új kormányfő a Brexit-párti táborból kerülne ki. 

A Munkáspártnál is egyre kuszább a helyzet. Bár Jeremy Corbyn nem hajlandó lemondani, egy hozzá hű parlamenti képviselő, Barry Gardiner elismerte, „nagyon nehéz helyzet alakult ki a Labournál”.

A péntek éjjeli begaszentgyörgyi (Žitište), öt halálos áldozatot és több mint 20 sérültet követelő lövöldözés egyik sebesültjét, egy fiatal lányt, akit előbb a kamenicai intézetbe szállítottak, átszállították a Vajdasági Klinikai Központba (KCV), ahol meg is műtötték. Állapota stabil, az intenzív osztályon van, tájékoztatott a KCV.