élményterápiás tábor;Zalaszabar;Gyógyuló Holnapocska Tábor;

FORRÁS: WESTEND

- Kaland receptre

A Holnapocska Tábor 2009 óta foglalkozik térítésmentes gyermektáborok szervezésével, amely az elmúlt években óriási fejlődésen ment keresztül. Kezdetben hátrányos helyzetű jó tanuló, jó magaviseletű diákok vehettek részt a táborokban, majd 2010-ben indult útjára a speciális, Gyógyuló Holnapocska Tábor, amelynek keretében daganatos betegségből gyógyuló gyermekek tölthetnek el egy-egy hetet a táborban, kalandterápiás céllal.

Idén nyáron hatodik alkalommal rendeznek élményterápiás táborokat súlyos betegségből gyógyuló gyermekek számára Zalaszabarban az Erzsébet-program keretében. Az élményterápiás tábor célja, hogy hosszabb kórházi tartózkodást követően a gyermekek pozitív önértékelése megerősödjön, meg tudjanak küzdeni a krónikus betegséggel járó pszichés nehézségekkel.

A kalandterápia célja a társas kapcsolatokba való visszailleszkedés segítése az élet különböző területein való aktív részvétel és a személyes felelősség növelése. A kezelést végző orvosok által kiválasztott gyerekek nemrég még kórházban voltak, így nehéz elhinniük, hogy képesek szinte bármire, amire egészséges társaik. A személyes bizonyítékot azok a társaik szolgáltatták, akik tavaly részt vettek a Holnapocska Táborban és „szezonnyitó bulin” meséltek az újaknak élményeikről.

Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a gyógyító folyamatnak a kórházi terápia mellett, a lelki rehabilitáció is elengedhetetlen része, ezt segíti a kalandterápia folyamata. A Szabadics házaspár 2012-ben ezért indította el az első Gyógyuló Holnapocska Tábort a tulajdonukban lévő zalaszabari kalandparkban, amely súlyos betegségből gyógyuló gyermekeket fogadott.

Idén a veleszületett szívbetegséggel, valamint gyermekreumatológiai problémával élő, daganatos betegségből gyógyult, égéssérült, valamint siket és nagyothalló gyerekek vehetnek részt az egy hetes kalandban. Június végétől augusztus közepéig 5 turnusban 200 gyermek költözhet be a Kis-Balatonra néző, gyönyörű természeti környezetben lévő táborba. Kiválasztásukat az őket ellátó kórházakban és klinikákon komoly szakmai mérlegelés előzte meg.

A Gyógyuló Holnapocska táborokban nem a betegségé, hanem az élményé a főszerep, a táborozók felfedezhetik saját lehetőségeiket, nem a korlátaikra koncentrálnak, hanem önbizalmuk, önértékelésük növelésére. A táborok különlegessége, hogy a gyerekek nem elzárt környezetben, hanem egészséges társaikkal együtt élik meg a tábor által kínált kalandokat, természetesen orvosi felügyelet mellett.

Az egészségügyi szakfelügyeletet egy orvos és egy ápoló biztosítja. Az érintett egészségügyi intézmények nemzetközi hírű szakorvosai, vezetői is részt vesznek a táborok szervezésében és lebonyolításában – természetesen ők is önkéntes alapon, díjazás nélkül. Az idei táborok szakmai főtanácsadója Prof. Dr. Bognár László idegsebész, a Debreceni Egyetem Idegsebészeti Klinikájának vezetője.

Az önkéntes segítők szakmai összetétele is a betegségcsoportokhoz igazodik. A táborokat évek óta visszatérő 30 civil önkéntes segíti, ők biztosítják a gyerekek ellátását, vezetik a napközbeni programokat, és akkor is kéznél vannak, ha bátorításra van szükség. A szervezők az étkezésre is külön gondot fordítanak, a betegségcsoportoknak megfelelő menüt szakemberek állítják össze.

Kalandterápia
A kalandterápia egyfajta élménypedagógiai, pszichoterápiai eszköz, mely a 60-as években – elsőként az Egyesült Államokban − került a gyógyítási módszerek palettájára. Lényege a személyiségfejlődés pozitív irányba történő elmozdítása.
Pozitív hatását kutatások támasztják alá, melyek szerint a módszer segítségével nő az érintettek önbecsülése, javul az önképe, nagyobb mértékben képesek a segítség kérésére és elfogadására, fontosabbá válik számukra a kölcsönös segítés, saját maga és a másik feltétel nélküli elfogadása, a szolidaritás és a bizalom.
Az élményterápia elsősorban szabadtéri tevékenységet jelent, ami kockázatvállalási, fizikai és érzelmi kihívásokat is tartalmaz. A terápiában résztvevők sorstárscsoportban vagy családtagjaikkal együtt élik át az élményeket.

Nyíregyháza életében fontos szerepet tölt be a 2014 óta az OTP Fáy András Alapítvány által létrehozott pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási oktatási program. Az itt dolgozó alapítványi trénerek mobil eszközparkjukkal, iskoláról iskolára járva az elmúlt két évben mintegy 10 ezer gyermeket oktattak a térségben. Június elején hivatalosan is megnyitotta kapuit a főtéren álló Takarékpalotában Magyarország második OK Oktatási Központja.