Zsolnay;Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.;

- Vagyonfelügyelőt rendeltek a Zsolnayhoz

Ideiglenes vagyonfelügyelőt rendelt ki a Zalaegerszegi Törvényszék a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-hez. Az Új Dunántúli Napló értesülései szerint a bíróság vagyonfelügyelő szervezetnek a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft.-t jelölte ki, miután a Zsolnayt korábban stratégiailag kiemelt gazdálkodó szervezetté minősítették.

A cikk szerint az ideiglenes vagyonfelügyelő képviselője valószínűleg ma kezdi meg működését a porcelánmanufaktúrában, és ezután a Zsolnay vezetősége fontos cégügyekben már nem tud nélküle döntést hozni. A vagyonfelügyelő feladata az adós gazdálkodásának felügyelete; minden vagyonnal kapcsolatos döntéshez szükség van a jóváhagyására, még akkor is, ha már meglévő szerződés teljesítéséről van szó.

Az intézkedés jogalapját az adta, hogy sajtóhírek szerint egy kormányközelinek mondott építőipari cégcsoporthoz, a West Hungária Bau (WHB) Kft.-hez tartozó vagyonkezelő társaság felszámolási kérelmet nyújtott be a porcelánmanufaktúra ellen a Pécsi Törvényszéken (ez azonban elfogultságot jelentett, így került az ügy Zalaegerszegre). A WHB korábban megvásárolta a Zsolnay 416 millió forintos lejárt tartozását a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB), majd május 18-án felmondta a hitelt. West Hungária Bau Kft. tulajdonosa Paár Attila, akiről úgy hírlik jó kapcsolatokat ápol fideszes és kormánykörökkel és üzletelt már Tiborcz Istvánnal, a kormányfő vejével is. A WHB részt vett a Várkert bazár felújításában is, ám akkor - bár a porcelángyár lobbizott - nem a Zsolnaytól rendelték az épületdíszítő kerámiákat.

Bachar Najari, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. szír-svájci többségi tulajdonosa múlt heti sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy a WHB olcsóbban szerezte meg a követelést, mint amennyit ő kínált az MFB-nek, ezért várhatóan megtámadja a követelésvásárlást. Najari úgy véli, támadás indult a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. ellen, rossz hírét keltették, mert az uniós támogatások, épületfelújítási projektek és a pirogránit üzletágban rejlő üzleti lehetőségek miatt a céget meg akarja szerezni egy lobbicsoport.

A pécsi önkormányzat időközben létrehozta a Ledina Kerámia ­Kft.-t, azzal a céllal, hogy átvegye a felszámolás sorsára jutó Zsolnay tevékenységét. E cégbe a nol.hu információi szerint a város bevonná a WHB-t is, amely így alig százmilliós kiadással megszerezheti a Zsolnay tevékenységét, gépeit, szakembergárdáját és piacát.

A Nemzeti Múzeum főigazgatója az ATV híradóban is bemutatta, hogy az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulójára rendezett kiállításra megkapta Marc Chagall két képét, amelyet a nagy orosz művész, aki még az 1920-as évek elején maga is menekült a bolsevizmus elől, az orosz vérbefojtásra emlékezve alkotott a szomorú napokról - írja holnapi jegyzetében Várkonyi Tibor. Chagallnak magyar emigránsok mesélték el Franciaországban, hogy milyen galádság történt 1956 november 4-ike után. Ez ihlette az alkotót arra, hogy megörökítse a fájdalmat.