gyerekek;vihar;segélyhívás;vízitúra;Karélia;

- Gyermekhalál a tavon - Tréfának vélték a segélyhívást

Tréfának vélte egy karéliai kórház ügyeletes felcsernője egy bajba jutott vízitúrázó fiú segélyhívását a múlt hétvégén, amikor a gyerek több tucat társával együtt viharba került a Szjamozero tavon - közölte pénteken az északnyugat-oroszországi köztársaság egészségügyi tárcájának szóvivője.

A tavon felborult három csónak, amely 51 embert - köztük 47 kiskorút - szállított, aminek nyomán 13 gyerek meghalt, egynek pedig nyoma veszett. A segélyhívásra nem reagáló felcsernőt őrizetbe vették, ellene gondatlanság címén büntetőeljárás indult.
Az orosz médiában korábban az az információ jelent meg a Moszkvából érkezett nyaraló gyerekek tanárnőjére hivatkozva, hogy az egyik fiúnak a rendkívüli helyzetek minisztériuma mentőszolgálatát sikerült felhívnia, amit ott figyelmen kívül hagytak. Ezt az értesülést a tárcánál cáfolták. Mostanra kiderült, hogy valóban történt segélyhívás, ám az a szuojarvi központi kórházhoz érkezett be.

Az ügyeletes a hívást telefontréfának gondolta, arról nem számolt be sem a feletteseinek, sem a hatóságoknak és be sem jegyezte a naplóba. A bajba jutott vízitúrázók mentése csak másnap, vasárnap kezdődött el, miután egy partra kivergődött ember értesíteni tudta egy part menti falu lakosait.

Kedden gondatlanság gyanújával őrizetbe vették Anatolij Kovalenkót, a karéliai fogyasztóvédelmi felügyelet vezetőjét. A nyomozás ugyanis megállapította, hogy a hatósághoz tavaly több panasz is érkezett a gyerekek nyaraltatására szakosodott, a tragédiáért felelős Park-Otel Szajmozero kft. ellen, amelynek nem volt engedélye vízitúrákat szervezni. Kiderült, hogy a felügyelet egyszer sem lépett fel a vállalkozás ellen, amely a bejelentések szerint az egészség- és járványügyi előírásokat sem tartotta be.

Az üdültető cég igazgatóját, Jelena Resotovát és helyettesét letartóztatták, valamint őrizetbe vettek két oktatónőt is.

Az amerikai elnök pénteken, helyi idő szerint péntek reggel közleményben hangsúlyozta: az Egyesült Államok tiszteletben tartja az Egyesült Királyságban született döntést. "Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság különleges kapcsolatai tartósak és az Egyesült Királyság NATO-tagsága továbbra is az Egyesült Államok külpolitikájának, biztonságpolitikájának és gazdaságpolitikájának sarokköve marad" - szögezte le az elnök.