Vannak biztonsági kockázatok, az utóbbi 48 órában pedig "romlott a helyzet" - üzente a Franciaországban tartózkodó, illetve a futball Eb-re készülő szurkolóknak tegnap a Miniszterelnökség vezetője. Lázár János mindenkit arra figyelmeztetett, vegye komolyan a TEK, a külügyi tárca és a francia hatóságok felhívásait, Franciaországban ugyanis más a terrorhelyzet és a terrorkészültség, mint most Magyarországon. "Fokozott figyelemre van szükség" és arra, hogy a mérkőzésekre utazó szurkolók regisztráljanak a Külgazdasági és Külügyminisztérium által létrehozott honlapon. "Minden magyar büszke lehet arra, ami történt" - fogalmazott a Kormányinfó kezdetén a Miniszterelnökség vezetője a futball-Eb-n elért magyar eredményre célozva. Lázár örült a csoport elsőségnek és a továbbjutásnak. "A kijutás is nagy eredmény, még nagyobb a továbbjutás, szurkolunk, hogy a következő erőpróba vasárnap sikeres legyen" - mondta.
Üdvözölte, hogy az Alkotmánybíróság elutasította a kvótanépszavazást kifogásoló négy indítványt, így biztossá vált, hogy ősszel lesz referendum a kötelező betelepítési kvótáról. A kabinet célja Lázár szerint az, hogy minél több magyar választópolgár mondhassa el a véleménytét, a kvótareferendum a mai kormányülésen is téma lesz. Akár a menekültkérdés, amellyel kapcsolatban megtudhattuk, hogy Magyarország kész egyeztetni az osztrák kormánnyal, de a magyar fél a kölcsönösség és a viszonosság elvét tartja szem előtt. Ausztria legfeljebb 37 500 embert hajlandó menekültként regisztrálni, aki ezen felül van, azt visszafordítanák. Pintér Sándor belügyminiszter Ausztriával közös munkacsoport felállítását javasolta. Ami a menekülteket illeti, a kormány világossá kívánja tenni uniós partnerországai és az Európai Bizottság számára, hogy nincs jogi lehetőség azon bevándorlók befogadására, akik nem Magyarországon, hanem Görögországon keresztül léptek be az Európai Unióba - közölte a Miniszterelnökséget vezetője. Jelenleg mintegy 45 ezer embert kívánnak visszatoloncolni ide a partnerországok. Lázár a külügyi tárcavezető komoly diplomáciai sikereként értékelte a balkáni útvonal lezárásának elismerését, majd hozzátette: most azt kell bemutatni, hogy Görögország volt az, amely "nem tartotta be a játékszabályokat" a regisztráció elmulasztásával, ezért azonban Magyarország nem büntethető.
Ma, akár sz EU más tagállamaiban, a kormány ülésén is értékelik a brit népszavazást. A kancelláriaminiszter tegnap világossá tette, minden brit választó saját joga állást foglalni országa uniós tagságáról, ugyanakkor Magyarország megtisztelőnek tartja, hogy az EU-ban Nagy-Britannia szövetségese lehet. Lázár szoros eredményre tippelt és arra figyelmeztetett, bárhogy döntenek a britek, annak hatása lesz az EU jövőjére. A magyar kormány egyébként nem mérlegelte annak lehetőségét, hogy ha a britek kilépnek, Magyarország követi-e a példát. A gazdasági és a társadalmi elitnek ugyanis az a véleménye, hogy hazánknak nemcsak helye, de fontos helye van az EU-ban. Amikor Lázárt arról kérdezték, ő maga hogyan szavazna egy ilyen referendumon, nem adott egyértelmű választ. "Ez nehéz kérdés" - ismételgette, hozzátéve, a makói választói "elkeseredettek ebből a szempontból". Az ország 2004-es csatlakozásakor azt ígérték nekik, hogy a fizetésük néhány év alatt eléri majd a fejlett uniós országokét, ám ez ma sincs így. A Brexitre utalva közölte, sok érv szól az EU mellett, ennek ellenére ma nehéz feladat lenne a belépés mellett kampányolni.
Budapesti buszpótlás
Tarlós István nélkül a kabinet nem dönt a fővárosi közlekedésfejlesztésről, a mai kormányülésen viszont nem lesz jelen a főpolgármester - állította Lázár. Az ügy azért érdekes, mert a Fővárosi Közgyűlés június 8-án úgy döntött, szolgáltatás-megrendeléssel oldják meg a 3-as metróvonal felújítása miatt szükségessé váló járműpótlást, ha a kormány ezt támogatja, és ezen konstrukcióval felmerülő teljes többletköltség fedezetét biztosítja. Ennek feltételéül szabták, hogy az erről szóló kormányzati döntés július 5-ig megjelenjen a Magyar Közlönyben. Ha a kormány nem dönt a határidőig, akkor új buszokat vesznek. A fővárost ma Tarlós írásos felhatalmazásával Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes képviseli a kormányülésen. Miután a tegnapi tájékoztató közben hívta fel minderre a figyelmet a Főpolgármesteri Hivatal, a kancelláriaminiszter a helyszínről azt üzente, hogy ez egy szempont, amelyet mérlegelni fognak, de Tarlós nélkül nem akarnak döntést hozni.