hangfelvétel;nemzetbiztonsági bizottság;Spéder Zoltán;

A bizottság tisztázná: léteznek-e a lefoglalt adathordozók FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Mit rejthetnek a Spéder-felvételek?

Összehívták péntek reggelre a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülését. A képviselők a Belügyminisztérium, a rendőrség, illetve a titkosszolgálatok képviselőitől várnak tájékoztatást azokról az adatrögzítőkről, amelyeket a sajtóhírek szerint Spéder Zoltán lakásán foglaltak le és a kegyvesztett üzletember Orbán Viktorral, Lázár Jánossal és Rogán Antallal folytatott beszélgetéseit tartalmazza.

Összehívta a parlament nemzetbiztonsági bizottságát péntek reggel 9 órára Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke. Az ülésre - amelyet az MSZP, az LMP, valamint a Jobbik kezdeményezett - a Belügyminisztérium, a rendőrség, illetve a titkosszolgálatok képviselőit várják. A bizottság választ akarnak kapni a Spéder-ügy kapcsán felmerülő kérdésekre és ha lehet, meg akarják hallgatni azokat a hangfelvételeket, amelyeket az üzletember érdekeltségeinél lefolytatott házkutatások során foglaltak le. Minderről Molnár Zsolt beszélt a Népszavának tegnap azután, hogy elküldte a pénteki meghívókat. A testület elnöke szerint már nem elég, ha a Spéder Zoltánnál lefoglalt hangfelvételekről írásos belügyi tájékoztatást kapnak, ahogyan ezt még kedden követelte. Akkor az ellenzéki politikus a Belügyminisztériumhoz fordult, mert - mint fogalmazott - ha igaz a hír, hogy vezető fideszes politikusokkal folytatott beszélgetésekről készült hangfelvételeket is lefoglalt a rendőrség, akkor a Fidesz-közeli üzletember ügye komoly nemzetbiztonsági kérdéseket vethet fel.

Orbán Viktort, Rogán Antalt, Lázár Jánost és Spéder Zoltánt nem idézik be, hiszen egyiküknek sem kötelessége a bizottság előtt megjelenni - reagált a Demokratikus Koalíció tegnapi felvetésére Molnár. A nemzetbiztonsági bizottságnak egyébként nincs DK-s tagja.

A Portik-ügy nemzetbiztonsági vonatkozásairól szintén tájékoztatást kér pénteki ülésen a bizottság. Molnár kedden még ezzel kapcsolatban is írásos tájékoztatót követelt a BM-től, ám a kockázatok mielőbbi tisztázása érdekében jobbnak látja, ha a képviselők minden illetékest meg tudnak hallgatni. A Prisztás-gyilkosságért már elítélt Portik Tamás múlt pénteken tett terhelő vallomást Rogán Antalra, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterre.

FHB: leminősítési vizsgálat
Leminősítési felülvizsgálat alá vette az FHB bankot kedden a Moody's, az intézkedés a bank alapszintű adósminőség-értékelésére, hosszú távú betéti besorolására és hosszú távú partnerkockázati minősítésére vonatkozik. A bejelentett felülvizsgálat az FHB Nyrt. nem elsődleges (Not-Prime) rövid lejáratú betéteinek és a Not-Prime (cr) partnerkockázatának besorolását nem érintette. Az FHB hitelprofilja már néhány éve nyomás alatt áll, elsősorban a bank által jelentett nagy veszteségek miatt, amelyeket mindenekelőtt a bevételek zsugorodása, és a jelentős nem teljesítő kinnlevőségi rátára képzett magas tartalékolás okozott - áll a Moody's elemzésében.

Az FHB-bankvezér, Index-tulajdonos Spéder Zoltánnál nemrég tartottak házkutatást, ennek során olyan hangfelvételeket is lefoglaltak, amelyeken Orbán Viktor miniszterelnök, Rogán Antal és Lázár János miniszterek is hallhatók. A hvg.hu információi szerint más is történt a házkutatás során: rejtélyes módon eltűnt Spéder Zoltán BMW-je, majd a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI) – vagyis az utána nyomozó szervnél – bukkant fel. A TV2 által 35 milliós luxusautóként bemutatott gépkocsi az FHB tulajdona, Spéder céges autóként használja mint az igazgatóság elnöke. A hvg.hu úgy tudja, június 8-án szabályosan parkolt a kocsi a pesti alsó rakparton – ezen a napon volt házkutatás Spéder Zoltán különböző érdekeltségeinél is. A portál nem állítja, hogy a rendőrség szimplán lefoglalta és elvitte a gépkocsit, de birtokába került az FHB-nak az ügyben tulajdonosként tett feljelentése. Ebből kiderül, hogy 8-án délután leparkolták a kocsit, de másnap délelőtt már nem volt a helyén. A köztereseknél kezdték keresni a BMW-t, de nem lett meg, így feljelentést tettek 9-én kora délután. Nem sokkal később a kerületi rendőrkapitányság értesítette az FHB-t, hogy megvan a jármű (állítása szerint egy benzinkútnál), ám állapotáról és visszaszerzésének módjáról nem adott felvilágosítást. Az ezt követő napokban az FHB sorozatos megkereséseit „illetékességi okokra” hivatkozva hárították el a hvg.hu információi szerint, majd június 16-án – nyolc nappal az autó eltűnése után – végül közölték: az NNI-nél van a BMW. Az FHB hivatalos magyarázatot vár a történtekre, ugyanis semmiről nem tájékoztatták őket érdemben.

A szakszolgálatoknak válaszolniuk kell
A parlament nemzetbiztonsági bizottságának joga megkérdezni a szakszolgálatokat, léteznek-e a felvételek - mondta lapunknak Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő. A rendőrség eddig sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta a létezésükre és lefoglalásukra vonatkozó sajtóhíreket. Ha ez a kérdés elhangzik, akkor a szakszolgálatoknak kötelező rá válaszolni, s ha a válasz igen, akkor a bizottság kérheti, hogy meghallgathassa a felvételeket, amelyeknek száz százalékban megfelelő leiratát is a testület tagjainak a rendelkezésére kell bocsátani. Ennek előkészítéséhez a szakszolgálatok időt kérhetnek. A felvételek megismerése után a bizottság dönthet arról, mit hoz nyilvánosságra. Ha a válasz az, hogy ilyen felvételek nem léteznek, akkor az ügy hivatalosan lezárul.
Arra a kérdésre, hogy létezhetnek-e másolatok a Spéder-felvételekről Tarjányi azt mondta, feltételezhetően igen. Ha pedig létezhetnek, akkor az is, hogy azok kiszivárognak. Hogy a szivárogtató orgánum éppen a Simicska Lajos tulajdonában lévő Magyar Nemzet lenne, ami feltételezhetne valamiféle kapcsolatot Spéder Zoltán és Simicska között, a szakember nem akart feltételezésekbe bocsátkozni. Azt azonban elmondta: a Fideszen belüli hatalmi harcokban minden érintett felismerhette, hogy bármelyikükből trófea lehet a falon, s ez a felismerés furcsa érdekazonosságokat és kapcsolatokat teremthet.



Ketten is bejelentkeztek az MSZP országos választmányi elnöki posztjára. Botka László szegedi polgármesterrel, a testület vezetőjével a szombati kongresszuson Hiller István, az Országgyűlés szocialista alelnöke mérkőzik meg a tisztségért. Mind a ketten ismert politikusok és egyformán hisznek abban, hogy reális esély van a kormányváltásra. A jelenlegi elnök és kihívója viszont más és más szerepet szán a párt parlamentjének.