Demján Sándor néhány héttel ezelőtt nyílt levelet írt Orbán Viktornak, amelyben többek között azt kifogásolta, hogy Spéder Zoltán az FHB részvényeinek felvásárlására akarja kényszeríteni a takarékokat. (Hasonló kifogásokat fogalmazott meg Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnökeként.) A gyanú nem volt alaptalan, ugyanis a Takarékbank június 15-re hívott össze rendkívüli közgyűlését, amelyen feltehetően arról döntöttek volna, hogy a takarékok többségi részesedést szerezzenek a Spéder Zoltán vezette FHB Bankban.
A tiltakozások hatására, illetve a miniszterelnök erőteljes fellépésének köszönhetően azonban végül ezt lefújták. Közben az Országgyűlés egy olyan jogszabályt fogadott el, amely az MNB felügyelete alá helyezi a takarékszövetkezeti rendszert, emellett annak a lehetőségét is megteremtették, hogy a jövőben a Takarékbank helyett akár más bank is lehet a takarékszövetkezeti integráció központi bankja. Ugyancsak múlt héten az MNB 105 milliós piacfelügyeleti bírságot rótt ki az FHB-ra egy korábbi kötvényügylet miatt, valamint a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el a banknál és a Spéder Zoltán tulajdonában lévő CEMP-nél (a többi között az Index kiadója), és a NAV is vizsgálódni kezdett a kiadónál.
A Miniszterelnökséget vezető Lázár János, múlt héten még arról beszélt, hogy eddigi barátsága megmarad Spéder Zoltánnal. Most a HVG munkatársának az Országgyűlés épületében feltett kérdésére, hogy mi áll a barátjaként elismert FHB-vezető elleni támadások hátterében, így felelt: „Nem tudom". Orbán Viktor kormányfő ugyanitt a a folyosón azt mondta az újságírónak - a szemöldökét felvonva - „Hát kérdezze meg tőle!”.
Kövér László a Spéder Zoltán elleni akcióra vonatkozó kérdésre úgy felelt, hogy konkrét ügyet nem akar kommentálni, majd ehhez hozzáfűzte: „Nekem általában nincs ínyemre a karaktergyilkosság.”
A kormánypárti képviselők - név nélkül - a hvg.hu érdeklődésére, hogy mit szólnak a Spéder Zoltán FHB-elnök ellen indított egész pályás letámadáshoz, főként annak módszeréhez, ilyen válaszokat adtak: "Miért lepne meg? Háború van, bárki célpont lehet.” „A politikusaink már szokva vannak, most megszokhatják a bankárok is".
A hvg.hu véleménye szerint Spéder Zoltánt a történtek nehéz helyzetbe hozhatják, mert könnyen súlytalanná válhat a takarékszövetkezetek integrációs szervezetének irányításában.