A bírósági meghallgatás mintegy negyedórán keresztül tartott. Mair e két mondatán kívül végig hallgatott. Az ügyészség gyilkosság, súlyos testi sértés és engedély nélküli fegyverviselés miatt emelt vádat a férfivel szemben. Mairt nem sokkal azután vették őrizetbe, hogy csütörtökön három lövéssel és több késszúrással meggyilkolta az ellenzéki Munkáspárt 41 éves alsóházi képviselőnőjét, Jo Coxot, aki éppen választókerületi fogadóórájáról jött ki Leeds egyik elővárosa, Birstall könyvtárából.
A magisztrátusi bíróság elrendelte Mair őrizetben tartását, és az ügyet a londoni központi büntetőbíróság - közkeletű nevén az Old Bailey - elé utalta, ahol hétfőre kitűzték az első tárgyalási napot. A rendőrség még Mair szombati bírósági megjelenése előtt közölte: az egyik elsődleges nyomozati szál annak felderítése, hogy Thomas Mairnek voltak-e szélsőjobboldali politikai kapcsolatai. West Yorkshire rendőrfőnöke, Dee Collins közlése szerint a nyomozásban a terrorellenes egységek is részt vesznek. A vizsgálat során szélsőséges kapcsolatai mellett pszichés állapotát is vizsgálják. Szomszédainak, illetve családtagjainak közlése szerint ugyanis a férfit pszichés problémák miatt kezelték.
A rendőrség eddigi nyomozása szerint magányos merénylőről van ugyan szó, de előre kitervelte a képviselőnő megölését. Sok kérdést mind ez idáig nem tisztáztak. Dee Collins közlése szerint a nyomozás során arra koncentrálnak, hogy választ találjanak arra, mi motiválta a gyilkosságot.
A rendőrség már korábban nyilvánosságra hozta, hogy a képviselő már hónapokkal korábban halálos fenyegetéseket kapott, minek nyomán egy férfit őrizetbe vettek. Ugyanakkor nem a csütörtöki merénylőről van szó.
A BBC értesülései szerint a nyomozók Mair lakásában náci jelképeket találtak. A legnagyobb példányszámú brit bulvárlap, a The Sun szombaton azt írta, hogy a férfi legalább 17 éve "a náci ideológia megszállottja". A lap forrásai szerint 1999 óta állt kapcsolatban egy amerikai újnáci csoporttal, amely robbanószerkezetek és fegyverek készítéséhez, kezeléséhez szükséges útmutató kézikönyveket küldött neki. Ezt az ismert amerikai rasszizmusellenes szervezet, a Southern Poverty Law Center (SPLC) is megerősítette, amelynek közlése szerint a férfi évtizedeken keresztül támogatta az Egyesült Államokbeli neonáci csoportot, a Nemzeti Szövetséget (NA).
A Daily Telegraph cikke szerint a Skóciában született Thomas Mair neve megtalálható egy apartheidpárti dél-afrikai kiadvány, az S.A. Patriot előfizetőinek listáján is. A lapot az apartheidet támogató egyesület, a Whit Rhino Club adta ki.
A Guardian a férfi családjától származó információk szerint azt közölte, hogy Mair valójában nem érdeklődött annyira a politika iránt.
Egyelőre kérdéses az is, hogy a gyilkosságnak van-e bármi köze a csütörtökön esedékes brit népszavazáshoz, amelyen arról dönthetnek az ország polgárai, London az Európai Unió kötelékében maradjon-e. A férfi tette elkövetésekor a Brexit híveinek szlogenjét („Britain first”, „Britannia az első”) harsogta. Ez azonban egy szélsőjobboldali, nacionalista csoport neve is. Ez utóbbi elnöke, Jayda Fransen elhatárolódott a támadástól, amelyet „undorítónak” nevezett.
A rendőrség ugyanakkor továbbra sem erősítette meg szemtanúk azon beszámolóit, hogy Mair a "Britain first" - Nagy-Britannia mindenekelőtt - szavakat kiabálta volna, amikor rátámadt Jo Coxra.
A merényletet követően ismét előnyben vannak azok, akik azt akarják, hogy London az Európai Unióban maradjon. 45 százalék az EU-ban maradást, 42 a Brexitet támogatók aránya – derül ki a The Mail On Sundayban megjelent felmérésből. A referendumot csütörtökön rendezik meg.