Oroszország;Európai Bizottság;szankciók;

- EU-Oroszország - Maradnak a szankciók

Már a szentpétervári gazdasági fórumra látogató Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is egyértelművé tette, hogy mindaddig maradnak az Oroszország elleni szankciók, míg Oroszország a minszki egyezményt maradéktalanul be nem tartja. Majd az uniós tanács pénteken bejelentette: az Európai Unió egy évvel meghosszabbította az Oroszország ellen a Krím félsziget elcsatolása miatt hozott szankcióit.  A kereskedelmi és befektetési tevékenységeket korlátozó intézkedések a most hozott döntés értelmében 2017. június 23-ig maradnak érvényben - derül ki a közleményből.

Junckert számos kritika érte, hogy elsőként és egyetlenként az Európai Unió vezetői közül Oroszországba látogatott. A Krím félsziget elcsatolása óta ugyanis uniós vezető még nem tett hivatalos látogatást Oroszországba. Juncker csütörtökön tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is, annak ellenére, hogy számtalan kritika érte emiatt, különösen a balti államok részéről, ahol úgy vélik, hogy ezzel a gesztussal Putyint erősíti, aki „csak az erőből ért”.

Az EB-elnök azt hangsúlyozta, a feszültséget csak folyamatos párbeszéddel lehet oldani és kiemelte, Oroszország ukrajnai tevékenysége aláásta Európa biztonságérzetét. Ezért a szankciók megszüntetése csak akkor lehetséges, ha Oroszország is teljes egészében végrehajtja a minszki tűzszünet előírásait. Juncker, szavai szerint azért érkezett Szentpétervárra, hogy „hidat verjen”, mert a józan ész azt diktálja, hogy fennmaradjon a dialógus Brüsszel és Moszkva között. A szankciókról hétfőn döntenek az uniós külügyminiszterek. A szentpétervári Junker-látogatással egyidőben kiszivárgott, hogy a testület további hat hónappal meghosszabbíthatja az Oroszország elleni szankciókat. Ezt az információt magas rangú uniós forrásokra hivatkozva az AFP hírügynökség közölte. ( Ez ma meg is történt, azzal a különbséggel, hogy a meghosszabbítás egy évre szól)

A fórumon részt vesz Nicolas Sarkozy volt francia elnök is, aki azt a javaslatot vetette fel, hogy előbb Oroszországnak kellene egyoldalúan visszavonnia a saját szankcióit, mintegy gesztusként. (Franciaország különben ellenzi az Oroszország elleni szankciókat, a francia parlament is határozatot hozott, amelyben a szankciók elleni szavazást kért a Valls kormánytól.)

Moszkva vélhetően nem tesz semmilyen egyoldalú gesztust, és mindaddig fenntartja az élelmiszer embargót, míg élnek az ellene hozott büntetőintézkedések. A közvélemény is ezt támogatja. A Levada Intézet május végén készített felmérése szerint az oroszok 75 százaléka gondolja úgy, hogy Oroszországnak a szankciók ellenére folytatnia kell saját politikáját. Csak 17 százalék szerint kellene kompromisszumot keresni.

Több, az amerikaiak által támogatott szíriai ellenzéki fegyveres csoportra mért légicsapást Oroszország, számolt be washingtoni védelmi forrásokra hivatkozva az AFP hírügynökség. Eszerint az orosz gépek csütörtökön az Al Tanaf település környékén bombázták az ellenzéki állásokat.