pénzügyi fórum;

- Fórum régiónk finanszírozásáról

Magyarország a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) harmadik legnagyobb részvényese, ugyanakkor a pénzintézetbe befizetett tőke legnagyobb aránya is magyar, a kelet-közép-európai régió pedig a hitelportfólió legnagyobb részével rendelkezik - erről beszélt Nyikolaj Koszov, az NBB budapesti üzleti fórumán. Véleménye szerint régió jelentősége az NBB-ben tovább nő, és ez a bank beruházási tevékenységét is meghatározza.

Feltűnő volt ugyanakkor, hogy Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke - egybehangzóan a jegybank és a kormány sikerpropagandájával - kijelentette, minden szakértő és pénzügyi elemző egyöntetű véleménye szerint a régió és Magyarország jelentős szerepet fog betölteni az unió jövőjében, annak növekedési motorja lesz. Szerinte ez a magyar bankszektor számára is számos lehetőséget rejt. Az elmúlt években a pénzintézetek mindenütt ugyanazokkal a szabályozási vagy ügyfélminősítési problémákkal szembesültek, a magyar bankszektornak ezen felül a devizahitelekkel is meg kellett küzdenie, ami politikai és szociális területen is óriási terhet jelentett, de - álláspontja szerint - sikeresen átvészelte ezt az időszakot. Az üzleti fórumon az NBB négy kétoldalú megállapodást is megkötött. Az egyikben Kuba nemzeti bankjával írták alá együttműködési megállapodást, így az ország teljes jogú tagságot szerzett a bankban. (A karib szigetországnak ez az egyetlen nemzetközi pénzügyi szervezetben való tagsága!)

Emellett az NBB az OTP-vel is stratégiai partnerségi megállapodást kötött, és 16 millió eurós finanszírozási megállapodást írtak alá a H2Q Építő Üzemeltetési Építőipari és Szolgáltató Kft.-vel, amivel a bank támogatja a budapesti Műegyetem ingatlanfejlesztését. Végül az NBB 30 ezer euró támogatást adott a WWF Magyarországnak is a magyar vízgazdálkodás és vízügyi kockázatok kezelésének támogatásához.

A főváros és az agglomeráció, valamint a nyugat-magyarországi régió kiskereskedelmi forgalma jelentősen meghaladta a kelet-magyarországi megyékét. A hátrányos helyzetű térségekben a fogyasztás még csökkent is. Ha Nagy-Britannia kilépése miatt a magyar GDP bővülése is megtorpan, az a fogyasztást is visszavetheti.