Fotó: Tóth Gergő, Népszava
Az elnökjelöltek második körös szavazásán 320-an szavaztak a 358 küldött közül, ebből 309 voks volt érvényes: Molnár Gyula 176 szavazatot kapott, Tóbiás József pedig 133-at.
MTI Fotó: Máthé Zoltán
Mint a frissen megválasztott MSZP-elnök sajtótájékoztatóján elmondta, minden tartalmi, szervezeti és kommunikációs ügyet a 2018-as parlamenti választásoknak tervez alárendelni. Neki, valamint Hiller Istvánnak, a választmány új elnökének a küldöttek arra adtak felhatalmazást, hogy a szocialista párt nyerje meg a 2018-as választást. Molnár Gyula kiemelte: erős, szolidáris, valamint hatékony és működőképes szocialista pártot akar a választók elé állítani két év múlva. A pártot emellett a jelenleginél nyitottabbá szeretné tenni, szerinte ugyanis a demokratikus oldal egyetlen kihívóval győzheti le a Fidesz-rezsimet.
Az elnökségről leköszönő Tóbiás József jó munkát kívánt az új vezetőknek, és közölte: nem kívánja megtartani frakcióvezetői tisztségét. Kiemelte: büszke arra, hogy az elmúlt két évben nehéz helyzetből sikerült talpra állítania egy olyan pártot, amelyben már sokan nem hittek. Reméli, hogy volt értelme igazi baloldali politikát folytatni az elmúlt két évben.
Elnökhelyettesnek Gőgös Zoltánt választották meg, ( a vesztes itt: Tóth Bertalan) az alelnökök pedig: Gúr Nándor, Ujhelyi István és Nemény András. ( itt Lukács Zoltánnak nem sikerült)
A választmányi elnöki poszton Botka Lászlót Hiller István váltotta.
Ezt Hiller István ígérte, ahogy azt is: jól együtt tud majd működni Molnár Gyulával. Az új választmányi elnök megismételte korábban hangoztatott koncepcióját, amely szerint az elnökség a jövőben elsősorban a napi aktualitásokkal foglalkozik, míg a választmány feladata a hosszú távú stratégiaalkotás lesz. Hiller István megfogalmazása szerint a siker érdekében össze kívánja hangolni a modern baloldal és a modern nemzet fogalmát, a büszke magyarságot a büszke európaisággal.
Apropó Botka. Egy kis közjáték:
A kormánnyal barátságos viszonyt ápoló Magyar Idők korábban azt írta, hogy Botka László a párt 2018-as kormányfőjelöltje.
Nos hát nem egészen.
A Népszava munkatársának a hírbe hozott, és a táborban igen népszerű szegedi polgármester elmondta, hogy szó sem volt erről, ő csak annyit mondott: küzdeni akar a Fidesz leváltásáért, ha úgy adódik egy hatásosabb területen, módon, mint amennyit egy város vezetése lehetővé tesz. Alighanem ezt érthették félre az újságírók.
Ezt pedig Botka László ígérte. A választmány éléről távozó szocialista politikus jó munkát kívánt az új vezetésnek, amelynek szerinte az lesz az elsődleges feladata, hogy a párt mögé állítsa azt a társadalmi többséget, amely le akarja váltani az Orbán-kormányt, ugyanakkor még kritikus a szocialistákkal. Botka továbbra is szegedi polgármesterségét tartja a legfontosabb politikai tisztségének, de jelezte: kérés esetén pedig segíti az új elnökséget is. A politikus a sajtótájékoztatón is cáfolta azokat a sajtóhíreket, amelyek 2018-as miniszterelnök-jelöltségéről szóltak. Hangsúlyozta, ez a kérdés egy év múlva lehet a legkorábban esedékes.
Fotó: Tóth Gergő, Népszava
Tóbiás József - akkor még pártelnökként - pedig bejelentette, hogy 2017 őszén lesz legközelebb MSZP-kongresszus, amikor már programot is hirdetnek, azt a programot, amivel leválthatják a Fideszt.
A szavazás részletei (Az MSZP honlapja alapján)
Az elnökjelöltekre (első körben) 337-en szavaztak, és a leadott voksok a következőképp oszlottak meg: 121 szavazatot kapott Molnár Gyula, 99 szavazatot Tóbiás József, 67 szavazatot kapott Harangozó Tamás és 45 szavazatot Szanyi Tibor. Ez azt jelenti, hogy senki nem kapta meg a szükséges számú szavazatot, vagyis ezért kellett második forduló Molnár Gyula és Tóbiás József között.
Az országos választmány elnök-jelöltjei közül 201 szavazatot kapott Hiller István és 134 szavazatot kapott Dr.Botka László. Ezzel Hiller István lett a választmány elnöke.
Az elnökhelyettesi pozícióra pályázók közül Gőgös Zoltán 183, Dr. Tóth Bertalan 144 szavazatot kapott, ezzel Gőgös Zoltán maradt az elnökhelyettes.
A párt alelnöki posztjára négyen pályáztak: Ujhelyi István dr. dr. 262, Dr. Nemény András 234, Gúr Nándor 197, Lukács Zoltán pedig 194 szavazatot kapott. Ez azt jelenti, hogy a jövőben Ujhelyi István, Nemény András és Gúr Nándor lesznek az MSZP alelnökei.
Az Országos Etikai és Fegyelmi Ügyek Tanácsa elnöki posztjára egyedüli pályázóként Dr. Legény Zsolt 331 szavazatot kapott, így továbbra is ő tölti be ezt a tisztséget.
Az Országos Etikai és Egyeztető Bizottság elnöki posztjára dr. Bárándy Gergely 218 , dr, Simon Gábor pedig 116 voksot kapott, ezzel Bárándy Gergely maradt a testület elnöke.
Fotó: Tóth Gergő, Népszava