kitiltás;étolaj;kitiltási botrány;

- Kitiltási botrány - Nem nyomoz tovább az ügyészség

A Fővárosi Főügyészség szerint nem indokolt a nyomozás folytatása az úgynevezett kitiltási botránnyal összefüggő ügyben - derült ki a Fővárosi Főügyészség közleményéből. 

Hiába a nyomozás folytatását kérő két politikusi beadvány, a hatóság nem úgy látja, hogy lenne még mit feltárni az ügyben - írja az Index. A két beadványt megvizsgálták, és megállapították, hogy "azok tartalmuk alapján a korábban már befejezett nyomozás továbbfolytatása iránti kérelemnek tekintendők". A Fővárosi Főügyészség megállapította azt is, hogy a beadványok alapján a nyomozás továbbfolytatásának az ügyben nincs helye.

A beadványok azért érkeztek az ügyészségre, mert a kitiltási ügyben a bíróság más következtetésre jutott, mint amit az ügyészség a vádiratban állított, vagyis hogy Tábor Viktor vádlott magánakciója volt a Bunge lehúzásával való próbálkozás. A bíróság ehhez képest ítéletében kimondta, hogy szerintük nem erről volt szó, Tábor valós ajánlatot közvetített az amerikai cégnek, így értelemszerűen kellett, hogy álljon mögötte valaki - idézte fel az esetet az Index.

Ahogy lapunk is beszámolt róla, a nem jogerős ítélet szerint Tábor Viktor, akit korábban a kitiltási botrányt is előidéző korrupciós ügy egyetlen vádlottjaként tartottak számon, csak postás volt, üzenetet közvetített és nem a saját szakállára dolgozott, mint ahogyan az ügyészség állította. A háttérben álló megbízót a bíróság nem nevezte meg. Ugyanakkor az ügy egyik legfontosabb tanújának, a Bunge lobbistájának vallomása szerint Heim Péterről és a Századvég Gazdaságkutatóról van szó, Tábor legalábbis rájuk hivatkozott. A Fővárosi Törvényszék két év, három év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a férfit.

A kitiltási botrányként elhíresült ügyben 2015 december 18-án egyévnyi nyomozás után emelt vádat az ügyészség Tábor ellen, aki szerintük „vesztegetést színlelve befolyással üzérkedett”. A találkozó után a Bunge-lobbista, Torba Tamás értesítette a céget, amely az ajánlatot visszautasítva elindította a bürokratikus folyamatot, a vége a kitiltási botrány lett, amely során hat embert tiltottak ki az Egyesült Államokból. Heim nem cáfolta, hogy rajta lenne a listán, de sokáig azt mondta, nem tud róla. A Századvég Gazdaságkutató elnökét tanúként meghallgatták, ám tagadta, hogy kapcsolata lenne Táborral vagy a vállalattal. Vida Ildikó korábbi NAV-elnök viszont elismerte, hogy több NAV-vezetővel együtt rajta van a listán. Azt mindketten tagadták, hogy korrupciós ügyben lennének érintettek.

Idén a tavalyi hagyományteremtő alkalom után másodszor kerül sor az Angyalhír sétára. Az eseménnyel egy gyászoló édesanya, Seres Barbara szeretne emléket állítani mindössze hat hónapot élt fiának, akit az apja ledobott egy budapesti ház negyedi emeleti körfolyosójáról, majd utána ugrott.