magyar pártok;Brexit;

- Az Unió átszervezését sürgetik a hazai pártok

Magyarország veszített - így értékelte a döntést az MSZP elnök-frakcióvezetője, aki szerint a jelenlegi helyzetben a magyar kormány betelepítési kvótáról szóló referenduma az Európai Unióból kivezető út első állomása lehet, ezért meg kell állítani Orbán Viktort ezen az úton. Tóbiás József emlékeztetett, nyitva marad az a kérdés, hogy mi történik a Nagy-Britanniában élő és dolgozó 300 ezer magyarral.

Az LMP az Európai Unió vezetésének hibás politikáját okolja a britek döntéséért, a magyar kormány első számú feladatának pedig a Nagy-Britanniában élő magyarok érdekeinek megvédését tartja. Ungár Péter, az Európai Zöld Párt elnökségi tagja kijelentette: a britek döntését tiszteletben kell tartani, az uniót azonban új alapokra kell helyezni, ellenkező esetben több tagállam is hasonló döntést hozhat a jövőben.

A Demokratikus Koalíció (DK) a kvótareferendum visszavonását követeli, szerintük ugyanis az Magyarország uniós kilépéséhez vezet. Molnár Csaba, az ellenzéki párt ügyvezető alelnöke tragikusnak nevezte a kilépést pártoló tábor győzelmét.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) felszólította a kormányt, hogy haladéktalanul kezdjen tárgyalást a brit kabinettel a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok szociális jogainak védelméről.

Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke sajnálatosnak nevezte a britek döntését, mert az mind az európai közösséget, mind pedig Nagy-Britanniát gyengíti.

A Liberálisok szintén a kvótareferendum visszavonását sürgették.

A Jobbik értékelése szerint a britek távozása az utolsó esély arra, hogy Brüsszel újragondolja koncepcióját. Gyöngyösi Márton országgyűlési képviselő az EU történetének egyik legnagyobb pofonjaként hivatkozott a referendum eredményére.

A Fidesz frakcióvezetője, Kósa Lajos az Európai Unió elégtelen bevándorláspolitikáját tartja a brit EU-népszavazáson született kilépési döntés legfőbb kiváltó okának.

Sajnálatos döntés, de van remény
Orbán Viktor láthatóan egyedül maradt a Brüsszel elleni "szabadságharcban", de azt látnia kell, hogy öngyilkos lépés lenne számunkra kilépni az EU-ból, ugyanolyan öngyilkos, amilyen az angolok lépése lehet – válaszolta lapunknak Ara-Kovács Attila. A DK külügyi kabinetvezetője szerint nyilvánvalóan a rosszabbik döntés következett be, dacára annak, hogy a britek tagként több kárt okozhattak volna az Uniónak. Ugyanakkor - a kint élő magyarok bizonytalansága miatt nehéz szívvel kell kijelentenem - ezzel a kilépéssel egyszerűbb lehet az EU-nak oly fontos integráció – fogalmazott Ara-Kovács. Hozzátette: volt egy olyan megállapodás az EU vezetői között, hogy ha bekövetkezik ez a sajnálatos lépés - amit eddig nehezen képzeltünk el -, akkor nagyon határozott reformra van szükség az Unión belül. Ebben természetesen Angela Merkelnek is nagy szerepe és beleszólása lehet - vélekedett az ellenzéki politikus arra a felvetésünkre, hogy a német kancellárnak a történtek után még nagyobb befolyása lehet az EU ügyeire mint eddig.
A miniszterelnök populista retorikáját erősítheti ez a lépés, ráadásul Orbán nem is marad teljesen egyedül, hiszen a lengyel-kormány még így is a szövetségese marad - ezt már Hegedűs István nyilatkozta a Népszavának. A Magyarországi Európa Társaság elnöke kifejtette: nagyon rossz üzenet az Európai Unió egységét illetően, hogy egy ilyen nagy állam kiválik. Hegedűs szerint ezzel a népszavazással csak az euroszkeptikusok nyertek, viszont a MET elnöke reményét fejezte ki, hogy az angolok kilépésével - amit nagy csalódásként fogadott - el lehet vinni az EU-t egy összeurópaibb irányba, ami elengedhetetlen a szervezet fennmaradásához.

Orbán Viktor miniszterelnök olvasata szerint a brit népszavazás legnagyobb tanulsága, hogy Brüsszelnek meg kell hallania az emberek hangját.  Arra a kérdésre, hogy miért van bent Magyarország az EU-ban, azt mondta: mert mi hiszünk az erős Unióban. 

Új elnököt és vezetőket választ mai kongresszusán az MSZP. A legfőbb vezetői posztért négyen versengenek, ringbe száll Tóbiás József jelenlegi portelnök és kihívói: Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes, Molnár Gyula, volt XI. kerületi polgármester, illetve Szanyi Tibor EP-képviselő. A választmány munkáját Botka László, Szeged szocialista polgármestere tovább szeretné irányítani, ám a tisztségre Hiller István, az Országgyűlés MSZP-s alelnöke is bejelentkezett.