Gyorsan a gombjához kapott, és biztosan valami fontosat kívánt az a kerékpáros, aki tegnap délelőtt a Nemzeti Választási Iroda felújítás alatt álló, Alkotmány utcai épülete előtt megpillantotta a formaruhába bújt kéményseprőt. Az a régi babona, mely szerint, ha valaki kéményseprőt lát, megfogja a gombját, és kíván valamit, most jól jönne az ágazat szereplőinek, és feltehetően a lakosságnak is. A szakemberek ugyanis azt kívánják, és ennek már népszavazási kezdeményezéssel is hangsúlyt adtak, hogy a kéményeket az eddigi gyakorlatnak megfelelően évente, és ne a belügyminiszter által előírt július 1-jétől életbe lépő rendeletnek megfelelően, két évente kelljen csak ellenőrizni.
A kéményseprők érdekvédelmi szervezete erre kérdésre várja a választ: "Egyetért-e ön azzal, hogy a kormány törvényben biztosítsa a legalább évenkénti kémény ellenőrzést függetlenül a tüzelőberendezés típusától". A kérdést formaruhás kollégája mellett Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke néhány jól megtermett kopasz fiatalember társaságában vitte be a választási iroda épületébe. A tudatosan vállalt fricska egyértelműen arra a februári esetre utalt, amikor fekete egyenruhás, kigyúrt, kopaszra nyírt emberek megakadályozták Nyakó István szocialista politikust, abban hogy időben leadhassa a vasárnapi boltbezárás feloldását célzó népszavazási kérdését. (Akkor az a csoport a herceghalmi fideszes polgármester feleségét, Erdősi Lászlónét segítették ahhoz, hogy bár később jött, mégis megelőzze a szocialistákat.)
Vámos Csaba a Népszavának aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a jelenlegi évi 30-40 szén-monoxid-mérgezés által okozott haláleset a többszörösére növekedhet a kémények ellenőrzésének ritkítása miatt. Emellett a szakszervezeti vezető a szaporodó kéménytüzek okozta halálesetek és vagyoni károk veszélyére is figyelmeztetett.
A civilszervezetek és a szakszervezetek támogatása mellett a kormánypártok és az összes ellenzéki párt támogatását is kérte a népszavazási kezdeményezéshez Vámos Csaba. A Liga Szakszervezet már jelezte is, hogy a népszavazási kezdeményezés mellé áll - jegyezte meg a szakszervezeti vezető, aki egyébként a Liga sajtó referense is. A Népszava kérdésére Vámos Csaba megjegyezte, hogy végeztettek közvélemény-kutatást a fővárosban, ahol a megkérdezettek 84 százaléka elutasította a kéményellenőrzés ritkítását. Azt a BM államtitkári közleményt pedig érthetetlennek nevezte a szakember, amelyben az állt, hogy a változtatás, az ellenőrzések ritkítása, a lakosság érdekeit szolgálja.
Ez is nemzeti ügy, a teljes társadalmat érinti, hiszen a szénmonoxid-mérgezés nem párt preferencia alapján szedi áldozatait - jelentette ki Vámos Csaba. Sajnálattal említette, hogy több kormányközeli médium máris igyekszik a tiltakozókat a társadalommal szembe állítani, de abban bízik, hogy ez nem vezet majd eredményre.
A kéményseprők már nem elsősorban a munkahelyeiket védik, hanem a lakosságot is a új, hibás szabályozás következményeitől.
Az elmúlt évek jogszabályi változásai, - a folytonos bizonytalanság miatt - sok szakember külföldre ment dolgozni, vagy vált pályaelhagyóvá. Jelenleg az országban 950 kéményseprő dolgozik, ami jóval kevesebb a kívánatosnál. Ugyanakkor a BM-rendelet csökkenti a feladatokat, ezért a jól képzett, nagy tapasztalatú 250 fővárosi kéményseprő felét is elbocsáthatják. Vámos Csaba lapunknak kifejtette: azt sem zárja ki, hogy a kaotikus helyzet miatt a háziorvosokhoz hasonlóan, lesznek olyan települések, esetleg kistérségek, ahol nem marad képzett kéményseprő egy sem!