"Egyetlen magyar sajtótermék sorsa sem érdekli a kormányt. Ez egy szabad piac, mindenki azt csinál, amit akar, a kormánynak még csak álláspontja sincsen a magyar médiával kapcsolatban." Erről a Kormányinfón lapunk kérdésére beszélt Lázár János. A Népszava persze nem erre volt kíváncsi, hanem arra, Orbán Viktor találkozik-e Heindrich Pecina osztrák üzletemberrel, hogy a Népszabadság sorsáról tárgyaljanak. Azért fordultunk a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, mert a Népszava napok óta várja az ügyben a kormányfő sajtófőnökének válaszát, ám miután a kormányfő Franciaországban a futball Európa bajnokságon (Eb) szurkol, kénytelenek voltunk Lázárt kérdezni. Arról is érdeklődtünk, igaz-e, hogy Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester és Habony Árpád miniszterelnöki főtanácsadó körei érdeklődnek a Népszabadság kiadója iránt. Lázár minderről állítólag nem tud, sőt arról sincs fogalma, ki az a Heindrich Pecina, ezért a Népszava munkatársától kért felvilágosítást. Csodálkozva visszakérdezett: "külföldi kézben van a Népszabadság". Amikor elmondtuk, hogy a Vienna Capital Partners (VCP), azaz a Népszabadságot és a Nemzeti Sportot kiadó Mediaworks főtulajdonosáról van szó, végül közölte: a kabinet nem szól bele magántulajdonú médiumok adás-vételi ügyeibe. A feltételezett találkozó pedig nem szerepel a kormányülés napirendjén, így ő nem tud róla.
Orbán egyébként jelenleg szabadságon van, ezért az alkotmány által szabályozott rendnek megfelelően most Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes látja el a miniszterelnöki teendőket. Szerencsére - tette hozzá Lázár, akit szintén lapunk kérdezett arról, ki helyettesíti a kormányfőt, amíg a foci Eb-n szurkol. A Miniszterelnökség vezetője azt is világossá tette, hogy a kormány tagjai saját költségükön utaznak a franciaországi meccsekre és huzamosabb ideig egyikük sem tartózkodik ott, hanem a meccsek között hazajönnek dolgozni.A futball Eb egyébként is átszőtte a tegnapi Kormányinfót, Lázár már az elején gratulált a magyar csapatnak. Bevallotta, részben azért nem ment Orbánékkal Franciaországba, mert jobban szereti a gyerekei kommentárját hallgatni. Amúgy pedig a miniszterelnök és közte az a munkamegosztás, hogy ő itthon marad és szervezi a kormányüléseket, de napjában többször egyeztet telefonon Orbánnal, aki meccs közben itt tud kormányzati instrukciókat adni. "Reggel, délben, este kell referálnom a miniszterelnöknek" - mondta.
Az Orbán Viktort érintő, a Népszabadság eladásában, vagy más médiapiaci mozgásokban való szerepét illető kérdések távollétében sem tűrnek halasztást. Megírtuk: nemcsak a Népszabadság esetleges eladása, sőt, épp Orbán környezetének kezébe kerülése borzolja a médiapiacot, hiszen a hírek szerint Mészáros Lőrinc és családja egyik cége, az Opimus Press Zrt. venné meg a kiadóvállalatot, de a napokban Simicska Lajoshoz közel álló forrásunk lényegében megerősítette azt is, hogy az Orbán Viktorral másfél éve háborúban álló nagyvállalkozó pályázik az Indexre. Miután a 168 Óra megírta, a Fidesz egykori gazdasági háttérembere köreinek komoly vásárlási opciója lehet a portálra, amelynek mai tulajdonosa, Spéder Zoltán kormányzati össztűz alá került, a Népszava forrásai megerősítették azt is, hogy az Index szintén eladósorba kerülhet.
"Nem vagyok olvasója az Indexnek, nem tudom, mi van a háttérben, a kormány pedig nem foglalkozik a hírportállal" - reagált a portállal kapcsolatos hírekre a kancelláriaminiszter. Lázár nem tud arról, hogy a kormány adott esetben igényt tartana a portálra, illetve azt azt kiadó vállalata, amennyiben barátjának, Spédernek milliárdos kötelezettsége adódna az érintettségével most folyó eljárások nyomán (a Spéder üzleti tevékenységét érintő botrányról bővebben a 4. oldalon olvasható cikkünk - a szerk.) A kancelláriaminiszter ugyanakkor kíváncsi lenne arra, olvasnák-e az Indexet, ha kiderülne, hogy kormányközeli kézbe került.
Lázár és a média viszonyát egyébként nemcsak lapunk kérdései, s az azokra kapott válaszok jellemezték, de egy meglepő fordulat is. "Kinek szurkol" - érdeklődött a kancelláriaminisztertől a Habony Árpádhoz köthető 888.hu újságírója. Magyarként természetes, hogy magyar válogatottnak, de azt még nem tudja, kinek szurkol majd, ha esetleg kiesik a nemzeti csapat - hangzott a válasz. Az újságíró tovább kíváncsiskodott, végül Lázár indulatosan visszakérdezett: "Már az is kérdés, hogy én magyar vagyok?". Hozzátette, hogy a G. Fodor Gábor vezette portál szokott érdekeseket írni róla, és a kuruc.infón is rendszeresen megkérdőjelezik a magyarságát. Az oldal munkatársa persze kijelentette, hogy szó sincs ilyesmiről, de a foci Eb-s kérdés után már nem tudott jól kijönni a dologból. Főként, hogy Lázár már korábban is azt mondta a kormányinfón: "Európában mindenki büszke lehet, aki magyar. Természetesen szurkolok a válogatottnak, és megdöbbentem, hogy élnek az országban olyan véleményformálók, akik nem tudnak tiszta szívből szurkolni a magyar csapatnak" - fogalmazott.
Bürokráciacsökkentés
Folytatódik a bürokráciacsökkentés: az őszi ülésszakon 80 szabályt fognak átalakítani - jelentette be Lázár a Kormányinfón, miután a miniszterelnök hétfőn aláírta a 40 intézmény megszüntetését érintő határozatot, mellyel számos minisztériumi háttérintézmény beolvad a szaktárcákba, illetve a kormányhivatalokba. "Az egyik a nagybetűs kormány, a második pedig az ország 20 kormányhivatalának vezetőiből összeálló kormány" - fogalmazott az állam működési rendszerének átalakításával kapcsolatban, kifejtve: a kormányhivatalok ugyan a Miniszterelnökség alá vannak rendelve, de ezek vezetőit nem ő, hanem a miniszterelnök nevezi ki.
Lázár azt is elmondta, hogy a jóváhagyott költségvetésben 20 százalékkal kell csökkenteni a kiadásokat: ez lehet személyi és dologi kiadás is. Ez lehet elbocsátás is, de munkaerőhiány van az országban, és ha valamikor a kormány csökkenteni akarja a bürokráciát, akkor ilyen munkaerő-piaci helyzetben kell azt megtenni a kormány szerint. Orbán szabad kezet a minisztereknek elbocsátások és anyagi költségcsökkentés tekintetében - válaszolta Lázár a kérdésre, hogy hány embert érinthet a bürokráciacsökkentés miatti elbocsátáshullám. A miniszter szerint háromezer embert rúghatnak ki a minisztériumokból, szerinte ennyivel dolgoznak többen a kelleténél. Egy másik kérdésre azt is elmondta, a jogszabályok legfeljebb hathavi fizetést biztosítanak végkielégítésként az elbocsátottaknak, emellett azok a munkaadók kaphatnak járulékkedvezményt, aki számukra munkát biztosítanak. Úgy fogalmazott: alul maradt abban az álláspontjában, hogy magasabb végkielégítéssel engedjék el azokat, akik vállalják, hogy nem térnek vissza a közigazgatásba, hanem saját maguk foglalkoztatóivá válnak.
Lázár megismételte: a kormányzati struktúra egyszerűsítéseként a minisztériumok stratégiai döntéseket hoznak, és a jogalkotást készítik elő, míg a végrehajtást "kormányzati ügynökségekre" kell bízni, például a Magyar Államkincstárra, amely a nyugdíjaktól a segélyeken át az uniós forrásokig a kifizetéseket végzi majd. A hatósági feladatokat pedig a járási és kormányhivatalok látják el, de mindez a kancelláriaminiszter szerint nem fog átláthatatlan viszonyokat eredményezni.
Megírtuk: noha mintegy fél évet vártak az érintettek, a többnyire jogutódlással megszüntetett minisztériumi háttérintézmények listáját közlő kormányhatározat nem oszlatta el az aggályokat, sőt, bizonyos területeken csak fokozza a félelemeket. Ráadásul számos intézmény beolvasztása komoly pénzfelügyeleti, pénzosztási funkciókkal ruházza fel közvetlenül a tárcákat, így például a a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet eltüntetésével nemcsak az állami földárverésekből befolyt összeg sorsát, de a manapság is sokszor megkérdőjelezett ügyletek felelősségét is kérdésessé teheti a kabinet. A nagy bürokráciacsökkentés tehát "titkos mellékcélokról" is árulkodhat, miközben maga Lázár hetek óta a földárverésekből befolyó összeg elköltésének újabb és újabb céljait jelöli meg. Csütörtökön például arról beszélt: szeptember benyújtják a parlamentnek azt a tervezetet, amellyel az állami földekből bejövő bevétel adósságcsökkentésre, vagy a kabinet által tervezett ipari parkok földjeire, pontosabban azok felvásárlására fordíthatják.
És még...
Menekültügy
Trócsányi László igazságügyi miniszter vezetésével létrejött a kormányzaton belül egy migránsügyi munkacsoport, amelyben az igazságügyi tárca mellett a Belügyminisztérium és a Miniszterelnökség vesz részt - közölte Lázár. A munkacsoportban részt vevő három miniszternek a jövő pénteki kormányülésre kell jelentést készítenie a bevándorlás jogi szabályozásával kapcsolatos aktuális helyzetről az Európai Unió és Magyarország viszonylatában. Megvizsgálják majd például az EU jogalkotási folyamatát, a V4-es együttműködést és a kvóta népszavazási kilátásokat. Lázár tegnap is világossá tette, "Magyarországon nem fogadunk be senkit sem, Magyarországon nincs szükség bevándorlásra".
Út- és vonatépítés
A kormány a jövő pénteki ülésén véglegesíti a 2022-ig megépülő vagy fejlesztendő közutak és vasútvonalak körét - jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Cél, hogy az autópályák az országhatárig érjenek, de az is, hogy a megyei jogú városokat bekössék a fontosabb úthálózatba. A balatoni körvasút építése is tervben van, ez több százmilliós projekt, ami nagyban javítaná a tó környéki közlekedést. Lázár szerint a budapesti tömegközlekedés finanszírozásáról még nem döntöttek, ezzel megvárják a főpolgármestert. Tarlós Istvánt meg is hívták a jövő pénteki kormányülésre, de ha az időpont neki nem felel meg, mehet egy héttel később is.
Kórházi adósság
A Miniszterelnökség vezetője a kórházak idei adósságállományát 50-60 milliárd forintra becsülte, amely ugyan tendenciájában csökken, ám mindig újratermelődik - jegyezte meg. Hangsúlyozta: az állam vállalja az adósság kifizetését, ám fontos kivizsgálni azt is, az mitől keletkezik.
Makovecz-emlékközpont
A kormány Makovecz Imre-emlékközpontot hoz létre. Megvásárolnak egy házat a XII. kerületben, minden Makovecz-épületet igyekeznek védetté nyilvánítani, és alapítvány is lesz, ami majd őrködik az örökség felett.
Mostoha városok
Lázár szerint Orbán minden megyei jogú városba el fog menni, erről szólnak majd a következő hónapok. A miniszterelnök eddigi távolmaradásának nincs személyes oka, kizárólag a "naptár torlódása" miatt nem jutott még el mindenhova. A Modern Városok Program keretében a kormányfő eddig a szocialista vezetésű Szegeden és Salgótarjánban nem járt, de Győrt sem kereste fel, ahol a fideszes polgármester Quaestor-ügyben hazugnak nevezte Lázárt. Úgy tűnik, Hódmezővásárhely lesz a "hab a tortán", a kancelláriaminiszter városát Orbán talán a legvégére hagyja.