Lázár János;kormányinfó;

A kép az előző Kormányinfón készült. FOTÓ: MTI

- Lázár: nem Európából akarok kilépni

Magyarország fenn akarja tartani a stratégiai szövetséget Nagy-Britanniával. A kormány munkacsoportot állít fel a Brexit következményeinek kezelésére.

Tiszteletben tartjuk és tudomásul vesszük a brit polgárok döntését - hangsúlyozta heti tájékoztatóján Lázár János. A kormány felállít egy munkacsoportot, amely a Brexit kezelésével foglakozik. A magyar érdek az, hogy Nagy-Britanniával a jó kapcsolat, a stratégiai szövetség megmaradjon. A nyilvántartások szerint 120-150 ezer magyar dolgozik kint, az ő érdekeik védelme az egyik feladat az új helyzetben, a másik, hogy a V4-es együttműködést erősíteni kell. Közös álláspontot fognak kialakítani arról, hogy hogyan lesz jobb Európa.

Lázár megismételte a miniszterelnök által mondottakat: a Brexit legfőbb okozója a kontrollálatlan bevándorlás. Az Európai Uniónak tehát másképp kell kezelnie a kérdést, mert most teljes tévedésben van,

Mi értelme a magyarországi kvótaellenes népszavazásnak?

A miniszter szerint meg kell ismerni a magyar választók akaratát. A népszavazási kísérlet nem Európa ellen szól, hanem jó példa arra, hogy miként lehet egy fajsúlyos kérdésről beszélni a választókkal.

Lázár ma nem maradna bent

Újságírói kérdésre a Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta személyes álláspontját az Európai Unióról. Ha most kellene dönteni, jó szívvel nem tudna a bennmaradás mellett szavazni. Szerinte az EU maga a probléma okozója, a bevándorlás téves kezelésével óriási gondot okoz magának, nagyobbat, mint a Brexit. Megerősítette: a kormánynak nincs szándékában napirendre venni egy esetleges kilépésről szóló népszavazást.

Soros György sem maradhatott ki

A befektető nyíltan színre lépett és magyarellenes javaslatot tett - hangsúlyozta a miniszter- mert bizonyos uniós támogatások megvonását és adók kivetését javasolta, hogy ilyen módon finanszírozzák a migránsok eltartását. Lázár János nem érti, Soros milyen alapon avatkozik be a probléma megoldásába, erre nem kérte és nem hatalmazta fel senki.

A Ligetről

A kormány a Liget-program kérdését lezárta. A beruházásról 3 éve született döntés, a kormány minden véleményt meghallgatott, így a magyar kertépítészek teljes egészében megújíthatják a Ligetet a miniszter szerint, megkezdődik a kivitelezés és 2018-2019-re elkészül a beruházás. Lázár ismét azt állította, hogy nő a zöldfelület, csökken a lebetonozott terület.

A kérdést a kormány nem hajlandó politikai ügyként kezelni, tiltakozni az építési területen kívül szabadon lehet - mondta rezzenéstelen arccal a miniszter, aki szerint furcsa, hogy például a Vidámpark bontása és az ottani építkezés ellen nem tiltakozik senki.

L. Simonnak mennie kell

Elküldi a Miniszterelnökségtől L. Simon László államtitkárt - jelentette be Lázár János. Rövid indoklása szerint elégedetlen a kulturális örökségvédelem helyzetével, így ezen a területen a legnagyobb barátság ellenére személyi változás lesz. 

A Népszava úgy értesült, hogy L. Simon László vásárolta meg a lovasberényi kormányüdülőt (ezt nem sokkal később az államtitkár cáfolta). A miniszter a felvetésre elmondta: nem tudja, hogy ki a vevő és mennyiért kelt el az üdülő, de az tény, hogy a kormány valamennyi kormányüdülőt eladta, vagy eladja.

Arról is beszélt, hogy Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára hamarosan nyugdíjba vonul, emiatt szervezeti és személyzeti változások várhatók a következő időben. A Postánál egyébként három ügyben folyik nyomozás, amennyiben itt valami kiderül, mind Németh Lászlóné, mind ő maga vállalja a felelősséget, hangsúlyozta többször is a miniszter.

A kormány döntött: valamennyi érintett szervezet bevonásával soron kívül biztonsági ellenőrzést hajtanak végre a Liszt Ferenc-repülőtéren - mondta Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.