hulladék;oktatás;

- Einsteinizálódik a világ?

A 21. század megtalálta a maga új Taigetoszát. Ez nem valami hegy, amiről levetik a púposan vagy véznán született csecsemőket. Ez az „intelligenciaszűrés”. Vannak országok, ahol a tehetősebb szülők már akár három éves koruk előtt elkezdik trenírozni a gyerekeiket, hogy mire kilépnek az életbe, egy csomó olyan dologgal legyenek gazdagabbak, amikkel az „intelligens embereket” szokás azonosítani: jobb jegyek és eredmények az iskolában, a többi - a jó állás például - már ebből következik. A leggazdagabbak privilégiuma kis Einsteineket nevelni csemetéikből.

Ha tényleg igaz, hogy azoknak, akik nem elég okosak és képzettek a 21. században egyre rosszabbak lesznek az elhelyezkedési kilátásaik; ha igaz az is, hogy amint a gazdagok és szegények között, úgy az okosak és a buták között is nyílik az olló, egyre szaporodik majd a hátrányos helyzetűek száma. A multik mind több munkakörhöz végeztetnek el a jelöltekkel a személyiséget és a képességeket mérő teszteket, s azokat egyből ki is szűrik, akik az alsó 95 százalékban teljesítenek. Akik kihullanak a rostán, azokat gyakorlatilag le is vetik a társadalmi Taigetoszról.

A szomorú ebben az, hogy a parragizmussal fertőzött Fidesz, meg a hazai oktatást mérgező KDNP politikusai e téren is szembe mennek a világgal. Az új oligarchák és az ő gyerekeik, tekintélyes egyetemek diplomáira hajtanak, az a bizonyos 95 százalék pedig jószerével megreked az általános iskola szintjén, vagy fél analfabétaként tanul mesterséget, aztán hamarosan szakmai zsákutcába kerül.

A tanárok és a szülők pedig téphetik a szájukat, tüntethetnek, kiabálhatnak, nem történik semmi. Ahogyan a kutyaugatás sem, az ő panaszaik sem hallatszanak az „égig”.