Nagy-Britannia;népszavazás;Brexit;

A fiatalabbak körében az uniós tagság támogatói vannak többségben FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRISTOPHER FURLONG

- Brexit - Ma véget ér a bizonytalanság

Még a Nagy-Britannia esetleges uniós kilépéséről szóló népszavazás napján is intenzív kampányt folytattak a Brexit támogatói és ellenfelei. A referendum komoly fejtörést okoz a pénzügyi élet szereplőinek, akik igyekeznek minden eshetőségre felkészülni. Exitpoll felmérések nem készültek, ma reggel már eredményt hirdetnek.

A G7 országok mindent igyekeznek elkövetni azért, hogy ne alakuljon ki pánik a tőzsdéken a Brexit esetén. A gazdasági élet szereplői ugyanis attól tartanak, hogy a britek esetleges kilépése a teljes világgazdaságnak súlyos károkat okozna. Ezért a világ hét legfejlettebb ipari állama olyan nyilatkozatot kíván közzétenni, amely megnyugtatná a nemzetközi piacokat.

A G7 pénzügyminiszterei a Brexit esetén hitet tesznek amellett, hogy minden szükséges lépést megtesznek a pénzügyi káosz elkerülése érdekében. A közleményt természetesen csak a végeredmény közzététele után hoznák nyilvánosságra, s azt is csak akkor, ha a kilépést pártolók kerülnének többségbe.

Összehangolt akciót terveznek az euróövezet jegybankjai is. Stratégiájukról csütörtökig egyeztettek Frankfurtban, de megállapodtak abban, hogy szükség esetén azonnali telefonkonferenciát hívnak össze a helyzet elemzésére. A svájci, a japán, valamint az amerikai jegybank is nyomon követi a történéseket, s szoros kapcsolatban áll az európai partnerekkel.

A tőzsdék eddig viszonylag nyugodtan reagáltak a Brexittel kapcsolatos hírekre, amely arra utal, hogy a piac a britek maradására számít. Bár exitpoll nem született a voksolás után, a különböző befektetési alapok és bankok saját felméréseket készítettek a választás napján. A hangulat változását a hajnali devizakereskedés mutathatja. Miközben ugyanis a tőzsde csak bizonyos idősávban van nyitva, a devizákkal való üzletelésnél nincs időkorlát.

Szakértők már korábban figyelmeztettek arra, hogy a Brexit esetén a font ideiglenesen akár jelentősebb mértékben is veszíthet értékéből. A brit pénzügyi szolgáltató, az Ebury legfeljebb nyolc százalékos mínusszal számol ebben az esetben. Ha viszont a maradást pártolók győznek, a nemzeti valuta megerősödhet, méghozzá becslések szerint négy százalékkal. A Standard & Poor’s többször arra figyelmeztette a briteket, hogy az ország a Brexit esetén elveszítheti legjobb hitelbesorolását.

Olyan beláthatatlan pénzügyi folyamatok indulnának el ugyanis, amelyek elkerülhetetlenné tennék London leminősítését. A hitelminősítő elsősorban arra gondolhat, hogy a Brexit esetén az EU országai jóval kevesebbet fektetnének be Nagy-Britanniában, s a szakképzett munkaerő is nehezebben vállalhatna munkát. Ez pedig bizonytalanságot szül, s aminek a gazdaság látná kárát. A Brexit a helyi bankok lehetőségeit is korlátozná.

A piac még tegnap is úgy gondolta, a továbbiakban is szükség lesz a kék, csillagos lobogóra is Nagy-Britanniában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ULRICH BAUMGARTEN

A piac még tegnap is úgy gondolta, a továbbiakban is szükség lesz a kék, csillagos lobogóra is Nagy-Britanniában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ULRICH BAUMGARTEN

George Osborne brit pénzügyminiszter a pénzügyi turbulenciákra számítva a hét folyamán még abban sem volt biztos, hogy pénteken egyáltalán kinyit majd a tőzsde. Több időt adhatnak a befektetőknek arra, hogy alaposabban górcső alá vegyék az eredményt, s elkerüljék a pánikreakciókat.

Szakértők arra is figyelmeztettek, hogy a referendum után az eredménytől függetlenül a társadalom már nem az marad, ami volt. Angliában különösen megosztottá vált. Miközben a városi fiatalság nyitott a világra, az északi, illetve partvidéki területeken az emberek úgy érzik, nem profitáltak kellőképpen az uniós tagságból. Attól tartanak, hogy további bevándorlók érkezése esetén szociális szempontból még nehezebb helyzetbe kerülnek. S akkor még nem is szóltunk arról, hogy a Brexit esetén Skóciában újabb függetlenségi népszavazást rendezhetnek.

Ugyanakkor az sem szerencsés, ha a népszavazást a skótok döntik el. Sok angol ez esetben úgy érezné, hogy ez a kis nép bírálta felül az ő döntésüket. A csütörtökön közzétett felmérések szerint Londonban 62 százalék támogatja a maradást, Észak-Írországban 61 százalék, Skóciában 59 százalék, délen viszont csak 47 százalék. Különösen feltűnő a különbség az egyes korcsoportok véleménye kapcsán. A 18-24 év közöttieknél 80 százalék a Brexitet elutasítók aránya, a 25-49 korcsoportnál 55 százalék. Az ennél idősebbeknél azonban az uniós tagság elutasítói vannak többségben. A 65 év felettieknél például mindössze 37 százalék szeretné Londont továbbra is az EU kötelékében látni. A TNS felmérése szerint a fiatalok attól tartanak, hogy amennyiben Nagy-Britannia kiválna az EU-ból, saját pénzügyi helyzetük is rosszabb lenne. A 18-24 közötti korcsoport 38 százaléka látta így.

Az egyes brit pártok támogatói körében nagyok az eltérések az ország sorsát illetően. Az euroszkeptikus UKIP szavazóinak például 97 százaléka támogatná a távozást, a liberális demokraták híveinek ezzel szemben 68 százaléka a maradást szeretné. A Munkáspárt támogatói szintén nagy többségben ellenzik a Brexitet: 68 százalékuk szerint Londonnak az EU-ban a helye. A konzervatívok szavazói viszont nagyon megosztottak a kérdésben: 49 százalék maradna, 51 százalék távozna.

 Az eső sem riasztotta el a voksolókat
Magas érdeklődés mellett zajlott a referendum, annak ellenére, hogy főképp a reggeli órákban valóságos London egyes kerületeiben és Dél-Angliában valóságos égszakadás volt. Egyes szavazókerületeket be is kellett zárni. Brit lapok szerint a vihar az uniópárti tábort segítette, inkább a kilépésre szavazó idősebb generációt tartott távol az urnáktól.
Mivel az utolsó percig senki sem vállalkozott a népszavazás kimenetelét megsaccolni, - még a közvélemény-kutatók is a nagy tévedési lehetőségre hivatkozva nem végeztek exitpollméréseket - a lakossági bizonytalanság sem csökkent. A pénzváltók előtt napok óta hosszú sorokban kígyóztak a font valószínű gyengülése miatt megtakarításaikat külföldi valutára váltó britek.

Moszkva korlátozni fogja az Oroszországban dolgozó amerikai diplomaták mozgását, válaszul arra, ha az Egyesült Államokban működő orosz képviseletek dolgozóival szemben hasonló amerikai intézkedéseket hoznak - közölte Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján.