Van értelme Szárszónak? Nincs. Lehet, hogy ez volt az utolsó találkozó - ezzel indította Farkasházy Tivadar a 15. alkalommal, szombaton megrendezett demokratikus pikniket, a Szárszói Találkozót. A humorista már az idei meghívóval is azt próbálta elérni, hogy aki fél a hatalomtól, vagy egyetért az Orbán-kormány működésével, ne érezzen késztetést elmenni a találkozóra, hiszen a nap kérdése úgy szólt: megreformálható-e Orbán rendszere, ha igen, hogyan, ha nem, miért külön-külön lép fel ellene mindenki.
A Népszava értesülései szerint 240-en regisztráltak az idei eseményre és Farkasházy lapunknak úgy fogalmazott: önmagában is sikernek tartja, hogy az oktatásügyben, az egészségügyben, a demokratikus szabadságjogokért küzdők képviseletében jelen lévők, mint Sándor Mária, Törley Katalin, Gulyás Márton vagy Pukli István mindannyian hitet tettek, hogy csak közös fellépéssel lehetséges a Fidesz-rendszer leváltása. Ha a szárszói találkozó ehhez a folyamathoz hozzá tudott tenni valamit - és remélem, hogy igen-, akkor elérte a célját - fogalmazott Farkasházy lapunknak. Vitaindítójából kiérezhető elkeseredettsége annak szólt: a Fidesz olyan tempóban lopja szét az országot, hogy a szervező szerint "lehet, hogy ezekben a percekben Bánki képviselő úr (Bánki Erik fideszes képviselő, a parlament gazdasági bizottságának elnöke – a szerk.) egy egyéni módosító indítványt ad be, hogy 11 és 12 óra között ingyen megvásárolhatja a falut ezzel a telekkel együtt Mészáros Lőrinc".
Mindezek ellen is csak közös fellépéssel, összefogással lehet leváltani a Fidesz-rendszert - ez volt tehát az idei találkozó legfontosabb üzenete. Az ellenzék önállóságpárti szereplői mellett Magyarország minden lakosának címezték a szervezők a meghívót, hiszen aktív vagy egykori politikusok mellett az utóbbi bő egy év eseményeit alakító civil mozgalmak vezetői is a vendégek között voltak Farkasházy Tivadar és családja balatonszárszói kertjében. A provokatív vitaindító és a civilek véleménye ellenére azonban nem sok baloldali politikus merte egyértelműen letenni a voksát az együttműködés kényszere mellett. Ugyanakkor például Kovács László, az MSZP egykori elnöke, volt külügyminiszter és uniós biztos kijelentette: az ellenzék összefogása kell ahhoz, hogy Magyarország ismét demokratikus állam legyen.
A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke idén is központja volt a társaságnak, bár sokak szerint Gyurcsány Ferenc legkisebb gyermeke, az alig másfél éves Marci elvitte apja elől a show-t, így a DK nevében idén Vadai Ágnes alelnök szorgalmazta az összefogást, amit szerinte arra lehet alapozni, hogy a legfontosabb kérdésekben egyetértenek a szocialistákkal. Hogy a jelenlegi rezsimet csak közös erővel lehet elmozdítani, arra a meghívó szövegével összhangban Vadai a salgótarjáni időközi polgármester választás példáját idézte, a széthúzás következményeire figyelmeztetve pedig a dunaújvárosi elbukott helyi voksolást emelte ki. A beszélgetésekből az derült ki, a többi baloldali ellenzéki párt abban bízik, az MSZP a jövő hétvégi kongresszusán olyan elnököt választ, aki kész együttműködni a többi baloldali tömörüléssel.
A politikusokat azonban nemcsak erről faggatták a jelenlévők. Az Együtt képviseletében idén Szárszón megjelent Juhász Pétert főként arra kérték, értékelje a Prisztás-gyilkosságért elítélt Portik Tamás pénteki bírósági vallomását, amely Rogán Antal miniszterelnöki kabinetminiszterre nézve terhelő volt, s ami igazolhatta az ellenzéki párt alelnökének korábbi kijelentését, hogy a Miniszterelenöki Kabinetirodát vezető miniszter bűnöző. És ezzel a találkozó visszakanyarodott az induló gondolathoz: lehet, hogy mire körülnéznek a résztvevők, már Balatonszárszót is eladta a Fidesz valamelyik oligarchájának?