Közérdekű adattal való visszaélés miatt akár vádemelés is lehet az ügyből - fogalmazott a Népszavának a szocialista Tóth Bertalan, aki egyebek mellett sikkasztás és hűtlen kezelés gyanújával még pénteken feljelentést tett az ügyészségen a Matolcsy György vezette Pallas Athéné Domus Animae (PADA) alapítvány ellen. A feljelentésnek hétfőn kellett megérkeznie - fejtette ki lapunknak az MSZP-s politikus, aki beszámolt arról: hosszú pereskedés végén az MNB alapítványát arra kötelezték, adja ki kuratóriumi jegyzőkönyveit Tóthnak.
Így kiderülhet, mi az igazság a jegybankelnök vezette PADA költéseivel kapcsolatban. Az ellenzéki képviselőt meglepte, hogy a magát nagy hatalmúnak képzelő alapítvány április 22-én fontos részleteket kitakarva küldte el a dokumentumokat. Később jogi képviselőjén keresztül az alapítvány azt ajánlotta, odaadják a jegyzőkönyveket, amelyeken aláírások is szerepelnek, amelyből világossá válhat, kik hagyták jóvá a döntéseket. Miután Tóth minden adatra kíváncsi volt, ráadásul a jogerős bírósági ítélet is a teljes dokumentumok kiadására kötelezte az adatgazdát, a PADA - némi időhúzás után - május végén, illetve június elején elküldte a jegyzőkönyveket az MSZP-s politikusnak.
Csakhogy az eredetileg megküldött dokumentumok, illetve a május végén kiadott jegyzőkönyvek köszönő viszonyban sem voltak egymással. Tóth az iratokat átnézve, összehasonlítva megdöbbenve szembesült azzal, hogy az utóbbi változatba az aláírásokat képként illesztették be, amit a számítógép ki is mutatott. Az áprilisban, illetve a május végén, június elején kiadott papírok formailag is egészen máshogyan néznek ki. Más a fejléc, a betűtípus, de apró szövegszerű eltérések is vannak, ami az ellenzéki képviselő szerint arra utal, hogy a kettő közül valamelyik nem hiteles, hanem utólag szerkesztett, manipulált. Ráadásul néhol olyan döntésekre hivatkoznak, amelyek a dátumhoz képest később születtek csak meg.
Tóth csodálkozna, ha az ügyészség nem rendelne el nyomozást a történtek miatt. Akkor is ezt kell tenniük, ha Polt Péter felesége, Polt-Palásthy Marianna a Pallas Athéné Domusb Scientiae Alapítvány felügyelőbizottságának elnöke, a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványnak pedig felügyelőbizottsági tagja, de ott ül a Kecskeméti Duális Oktatás Zrt. felügyelőbizottságában is. Utóbbit a hat Pallas Athéné Alapítvány közösen hozta létre a kecskeméti gazdálkodástudományi kar és campus épületének kivitelezésére. A legfőbb ügyész felesége egyben az MNB személyügyekért felelős igazgatója is. Az okirat-hamisítás önmagában még nem lenne bűncselekmény, de ha felhasználják, akkor már az - fogalmazott lapunknak a jogász-közgazdász végzettségű képviselő. Tóth erre hivatkozva állítja, hogy közérdekű adattal való visszaélés miatt akár vádemelés is lehet az ügyből. A közérdekű adatokkal kapcsolatban az ellenzéki politikus Péterfalvi Attilához, az adatvédelmi hatóság elnökéhez is fordult.
Alaptalannak, rosszindulatúnak nevezte Tóth állításait a PADA, amely érdemi magyarázat helyett politikai támadással vádolta meg a szocialista politikust. Közleményük szerint az alapítvány minden esetben átláthatóan és jogszerűen járt el, így az ellenzéki képviselő feljelentése csupán hatáskeltés. Az adatokat kiadták, annak módjáról folyamatosan egyeztettek a politikus jogi képviselőjével. Az alapítvány szerint az MSZP-s képviselő feljelentésében csupán formai és technikai eltérésekre utal, nem a konkrét adatokkal kapcsolatos különbségekre, viszont hamisan állítja azt, hogy a PADA jegyzőkönyveit utólagosan manipulálták. Semmilyen befektetési szerződést nem dátumoztak vissza, az alapítvány befektetései minden esetben törvényesen, minden szabályt betartva jöttek létre. A PADA a Kúria egy korábbi ítéletére hivatkozott, amely rögzítette a személyes adatok kiadhatóságnak korlátait. Tóth viszont a Népszavának azt mondta, ez az ítélet nem rá, illetve az általa kért dokumentumokra hivatkozik, ezért is adta ki utólag a neveket is tartalmazó jegyzőkönyveket az alapítvány.
A Liberálisok arra figyelmeztettek, az alapítványok gazdálkodása százmilliárdos kárt okoz a magyar költségvetésnek és az adófizetőknek. Ráadásul Matolcsy személye végletesen aláássa a jegybank hitelességét, aminek következménye ugyancsak milliárdokban mérhető veszteséget jelenthet, ezért az elnöknek távoznia kell az MNB éléről. Bodnár Zoltán, a párt ügyvivője szerint Matolcsy már eddig is számos bizonyítékát adta annak, hogy nem csak alkalmatlan, de méltatlan is arra, hogy a jegybank elnöke legyen.
Megírtuk: hosszú titkolózás után kiderült, az MNB-alapítványok jelentős részben a kuratóriumi tagok és rokonaik közt osztottak szét komoly összegeket, sőt közpénz is fektettek be rokonoknál. A kormánypárt törvénnyel akarta megakadályozni, hogy az alapítványoknak átadott 260 milliárd forint sorsáról a nyilvánosság értesülhessen. Áder János köztársasági elnöknek köszönhetően azonban elbukott a titkosítási kísérlet és az alapítványoknak közzé kellett tenni a szerződéseiket. Azóta több feljelentés született, és vizsgálat is indult, Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke pedig múlt héten Molnár Csaba DK-s európai parlamenti képviselő kérdésére egyebek mellett azt válaszolta: az MNB Pallas Athéné Közgondolkodási Programja és a jegybanki alapítványhálózat nem egyeztethető össze az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel.