Egymásnak ellentmondó, bizonytalan válaszokat kaptunk, amikor arra az egyszerű kérdésre kerestük a választ: vonatkozik-e a június elején született egészségügyi bérmegállapodás a mentődolgozókra is. Pusztán azt szerettük volna megtudni: igen vagy nem, határozott igennel azonban egyedül Toma Lajos válaszolt érdeklődésünkre.
A Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének (MÖSZ) elnöke részt vett a megállapodás kidolgozásában, mert a kormány az általa vezetett érdekvédelmi szervezetet tekinti reprezentatívnak, vagyis egyeztetésre jogosultnak. Tehát akkor lehet örülni: igen, a mentősök megfelelő szakmai végzettséggel rendelkező csoportja is magasabb bérre számíthat ősztől.
Vagy mégsem. A hírt ugyanis sem az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője, sem pedig az egyezséget a kormány részéről aláíró Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) nem erősítette meg. Győrfi Páltól írásban kérdeztük meg, hogy kiterjed-e az emelés a mentőorvosokra és -ápolókra is. Próbáltuk megtudni, milyen következményekkel járhat a mentőautók vezetőinek és a szervezet többi technikai és gazdasági területen alkalmazott dolgozójának kimaradása, hiszen ez a kör máshol sem kap egy fillért sem, az egyetlen biztos pont, hogy az OMSZ-nél sem jár nekik béremelés.
Végül meg akartuk tudni, hol tart a tárgyalás a mentősök életpályamodelljéről, amire többször is ígéretet tettek kormányzati szereplők. Érdemi válasz helyett azonban mindössze a következő mondatot üzente a mentősök kommunikációs és pr igazgatója: „Az Országos Mentőszolgálat örömmel üdvözli a béremelést, melynek részleteit illetően kérjük, forduljon a fenntartóhoz”.
A humántárca sem mondta ki egyértelműen, hogy lesz béremelés a mentősöknek, annyit írtak válaszukban: „a mentők számára külön programot dolgoz ki a kormány”. Értelmezésünk szerint ez azt jelenti, most nem kapnak egy fillért sem. A már idézett szakszervezeti elnök is csak annyit mondott lapunknak, hogy az életpályamodellről hamarosan elkezdődnek az egyeztetések, de a labda a kormány térfelén pattog.
Senki nem tud semmit, mi sem kapunk érdemi tájékoztatást a béremeléssel kapcsolatban – ezt már a másik mentős érdekvédelmi szervezet, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének (MOMSZ) elnöke nyilatkozta a Népszavának. Kusper Zsolt azt mondta, örülnek a bérmegállapodásnak, de fogalmuk sincs, vajon vonatkozik-e rájuk. A mentősök egymás között találgatnak, és nagyon remélik, hogy szeptemberben az ő fizetésük is emelkedik, bár tartanak tőle, megint csak a mézesmadzagot húzták el az orruk előtt.
Mások attól félnek, ha rájuk is vonatkozik az emelés, az a szervezettől kapott minimális korábbi kiegészítés eltörlését jelentheti, vagy a magasabb kategóriába kerülő dolgozók adóterhei növekednek meg annyira, hogy végül kevesebb pénz jelenik meg a számlájukon. A szakszervezeti vezető méltatlannak tartja, hogy a 7200 kivonuló mentős közül 1600 taggal rendelkező szakszervezetet még a tájékoztatás szintjén sem tekinti partnernek az OMSZ vezetése, holott a hatályos jogi szabályozás értelmében a MOMSZ vezetőit is be kellene vonni a bértárgyalásokba.
Nem is próbálják megbecsülni a szervezet munkatársait – tolmácsolta a dolgozók érzéseit Kusper Zsolt. A bérekről való titkolózás mellett példaként említette, hogy a szervezet a veszélyességi pótlék miatt indított, évek óta tartó perek ellenére sem ismeri el: a mentőzés súlyosan megterhelő feladat, ezért havi 20 ezer forint plusz pénz illetné meg a dolgozókat. Sőt, az igazukat a bíróságon kereső munkatársakat épp a napokban fenyegette meg az egyik regionális igazgató, hogy őket csak 8 órában és mindenféle pótlék nélkül foglalkoztatják tovább, ezzel a fenyítéssel is csökkentve a fizetésüket.