EP;Brüsszel;Shulz;Brexit;

- Schulz a Brexitről: a kilépés kilépést jelent, kiút nincs

Ha a népet arra kérik, hogy mondjon véleményt, és a nép véleményt mond, akkor a döntést nem lehet semmibe venni, a Brexitből nincs kiút, "no exit from Brexit" - jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke Brüsszelben, az unió állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozója előtt.

Az uniónak nincs kötelező érvényű szabályozása és eszköze arra, hogy a kikényszerítse az európai unióból való brit kilépést a múlt heti népszavazás eredménye szerint. Személy szerint sajnálja, hogy ez lett a népszavazás eredménye, de tiszteletben tartja a brit polgárok döntését - tette hozzá az elnök. Az uniós tagság szabad választáson alapul. Aki nem akar maradni, azt el kell engedni, de tegye meg a lehető leghamarabb. "A kilépés kilépést jelent" - hangsúlyozta.

Schulz sajnálatát fejezte ki, hogy a szavazás eredménye szakadást és eltávolodást eredményez. "Ezt a szakadást nagyon komolyan kell venni" - fogalmazott, hozzátéve: a kilépési tárgyalások során nem szabad megfeledkezni azokról, akik családjuk, munkájuk, jövőjük érdekében az Európa szívében maradás mellett tették le voksukat. A brit referendum eredményének bejelentésével és a kilépési tárgyalások megkezdésével kapcsolatban újságírói kérdésre elmondta: Londonnak néhány hétnyi időre szüksége lehet a népszavazás eredményének kiértékelésére és a menetrend felállítására.

Noha a magyar kormányfő bagatellizálta a kezdődött uniós csúcs jelentőségét, Orbán Viktornak csak abban volt igaza: érdemi döntést nem hozhat egyetlen brüsszeli intézmény sem addig, amíg Nagy-Britannia hivatalosan nem jelzi kilépési szándékát az európai közösségből. Ám, hogy a tisztázatlan kérdések sokasodnak, és ezzel együtt a feszültség is nő, azt nem csak az jelzi, hogy a brüsszeli sörözők hangos üdvrivalgásban törtek ki hétfőn este a brit labdarúgó válogatott kiesésekor, hanem az is, hogy Európa összezárni látszik: ha az "angolok" annyira akarnak, távozzanak, de minél gyorsabban.