Kunhalmi Ágnes MSZP-s politikus vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, amíg a központosított logika nem szűnik meg, addig teljesen mindegy, hogy a Kliket hányfelé darabolják, a rendszer továbbra sem lesz működőképes. A Fidesznek meg kell értenie, hogy addig, amíg nem adják vissza az iskolák autonómiáját, és nem lesz az intézményeknek saját költségvetésük, a rendszer rosszul fog működni - hangsúlyozta a kulturális bizottság MSZP-s alelnöke.
Az ellenzéki politikus jelezte, a jövő évi költségvetésben még nincs benne az 59 Klik létrehozása, és az, hogy jövő év elején már működtetni akarják a kisebb tankerületi központokat, azt mutatja, hogy rohamtempóban, fejetlenül, szakmai koncepció, hatástanulmányok nélkül vágott bele a kormány az átalakításba.
Az MSZP szerint hiba az is, hogy az önkormányzatokat megfosztották az oktatás igazgatásától, a totális államosításból problémák lesznek - hangsúlyozta.
Az ellenzéki párt szerint létezik az az "arany középút", van olyan "okos rendszer", ahol az állam és az önkormányzatok képesek együtt igazgatni az iskolákat. Kunhalmi Ágnes a tankönyvekről szólva azt mondta, újra kell alkotni a piaci alapú tankönyvfejlesztést, el kellene felejteni a központosított tankönyveket, továbbá a digitális tartalomfejlesztésre kellene áttérni az iskolákban.
A rövidített tanórák kapcsán úgy vélte, hogy a perces órákat az alsó évfolyam első és második osztályában már régóta alkalmazzák a pedagógusok, így a Fidesz "lerágott gumicsontként próbálja ezt a módszert újdonságként eladni" - fogalmazott. Szerinte a lexikai tudás mellett emelni kellene a kreatív órák számát, fele-fele arányban meghatározva a lexikális tudást adó és a kreatív órák arányát.
Kunhalmi Ágnes a brit sajtóban hétfőn megjelenő kormányzati hirdetés kapcsán - kérdésre válaszolva - úgy vélte, az, hogy ma Magyarország és az Európai Unió egésze EU-szkeptikus "klímában" van, nagymértékben a Fidesz és az Orbán-kormány politikájának köszönhető. "Az a gáncsoskodás, az a szkepticizmus, az oroszok felé fordulás, Orbán Viktor menekültpolitikája mind azt sugallta, hogy arra az EU-ra nincs szükség, ahová a magyarok nagy többsége akart csatlakozni" - fogalmazott, hozzátéve, hogy be kell fejezni a kettős beszédet. Nem lehet egyszerre az euroatlanti térség mellett kampányolni és csatlakozni újra Oroszországhoz - tette hozzá. Mint mondta, az MSZP határozott véleménye az, hogy a briteknek bent kell maradniuk az unióban.