A G7 országok mindent igyekeznek elkövetni azért, hogy ne alakuljon ki pánik a tőzsdéken a Brexit esetén. A gazdasági élet szereplői ugyanis attól tartanak, hogy a britek esetleges kilépése a teljes világgazdaságnak súlyos károkat okozna. Ezért a világ hét legfejlettebb ipari állama olyan nyilatkozatot kíván közzétenni, amely megnyugtatná a nemzetközi piacokat.
A G7 pénzügyminiszterei a Brexit esetén hitet tesznek amellett, hogy minden szükséges lépést megtesznek a pénzügyi káosz elkerülése érdekében. A közleményt természetesen csak a végeredmény közzététele után hoznák nyilvánosságra, s azt is csak akkor, ha a kilépést pártolók kerülnének többségbe.
Összehangolt akciót terveznek az euróövezet jegybankjai is. Stratégiájukról csütörtökig egyeztettek Frankfurtban, de megállapodtak abban, hogy szükség esetén azonnali telefonkonferenciát hívnak össze a helyzet elemzésére. A svájci, a japán, valamint az amerikai jegybank is nyomon követi a történéseket, s szoros kapcsolatban áll az európai partnerekkel.
A tőzsdék eddig viszonylag nyugodtan reagáltak a Brexittel kapcsolatos hírekre, amely arra utal, hogy a piac a britek maradására számít. Bár exitpoll nem született a voksolás után, a különböző befektetési alapok és bankok saját felméréseket készítettek a választás napján. A hangulat változását a hajnali devizakereskedés mutathatja. Miközben ugyanis a tőzsde csak bizonyos idősávban van nyitva, a devizákkal való üzletelésnél nincs időkorlát.
Szakértők már korábban figyelmeztettek arra, hogy a Brexit esetén a font ideiglenesen akár jelentősebb mértékben is veszíthet értékéből. A brit pénzügyi szolgáltató, az Ebury legfeljebb nyolc százalékos mínusszal számol ebben az esetben. Ha viszont a maradást pártolók győznek, a nemzeti valuta megerősödhet, méghozzá becslések szerint négy százalékkal. A Standard & Poor’s többször arra figyelmeztette a briteket, hogy az ország a Brexit esetén elveszítheti legjobb hitelbesorolását.
Olyan beláthatatlan pénzügyi folyamatok indulnának el ugyanis, amelyek elkerülhetetlenné tennék London leminősítését. A hitelminősítő elsősorban arra gondolhat, hogy a Brexit esetén az EU országai jóval kevesebbet fektetnének be Nagy-Britanniában, s a szakképzett munkaerő is nehezebben vállalhatna munkát. Ez pedig bizonytalanságot szül, s aminek a gazdaság látná kárát. A Brexit a helyi bankok lehetőségeit is korlátozná.
A piac még tegnap is úgy gondolta, a továbbiakban is szükség lesz a kék, csillagos lobogóra is Nagy-Britanniában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ULRICH BAUMGARTEN
George Osborne brit pénzügyminiszter a pénzügyi turbulenciákra számítva a hét folyamán még abban sem volt biztos, hogy pénteken egyáltalán kinyit majd a tőzsde. Több időt adhatnak a befektetőknek arra, hogy alaposabban górcső alá vegyék az eredményt, s elkerüljék a pánikreakciókat.
Szakértők arra is figyelmeztettek, hogy a referendum után az eredménytől függetlenül a társadalom már nem az marad, ami volt. Angliában különösen megosztottá vált. Miközben a városi fiatalság nyitott a világra, az északi, illetve partvidéki területeken az emberek úgy érzik, nem profitáltak kellőképpen az uniós tagságból. Attól tartanak, hogy további bevándorlók érkezése esetén szociális szempontból még nehezebb helyzetbe kerülnek. S akkor még nem is szóltunk arról, hogy a Brexit esetén Skóciában újabb függetlenségi népszavazást rendezhetnek.
Ugyanakkor az sem szerencsés, ha a népszavazást a skótok döntik el. Sok angol ez esetben úgy érezné, hogy ez a kis nép bírálta felül az ő döntésüket. A csütörtökön közzétett felmérések szerint Londonban 62 százalék támogatja a maradást, Észak-Írországban 61 százalék, Skóciában 59 százalék, délen viszont csak 47 százalék. Különösen feltűnő a különbség az egyes korcsoportok véleménye kapcsán. A 18-24 év közöttieknél 80 százalék a Brexitet elutasítók aránya, a 25-49 korcsoportnál 55 százalék. Az ennél idősebbeknél azonban az uniós tagság elutasítói vannak többségben. A 65 év felettieknél például mindössze 37 százalék szeretné Londont továbbra is az EU kötelékében látni. A TNS felmérése szerint a fiatalok attól tartanak, hogy amennyiben Nagy-Britannia kiválna az EU-ból, saját pénzügyi helyzetük is rosszabb lenne. A 18-24 közötti korcsoport 38 százaléka látta így.
Az egyes brit pártok támogatói körében nagyok az eltérések az ország sorsát illetően. Az euroszkeptikus UKIP szavazóinak például 97 százaléka támogatná a távozást, a liberális demokraták híveinek ezzel szemben 68 százaléka a maradást szeretné. A Munkáspárt támogatói szintén nagy többségben ellenzik a Brexitet: 68 százalékuk szerint Londonnak az EU-ban a helye. A konzervatívok szavazói viszont nagyon megosztottak a kérdésben: 49 százalék maradna, 51 százalék távozna.