Felcsút;Miniszterelnökség;Csontváry-múzeum;trollkodás;

- Felcsút-ügyben a Miniszterelnökséggel nem lehet szórakozni

A Miniszterelnökség megvett egy tervet, ami alapján Felcsútnál épülne fel az új Csontváry Múzeum. A tervezett beruházás pályaművei között volt egy, ahol az építész Felcsútot adta meg helyszínnek - szúrta ki a Népszabadság. Pontosabban a József nádorról elnevezett alcsúti arborétum fölötti hegyoldalban, a csaplári erdőben álló kétszáz éves libanoni cédrus köré épülne meg a stadion formájú múzeum. 

A tervező, Szilágyi Balázs a helyszínválasztást azzal indokolta, hogy ez "Magyarország egyik legismertebb arborétuma, amely a közelmúltbéli infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően még inkább könnyen megközelíthető mindenki számára". A döntésről szóló indoklásban megjegyezték, hogy "a Bíráló Bizottság tekintettel a helyszínválasztásra, a pályamű építészeti ötletességére és a műalkotások iránt tanúsított érzékenységére a pályaművet megvételben részesíti".

Szakmai körökben él a gyanú, hogy a tervező - a közösségi médiából átvett kifejezéssel élve - beletrollkodott a pályázatba, s valójában ironikus ajánlatot tett. Ha így is van, a humor nem várt "sikerrel" járt: a Miniszterelnökség bebizonyította, hogy velük nem lehet szórakozni, beleálltak, és végül félmillió forintot adtak a tervekért. Fontos megjegyezni, hogy a kancellára a pályázati kiírásban nem vállalta, hogy akár az első helyezett vagy más megvásárolt pályamunkát, ötletet megvalósítanák, és azt sem, hogy végül az ötletadókat bízza meg a kiviteli tervek elkészítésével. Nem biztos tehát, hogy Felcsúton megépül az egyébként stadionformájúként elképzelt Csontváry Múzeum.

Egyébként nem túlzottan meglepő a Miniszterelnökség döntése, hiszen Felcsút az utóbbi pár évben csodálatos változásokon ment keresztül. "Csak bizakodni tudunk, mert más régiók is remek tervekkel előállva állnak sorba a szűkös forrásokért" - válaszolta a Miniszterelnökség korábban arra a kérdésünkre, hogy a legutóbbi 3,6 milliárd forint után tervez-e a kormány újabb forrásokat adni a Váli-völgy fejlesztésére. Ebbe a térségbe tartozik a kormányfő kedvenc faluja, Felcsút is, csakúgy mint Hatvanpuszta, illetve Alcsútdoboz, ahol az a hatalmas, felújított, kastélyszerű majorság áll, amely sajtóhírek szerint az Orbán-család valódi otthona. Egy kormányhatározattal 2,2 milliárd forintot adott a kormány a Bicske és Etyek közti bicikliútra, illetve gasztrosétányt is építenek a Váli-völgyben. A pénzt a rendkívüli tartalékokból veszik el, ráadásul ennyi - úgy tűnik - nem is elég a teljes beruházásra, ugyanis Orbán Viktor további 1,4 milliárd forint átcsoportosítására kérte fel Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert. Felcsút térségének fejlesztésére egyébként Orbán külön miniszterelnöki biztost is kinevezett: Tessely Zoltán, Bicske korábbi polgármestere részt vesz a térség fejlesztésére vonatkozó koncepció kidolgozásában és végrehajtásában, továbbá koordinálja a térséghez közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó fejlesztési források terhére támogatott projektek megvalósítását. A biztost korábban a Magyar Narancs szúrta ki a Videoton stadionjának VIP páholyában, éppen kedélyesen beszélgetett idősebb Orbán Győzővel, a kormányfő édesapjával.

Az immár szétesés szélére került, adóhatósági és más nyomozás alatt is álló Lungo Dromot negyedszázadon át vezető elnök, miniszterelnöki biztos új országos cigány szervezetet alapítana - tudta meg a RomNet.