;

nemzetbiztonsági bizottság;Spéder Zoltán;

- Megfúrta a nemzetbiztonsági bizottság ülését a Fidesz

Nem tudni hova vezetnek a Spéder-ügy szálai, mi az igazság az ügyben, ám mindenki választ vár arra, vannak-e összefonódások a kormányzati és a gazdasági elit között. A nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke ezzel indokolta, hogy ellenzéki kezdeményezésre összehívta a testület ülését. Molnár Zsolték azonban nem tudták a titkosszolgálatok, illetve a rendőrség képviselőit meghallgatni, a tanácskozás ugyanis a kormánypártok bojkottja miatt határozatképtelen volt. Molnár szerint a fideszesek ezzel durva támadást intéztek a jogállamiság ellen, a kormánypártok viszont azt üzenték, kierőszakolt hecckampányban nem vesznek részt.

Határozatképtelenség miatt tegnap elmaradt a nemzetbiztonsági bizottság ellenzéki kezdeményezésre összehívott zárt ülése, amelyen a Spéder- és a Portik-ügy nemzetbiztonsági vonatkozásairól tárgyaltak volna. A tanácskozásra meghívott rendőri, illetve titkosszolgálati vezetők ugyan megjelentek, a kormánypártok viszont bojkottálták az ülést, így néhány perc után az MSZP, az LMP és a Jobbik képviselőjével együtt dolgavégezetlenül távoztak. "A mai napon a kormánypártok durva támadást intéztek a jogállamiság ellen, hiszen nem tették lehetővé, hogy a nemzetbiztonsági bizottság határozatképes ülést tartson" - kommentálta a történteket Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke.

Az ellenzéki politikus szerint mindenki kíváncsi arra, mi az igazság a Spéder-ügyben, hová vezetnek a szálak, van-e összefonódás a kormányzati és a gazdasági elit között. Emlékeztetett, arra is választ vártak, mi igaz Portik Tamás volt Energol-vezető állításaival kapcsolatosan, mit lehet tudni arról, hogy ki és hogyan értesült a Portik-ügyben nyomozók személyéről. A bizottság nem adta fel, a későbbiekben ki fogják deríteni az igazságot ezekben az ügyekben - fogalmazott Molnár, aki szerint megengedhetetlen, hogy ügyrendi kérdésekkel lehessen kibújni a tájékozódás és a közvélemény tájékoztatása alól. A bizottság elnöke megköszönte az állami vezetőknek, akik megjelentek az ülésen. Hozzátette, nekik ez a kötelességük, ahogy a kormánypárti képviselőknek is ez lett volna a dolguk.

A "demonstratív távolmaradás igazolta és bizonyította azokat a feltételezéseket, amelyek szerint - minimum - nagyon kényelmetlenek a Fidesznek a kirobbant ügyek és vélelmezhető, hogy nem feltétlenül tiszták ezekben a kérdésekben. Vélelmezhető, hogy lehet összefüggés adott esetben politikusaik, illetve olyan holdudvarhoz tartozó szereplőik között, akik fontos szerepet töltenek be akár a kormányzatban, akár a Fideszben". Erről már a jobbikos Mirkóczki Ádám beszélt a kudarcba fulladt ülés berekesztése után az újságíróknak. Az ellenzéki politikus szerint a kormánypártiak a lehető legrosszabban jártak el azzal, hogy a bizottság ülését megakadályozták. Tekintettel a súlyos vádakra, függetlenül attól, hogy később mi derül ki, jobban tették volna, ha megjelennek. Ha jelzik, hogy az időpont nem megfelelő nekik, találtak volna másikat - fogalmazott Mirkócki, aki szintén biztos abban, hogy ezek az ügyek még napirendre kerülnek a bizottságban.

Szél Bernadett elfogadhatatlannak tartja, hogy a Fidesz-KDNP ellehetetleníti a nemzetbiztonsági bizottság munkáját. Az LMP társelnöke, a bizottság tagja arra figyelmeztetett, nekik vannak bizonyos kötelezettségeik. Ha ilyen ügyek nyilvánosságra kerülnek és az országban másnak nincs lehetősége arra, hogy ellenőrizzen bizonyos felvetéseket, akkor a bizottság feladata, hogy ezt megtegye. Az ellenzéki politikus szerint "olyan nincsen, ha valakinek többsége van egy testületben, és számára kényes ügybe botlik, akkor gyakorlatilag távolmaradásával ellehetetleníti" a testület munkáját. A Fidesz-KDNP-nek nincs észszerű magyarázata arra, hogy miért maradtak távol - állította. A nemzetbiztonsági bizottság ülése nem az a hely, ahonnan bárki pártpolitikai érdekek alapján hiányozhat. A kormánypárti képviselők nagyon rossz döntést hoztak, amit a választóknak meg kell magyarázni.

Miközben az ellenzéki politikusok az ülés helyszínén mondták el, mit gondolnak a történtekről, Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke közleményben tudatta, hogy a kormánypárti képviselők "nem vesznek részt az ellenzék által kierőszakolt hecckampányban, ezért nem mennek el a kormánypárti politikusokkal való egyeztetés nélkül, sebtében összerántott nemzetbiztonsági bizottsági ülésre", amit Molnár hívott össze. Sem az ülés napirendje, amit egy maffialeszámolásban játszott szerepéért jogerősen 15 évre elítélt bűnöző valótlan állításai, valamint minden alapot nélkülöző sajtóértesülések képeznek, sem összehívásának módja nem teszi lehetővé, hogy a Fidesz-KDNP képviselői bármilyen érdemi vitát folytassanak a bizottságban - írta Németh, aki szerint az egész politikai botránykeltés. A Spéder-ügyre utalva úgy fogalmazott, az a napirend olyan folyamatban lévő büntetőügy nyomozati anyagáról szóló sajtóértesüléseket tárgyalna, amibe a nemzetbiztonsági bizottság sem tekinthet bele. Hozzátette, a kormánypártok nem statisztálnak ahhoz, hogy a nemzetbiztonsági bizottságot "önző és hazug politikai homokozóvá silányítsa az ellenzék".

Péntek reggelre azért hívta össze az ülést Molnár Zsolt, hogy a képviselők választ kapjanak egyebek mellett a Spéder-ügy kapcsán felmerülő kérdésekre és ha lehet, meg akarják hallgatni azokat a hangfelvételeket, amelyeket az üzletember érdekeltségeinél lefolytatott házkutatások során foglaltak le. Az mno.hu hétfőn írta meg, hogy az említett házkutatások során a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai vezető fideszes politikusokkal folytatott beszélgetéseket tartalmazó adathordozókra bukkantak. Az adathordozókon állítólag Orbán Viktorral és Rogán Antallal folytatott beszélgetések is szerepelnek, a Népszava pedig úgy tudja, a Lázár Jánossal folytatott telefonbeszélgetéseket is rögzítette az üzletember. Utóbbival kapcsolatban lapunk megkeresésére a Miniszterelnökség úgy reagált, "sajtóértesüléseket nem szeretne kommentálni". A hangfelvételek létezését, illetve a lefoglalásukat az mno.hu-nak a rendőrség nem cáfolta, de nem is erősítette meg. A kommunikációs szolgálat a hozzá eljuttatott kérdésekre rövid válaszban tudatta, hogy "az ügyben a nyomozás folyamatban van, annak részleteiről - a korábban adott tájékoztatáson túlmenően - a nyomozóhatóság nem kíván bővebb felvilágosítást adni".

Spéder érdekeltségeinél, illetve saját házában is megjelentek már a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai, miután a rendőrség korábban csalás és más bűncselekmény gyanúja miatt nyomozást rendelt el. A bankvezér ellen ezzel egyidejűleg a kormányhoz közel álló médiában támadássorozat indult, az MNB pedig súlyos bírsággal sújtotta az FHB Jelzálogbankot. Mindeközben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vizsgálatot kezdett az Index.hu portál kiadójánál, a Spéder Zoltán tulajdonában álló Central European Media & Publishing (CEMP) Zrt.-nél. A Spéder elleni, összehangoltnak tűnő kormányzati fellépés okát a sajtó egyelőre csak találgatja, a Figyelő értesülése szerint a Spéder érdekeltségébe tartozó FHB tőkeemelése lehetett az egyik oka, hogy kegyvesztetté vált az üzletember.

Továbbra sem lesz határellenőrzés az ausztriai Tirolt és Olaszországot összekötő Brenner-hágónál - jelentette ki Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter pénteken, miután Bécsben találkozott olasz kollégájával, Angelino Alfanóval.