Németország;Joachim Gauck;államfő választás;

- Konszenzusos jelöltet akarnak a németek

A németek túlnyomó többsége pártok felett álló személyiséget szeretne államfőnek azt követően, hogy jövőre leköszön tisztségéből Joachim Gauck, mivel nem vállal második mandátumot. 

A Forsa felmérése szerint a megkérdezettek 58 százaléka találná üdvösnek, ha a pártok közös jelöltben tudnának megállapodni. Gauck 2012-ben, Christian Wulff távozása után, széleskörű támogatásnak örvendett, hiszen a szociáldemokraták, a kereszténydemokraták, a Zöldek, valamint a liberális FDP is mögé állt.

A megkérdezetteknek csak 33 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a pártoknak saját jelöltet kellene állítaniuk. A megkérdezettek 75 százaléka azt is kifejtette, hogy ha széleskörű támogatottságnak örvendő személyiséget sikerülne megnyerni államfőnek, az még nem jelenti azt, hogy ez befolyásolná azon döntését, melyik pártra szavazzon a 2017 szeptemberében esedékes parlamenti választáson.

A megkérdezettek 82 százalékának teljesen mindegy, hogy férfi, vagy nő költözik-e a Bellevie-kastélyba. Fontosnak csak azt tartják, hogy az új államfő megfelelően képviselje az országot. Bár többségben vannak azok, akik szerint az elnököt nem a Bundestag, a Bundesrat képviselőinek, illetve a tartományok megbízottainak kellene megválasztaniuk, hanem biztosítani kellene a közvetlen választást (56 százalék nyilatkozott így), ez 14 százalékkal kevesebb, mint 2007-ben.

Június 21-i hatállyal lemondott posztjáról Maszuzoe Joicsi, Tokió kormányzója. A japán fővárost magában foglaló prefektúra első emberének távozását régóta követelték, mivel kiderült, hogy visszaélt a közpénzekkel, luxusnyaralásokra, első osztályú repülőjegyekre, saját célra műtárgyak, könyvek vásárlására költötte.