Nagy-Britannia;lövöldözés;Jo Cox;

Forrás: Facebook/Jo Cox

- Belehalt sérüléseibe a meglőtt parlamenti képviselőnő

Nagy-Britanniát megrázta, hogy észak-angliai választókerületében lelőttek és megkéseltek egy munkáspárti képviselőnőt. Jo Coxot válságos állapotban szállították kórházba. A politikai pártok felfüggesztették az EU-népszavazási kampányt, így lemondták David Cameron kormányfő tervezett gibraltári útját is. A legfrissebb sajtóhírek szerint az asszony belehalt sérüléseibe. 

Jo Coxot mentőhelikopterrel szállították egy leeds-i kórházba, a kórház elé fegyveres őrséget állítottak. Egy 52 éves férfit letartóztattak a támadással kapcsolatban, a környékbeli lakók a BBC-nek elmondták, hogy az őrizetbe vett merénylő egy Tommy Mair nevű helybéli lakos.

Cox, aki aktívan kampányolt az EU-tagság mellett, épp találkozóra készült birstalli választókerületében, amikor összevitatkozott egy férfivel, aki a kilépéspártiak egyik jelszavát kiabálta: "Britannia az első!". A férfi pisztolyt vett elő, háromszor rálőtt a képviselőre. Egy másik férfi a segítségére sietett, de a támadó kést rántott, s mindkettőjüket megszúrta, a tájékoztatás szerint megsérült egy 77 esztendős férfi is.

Egy szemtanú beszámolója szerint a képviselőnőt még a földön is rugdosta, majd vérezve a járdán hagyta és elsétált. Cox 2015-ben lett Batley and Spen választókerület képviselője, 41 éves, kétgyermekes édesanya, a Munkáspárt egyik emelkedő csillagának tartják. Jeremy Corbyn, a Labour vezetője Twitteren közölte, mélységesen megrendítette a támadás híre, s az egész Munkáspárt szorít Cox életéért. Az EU-tagság melletti és elleni kampányt felfüggesztették. Utoljára 2010-ben ért támadás brit képviselőt.

David Cameron kormányfő megdöbbenését fejezte ki, s a támadás nyomán lemondta Gibraltárra tervezett útját. A tory kormányfő a Spanyolország területébe beékelődő, brit fennhatóság alatt lévő Sziklán is kampányolt volna a Brexit ellen, az EU-tagság fenntartása mellett. Az út történelmi jelentőségű lett volna, 1968 óta hivatalban lévő brit miniszterelnök nem látogatott Gibraltárra, amelynek hovatartozásáról időről-időre fellángol a vita Spanyolország és Nagy-Britannia között. Utoljára Harold Wilson munkáspárti kormányfő, előzőleg a II. világháború idején Winston Churchill járt a Földközi-tenger kapujaként is emlegetett Gibraltáron.

Az út lemondása diplomáciai incidenst hárított el, Madridban nem fogadták pozitívan a Cameron-vizit tervét. "A kampányt Nagy-Britanniában, nem pedig Gibraltáron kell lefolytatni” – nyilatkozta a spanyol ügyvezető kormányfő. Mariano Rajoy hangsúlyozta, a kormánya álláspontja szerint Gibraltár Spanyolország része, nem pedig Nagy-Britanniáé. Rajoy egyébként már kinyilvánította, hogy Nagy-Britannia uniós tagságának pártján áll, előző nap egy zaragozai nyilatkozatában jelezte, hogy sem a brit, sem a spanyol gazdaságnak nem tenne jót, ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból.

A brit jegybank csütörtöki ismételten figyelmeztetett, hogy az EU-népszavazás miatti bizonytalanság "a nemzetközi pénzpiacokra leselkedő legsúlyosabb közvetlen veszély". A Bank of England attól tart, hogy a június 23-i referendum negatív hatással lehet a globális gazdaságra. Előrejelzésük szerint a font tovább eshet, ha a britek többsége a Brexitre, az EU-tagság felmondására adja voksát. A brit valuta csütörtökön is 1,3 százalékkal esett a dollárhoz, 0,18 százalékkal az euróhoz viszonyítva. A jegybank monetáris tanácsának kilenc tagja csütörtökön a történelmi alacsony, 0,5 százalékos alapkamat változatlanul hagyása mellett döntött. A kilépés melletti, "Leave" kampány részéről azzal vádolták a jegybankot, hogy prognózisukkal a brit gazdaság stabilitását teszik kockára.

Az Evening Standard című lapban közzétett, friss Ipsos-MORI-felmérés szerint tovább nőtt a Brexit előnye, 53 százalék támogatja Nagy-Britannia kilépését, s csak 47 százalék áll a kilépés pártján. A megkérdezetteknek csak 17 százaléka fogadta el a brit pénzügyminiszter, George Osborne érvét, hogy minden brit háztartás 4300 fontot veszítene a Brexittel.

Gyurcsány Ferenc szerint egymásra kell találniuk a demokratáknak, hogy felléphessenek "az önkény ellen" - különben előbb-utóbb a nép fog felkelni, és azt egyetlen tisztességes magyar ember nem kívánhatja.