Mint a Népszava is beszámolt róla, Lázár János a Kormányinfón jelentette be, hogy elégedetlen a kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkár munkájával, így hiába a "baráti viszony" Lázárral, mennie kell. A kirúgásról a miniszter maga döntött, Orbán Viktor pedig tudomásul vette. "Nem jól állnak az államtitkárhoz tartozó területek" - árulta el az L. Simon távozását firtató kérdésre. Példaként említette, hogy nem halad megfelelő ütemben a Vár átépítése. Pedig az új kormányzati negyed kialakítására 200 milliárdot szán a kormány, így érthető, ha Lázárék elvárják, hogy minden rendben haladjon.
Bár szakemberek tényleg bírálták L. Simon tevékenységét, a Népszabadság szerint nem csak emiatt kell távoznia az államtitkárnak. A menesztés inkább üzenetnek is tekinthető, hogy „az üzletelésnek is van határa" a kormányoldalon.
L. Simon menesztése már régóta lógott a levegőben, hiszen az államtitkárt korábban Lázár János és Orbán Viktor is megintette. A kancelláriaminiszter egy korábbi Kormányinfón azt tanácsolta a politikusnak, hogy inkább a költészethez, mint a bizniszhez térjen vissza. Tavaly nyáron derült ki ugyanis, hogy borászata korábban zacskózott sárgabarackmagokat hozott fogalomba saját termékként, és azt hirdette, hogy rákellenes hatású, méregtelenítő, tisztítja a májat és javítja a látást. Kiderült, a hatóanyagokat nem vizsgálták be, a barackmagról sosem bizonyították, hogy védelmet jelent betegségekkel szemben, az viszont biztos, hogy nagyobb mennyiségben rosszullétet is okozhat.
L. Simon a vizsgálat után azt állította, hogy nem forgalmazták a bevizsgálatlan magokat, mert tönkrement a barackmagokat törő gép, majd azt hangoztatta, azért sincs ügy, mert a nevét viselő L. Simon Borászat nem az övé, hanem a feleségéé. Később viszont már úgy fogalmazott: elpuskázta a barackmag-ügyet, és még a kormányfő is felhívta emiatt, Lázár egy kormányinfón pedig azt üzente neki, tegyen rendet maga körül. Végül 2015 szeptemberében a tárcavezető lefokozta az addig miniszterhelyettesként dolgozó L. Simont, helyére Csepreghy Nándor került - L. Simon államtitkár maradhatott.
Az ex-államtitkárnak azonban így sem kell aggódni a megélhetése miatt, hiszen 2015 végén például 300 millióért vett állami földeket L. Simon és fitneszedzőként dolgozó felesége. Hogy erre honnan volt pénzük, a mai napig nem tudni, a parlament mentelmi bizottsága ugyanis végül nem vizsgálta, honnan volt pénzük a több mint 200 hektárnyi földre, annak ellenére, hogy kiderült, a vagyonnyilatkozatuk alapján még a kedvezményes banki hitelhez sem volt elég fedezetük.
Némethné Simicska és Spéder miatt távozik?
Németh Lászlóné sem nem lesz többé nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkár, ugyanis nyugdíjba vonul. Mint lapunk is megírta, Némethné az utolsó olyan tisztviselők között volt, akik Simicska Lajos emberének számítottak, de az államtitkár Séder Zoltán FHB-elnökhöz is kötődött. A Népszabadság szerint azért maradhatott mégis ilyen sokáig hivatalban, mert Orbán bízott benne, és jó viszonyban volt Lázárral is. Az egyik értelmezés szerint Némethnének most azért kellett távoznia, mert Spéder kegyvesztett lett, több érdekeltsége ellen eljárás indult. Egy másik értelmezés szerint nem kellett kirúgni, hiszen maga felismerte, hogy elfogyott körülötte a levegő, s kérte a nyugdíjazását. Ismerői szerint bármennyire próbálta távol tartani magát a Simicska–Orbán-háborútól vagy a Spéder érdekeltségei elleni eljárásoktól, és igyekezett egyensúlyozni a felek között, most felismerte, az elmérgesedett viszonyok miatt már nem tudja befejezni az elkezdett munkát. „Régi vágású káder, végrehajtó típus, nem akart beleállni ebbe a háborúba" - állítják a lap forrásai.
Népszava fotó