Eddig 14 százaléknyi érvénytelen aláírást talált a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a 2 millió forintos állami vezetőknek szóló bérplafonról szóló népszavazáshoz összegyűjtött ajánlások között. Akadtak, akik kétszer írták alá az ívet, mások hiányosan töltötték ki, de voltak olyanok, akik a vasárnapi boltzárról vagy a földkérdésről kezdeményezett referendumhoz akartak hozzájárulni. Ennek ellenére tegnapig 44 962 hiteles aláírást találtak, az érvénytelen aláírások száma pedig 7378 volt, ami Pálffy Ilona NVI-elnök szerint kifejezetten jó aránynak számít. Máskor ennél több szokott lenni a hibás ajánlás. Pálffy azt is bejelentette, addig folytatják az ívek ellenőrzését, százezer érvényes aláírást nem találnak. Ennyi szükséges ugyanis ahhoz, hogy az Országgyűlés - ha akarja - elrendelje a népszavazást. Az NVI elnöke szerint az ellenőrzést a jövő hét végére be tudják fejezni, az érvénytelennek talált íveket az ellenőrzés végén ismét átnézik.
Azzal kapcsolatban, hogy Tóbiás József, az MSZP elnöke hétfőn közölte, az állami földek eladásának tilalmáról szóló népszavazási kezdeményezéshez összegyűjtötték a 200 ezer aláírást, de június 28-ig, a határidő lejártáig folytatják a gyűjtést, mert "semmi jó nem várható a NVI részéről" az aláírások ellenőrzésekor, Pálffy kijelentette: a népszavazást kezdeményező Gőgös Zoltán szocialista képviselő is jelezte korábban, hogy az esetleges hibás aláírások miatt szeretne legalább 250 ezer aláírást összegyűjteni.
Kész Zoltán, aki a szocialistákkal közösen gyűjtötte saját kezdeményezéséhez, illetve a vasárnapi boltzárról és a földkérdésről szóló referendum kiírásához szükséges ajánlásokat, június 3-án 190 ezer támogató aláírást adott le az NVI-nek. A politikus akkor már tudta, miután a népszavazás kötelező elrendeléséhez 200 ezer érvényes ajánlás kell, amit nem sikerült összegyűjteni, a referendumról a parlament dönt majd. A "lopásgátló népszavazás" íveit január 18-án hitelesítette a Nemzeti Választási Bizottság és a független országgyűlési képviselő május 1-jén indította ezzel kapcsolatos kampányát, illetve az aláírásgyűjtést. "Ez politikai ügy, és nem csupán a konkrét kérdésről, hanem a kormányzásról szól" - hangsúlyozta akkor a veszprémi politikus.
Eközben a kormány kvótaellenes referendumának kiírásához nincs szükség támogató ajánlásokra, ami talán a kabinet szerencséje. Bár a Fidesz országszerte gyűjtött valamiféle támogató aláírásokat a kötelező betelepítési kvóta ellen, azokat nem hitelesített népszavazási gyűjtőíven vezették, így nem tudni, hogy ez alapján az Országgyűlésnek végül kötelező lett volna-e elrendelni a népszavazást, vagy sem.