hulladék;pályázat;Hégető Honorka-díj;

- Átadták az idei Hégető Honorka-díjakat

Idén tizenharmadik alkalommal adták át a az RTL Klub egykori munkatársa, Hégető Honorka emlékére létrehozott pályázat díját. A díjátadó keretében a Telenor Házban sajtóbeszélgetést is szerveztek arról, hogy milyen hatást gyakorolt az okostelefonok megjelenése a sajtófotózásra.

Itt elhangzott, hogy bár a megbízható, az elvárt minőségű képeket határidőre szállítani képes fotósokra a jövőben is szükség lesz, az okostelefonok szerepe is egyre nagyobb: az egyre több ember zsebében ott lévő készülékkel dokumentálni lehet fontos eseményeket a legváratlanabb helyzetekben is.

A szakmai zsűri öt pályaművet díjazott, amelyek közül egyet megosztva ítéltek oda két pályázónak. Belicza Bea, a Hír 24 újságírójának a zsűri A szenteknek is volt múltjuk, a bűnösöknek is kell, hogy legyen jövőjük című videóját díjazta, kiemelve a videoriport többi részének magas szakmai színvonalát is. Elismerést nyert az RTL Klubtól Moskovics Judit Sándor Máriáról szóló anyaga és a Kemény kommentelő esete az igazi menekülttel című indexes alkotás (Jelinek Dóra és Szász Barna, Pándi Balázs), melyben a migránsokat korábban bíráló fórumos kommentelőket szembesítettek a Keleti pályaudvarnál lévő menekültekkel.

Megosztott díjat kapot az Átlátszó szerkesztősége Kisemmizett gazdák a Hortobágyon (Horn Gabriella) és az Északi Támpont Egyesület Józan babák című (Bíró Bori) alkotása. Az Átlátszó két díjat is bezsebelhetett, mert ők kapták a Telenor idei különdíját is: a terepen végzett riportjaik elkészítésében egy éven át a vállalat által biztosított mobil wifi eszköz és Hipernet-előfizetés segíti a szerkesztőséget.

A Hégető Honorka-díj
A díjra 13 éve lehet pályázni kisebbségekkel és hátrányos helyzetű emberekkel foglalkozó riportfilmekkel. A 2003-ban létrehozott díjat az autóbalesetben elhunyt Hégető Honorka, az RTL Klub egykori munkatársának emlékére hozták létre. A riporter az elesettekről, illetve a hátrányos helyzetben lévő emberekről készített anyagaiért 1999-ben Tolerancia-díjat kapott.

Világszerte egyre népszerűbb az az alternatív finanszírozási forma, amelyben ötletgazdák a netező közönség segítségét kérik ötleteik megvalósításához. A közösségi finanszírozást pártoló weboldalak száma gombamódra növekszik, a jogalkotók nem tudnak lépést tartani a tempóval. Az új platformokon magyar fejlesztők is próbálkoznak.