Japánt azonban komoly aggodalommal töltötte el, hogy a lövedék Honsu szigete felé félúton hullott a tengerbe, s elérte az ezer méteres magasságot. Szakértők szerint ez azt jelzi, hogy az ország előrelépést ért el ballisztikus rakétaprogramjában, ami nemcsak a térség, hanem az egész világ stabilitása szempontjából meglehetősen rossz hír.
A gyakori, nem túl sikeres kísérletek arra is utalhatnak, hogy Phenjannak nincs meg a kellő szoftveres háttere a ballisztikus rakétakísérlet fejlesztésére. „Egyszerűbb újabb és újabb rakétákat kilőniük, mint számítógépes szimulációt végezni” – mondta el a Reutersnek Jonathan McDowell amerikai szakértő.
Kim Dzsong Un rezsimje áprilisban és májusban már több kísérletet hajtott végre Muszudan típusú rakétával. Ezúttal is ugyanerről a típusról lehetett szó. A ballisztikus rakéta hatótávolsága 3500 kilométer, így elvileg elérhetővé válnának vele az Egyesült Államok ázsiai és csendes-óceáni támaszpontjai.
A japán kormányzat élesen elítélte az újabb kilövéseket. A közlemény figyelmeztet arra, hogy Phenjan ezzel ismételten megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának márciusi rezolúcióját. Idén tovább nőtt a feszültség a Koreai-félszigeten. Észak-Korea januárban negyedik nukleáris robbantását hajtotta végre 2006 óta. Állítása szerint termonukleáris bombával hajtott végre tesztet, szakértők azonban kételkednek ebben.