Orbán Viktor;EU-csúcs;Brexit;

Orbán Viktor Brüsszelben. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

- Orbán: az EU nem Brüsszelben van

Orbán Viktor miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben, ahol elsőként részvétét fejezte ki az isztambuli repülőtéren történt merénylet miatt. A Brexittel kapcsolatban összehívott találkozó után azt mondta, először fordult elő, hogy nem be -,hanem kilépésről tárgyaltak. "Szomorúság, együttérzés, bizonytalanság" - így foglalta össze az EU-csúcs ülését a kormányfő. 

A kormányfő elismételte Juncker véleményét, miszerint addig nem lehet tárgyalni a brit kilépésről az Európai Unióból, amíg Nagy-Britannia nem jelenti be kilépési szándékát. 

Értékelése szerint a legizgalmasabb David Cameron brit miniszterelnök beszéde volt, amiben arról beszélt, hogy mi vezetett a britek döntéséig. Orbán hangsúlyozta, hogy az angoloknál használatos bevándorlás fogalma - amit az egyik fő oknak nevezett -, nem egyenlő azzal a bevándorlással, amit a kormányfő is előszeretettel használ a menekültválság kapcsán, a britek ugyanis az Európai Unión belüli népvándorlás miatt (is) akartak kilépni az unióból.

A miniszterelnök bejelentette, hogy szeptember második hetében Pozsonyban rendeznek egy csúcstalálkozót, hogy folytassák a Brexittel kapcsolatos tanácskozást.

A kormányfő nem hagyta ki ezt az alkalmat sem, hogy a kötelező betelepítési kvótáról szóló népszavazást népszerűsítse.

Mint mondta, pénteken a népszavazás eredményének kihirdetése után összehívta a magyar bankárokat, hogy Nagy-Britannia kilépésének gazdasági következményeiről tárgyaljon. Mint mondta, a spekulációs tőke nem veszélyezteti a magyar gazdaságot.

A Népszava kérdésére, amely a kvótaellenes népszavazásra vonatkozott, Orbán Viktor így válaszolt:

Magyarország egy népszavazás után lépett be az Európai Unióba, olyan népszavazási javaslat nincs az asztalon, amely a kilépést szorgalmazná. Ellenben a migrációs politika megváltoztatása fontos cél, erre szolgál a magyar népszavazás.

Egyénként a bevándorlás és a migráció kérdésére adott elégtelen válasz döntő szerepet játszott abban, hogy a kilépés támogatói kerültek többségbe az Egyesült Királyság európai uniós tagságáról kiírt népszavazáson - hangsúlyozta a a kormányfő. Komoly problémákat okozhat az Európai Unióban, ha nem teszünk lépéseket annak érdekében, hogy a migráció kérdése ne keveredjen össze az uniós tagság kérdésével - figyelmeztetett.

A magyar miniszterelnök kijelentette, arra kell törekedni, hogy az emberek valamilyen garanciát kapjanak arra, hogy meghallják a hangjukat Brüsszelben. Fontos, hogy sikerüljön kialakítani olyan uniós migrációs politikát, amely megfelel az emberek igényeinek és nem teszi elkerülhetetlenné, hogy azzal szemben akár az EU-tagságot is kockáztatva lépjenek fel.
Mint mondta, el kell választani egymástól az uniós tagság és a migráció kérdését. "Azért kell küzdenünk, hogy bebizonyítsuk az embereknek, lehetséges a magyar nemzeti érdekeknek megfelelő európai migrációs politikát kialakítani" - hangsúlyozta.
"Ez egy hosszú küzdelem eredménye lesz majd itt Brüsszelben, amihez nekünk, nekem személyesen erős mandátumra lesz szükségem, amely népszavazás nélkül nem garantálható."

Az Európai Unió alapját a tagállamok adják

Az Egyesült Királyság uniós tagságát elutasító, előző heti népszavazás nyomán vissza kell térni ahhoz a gondolathoz, hogy az Európai Unió alapját a tagállamok adják, nem pedig az uniós intézmények - jelentette ki Orbán Viktor, azon véleményének adott hangot, hogy az unió demokratikus jellegét csak a tagállamokon keresztül lehet megerősíteni.

"Nem szabad fordítva ülni a lóra. Az EU nem Brüsszelben van, hanem huszonhét - most még huszonnyolc - fővárosban" - fogalmazott Orbán.

A dilatációs elemek javítása miatt sávlezárás lesz az Árpád hídon augusztus 19-ig - közölte szerdán a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).