Az MSZP európai parlamenti képviselője azt mondta: egyre feszültebb a hangulat a brüsszeli folyosókon, a csütörtöki brit referendum ugyanis történelmi fordulópont lesz az Európai Unió, és így Magyarország történelmében is. „Akár győznek a kilépni akarók, akár a bennmaradás mellett érvelők kerülnek többségbe, egy másik Unióra fogunk ébredni” - fogalmazott a politikus. Ujhelyi szerint már a döntéshozók asztalán vannak azok a forgatókönyvek, amelyek Londonnal vagy anélkül, de egy jóval szorosabban együttműködő, kétsebességes Európai Unió létrehozását vázolják fel.
„A Brexit után új korszak kezdődik, mi pedig a mai napig nem tudjuk, hogy Orbán Viktor milyen politikát kíván képviselni. Azt látjuk, hogy nem áll érdekében egy szorosabban együttműködő szövetségben bent maradni, mert abban a pillanatban elbukik az illiberális rendszere. Nem érdeke, hogy közös főügyészség alatt dolgozzon a Polt Péter vezette vádhatóság, de nem érdeke a közös monetáris politika sem, hiszen attól a pillanattól kezdve az adó- és költségvetési politikája felett is érdemi kontroll lenne” - mondta az Európai Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján az MSZP képviselője.
Ujhelyi hozzátette, hogy a napokban írásbeli kérdéssel fordult Jean-Claude Junckerhez, az Európai Bizottság elnökéhez, hogy megtudja: léteznek-e forgatókönyvek a kétsebességes modell mielőbbi megvalósítására. Juncker válaszában elismerte, hogy - ha nem is kimondva a kétsebességes Európa létrehozását, de - közép és hosszú távon is a gazdasági és monetáris unió megvalósítására fogják helyezni a hangsúlyt. Juncker levelében az is szerepel, hogy „ez az elmélyültebb gazdasági és monetáris unió felé tartó folyamat mindenesetre valamennyi részt venni kívánó uniós tagállam előtt nyitva áll” - ismertette az Európai Bizottság elnökének válaszát Ujhelyi István.
Az MSZP politikusa felszólította a magyar kormányt és Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy tegye világossá: eldöntötték-e már, hogy Magyarország részt vesz-e a Brexit után átalakuló és egységesebben működő Európai Unió létrehozásában, vagy inkább kimaradunk belőle és ezzel lemondunk a közös fejlődésről és biztonságról.