Parlament;tavaszi ülésszak;nyári szabadság;

- Kedden nyári szünetre mennek a képviselők

Az Országgyűlés ma fejezi be tavaszi ülésszakát, a képviselőknek a nyári szünet előtt huszonhat előterjesztésről, köztük a jövő évi költségvetésről kell dönteniük. 

Az ülésnap délelőtt 10 órakor a szlovén nemzetiségi szószóló felszólalásával kezdődik, Kissné Köles Erika a független Szlovén Köztársaság megalakulásának 25. évfordulójára emlékezik. A határozathozatalokat közvetlenül a napirend előtti felszólalások után tartja a Ház. Ekkor várható döntés az idei költségvetés módosításáról, továbbá a 2017-es büdzséről is. Zárószavazást tartanak a kabinet oktatási átszervezési javaslatáról is, amely a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) helyébe tankerületi központokat hozna létre az iskolák egységes állami fenntartására, továbbá differenciált béremelést adna a pedagógusoknak. Várhatóan széles konszenzus mellett hagyják majd jóvá a közéletből távozó Schiffer Andrásnak, az LMP frakcióvezetőjének azon határozati javaslatát, amely a magyar érdekek védelmét erősítené a tervezett euroatlanti szabadkereskedelmi megállapodással szemben. Fideszes kezdeményezésre a képviselők elfogadhatnak a brókerbotrányok károsultjait segítő kárrendezési intézkedéseket, szavaznak a menekültügyi eljárások további gyorsításáról, jóváhagyhatják Montenegró csatlakozását a NATO-hoz, valamint több kulturális és energetikai módosítást is megszavazhatnak. A határozathozatalokat követően kérdésekkel és azonnali kérdésekkel, majd napirend utáni felszólalásokkal ér véget a parlament tavaszi ülésszaka.

Korábban - ha kellett - többször meghosszabbították a parlament tavaszi ülésszakát, amire most esély sem lehetett: a képviselők egy része szabadságát ugyanis a futball Európa bajnokság egy hónapjára időzítette.

Eldőlt, hogy mind a négy MSZP elnök-aspiráns indulhat a posztért a párt június 25-i tisztújító kongresszusán. A jelölőbizottság szombaton hallgatta meg Tóbiás József jelenlegi pártelnököt és kihívóit: Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettest, Molnár Gyula volt XI. kerületi polgármestert és Szanyi Tibor szocialista EP-képviselőt. Azt még nem tudni, hogy Gőgös Zoltán vetélytársa lesz-e Tóth Bertalan frakcióvezető-helyettes, mert a két elnökhelyettesi tisztségre pályázó politikus csak kedden vázolja elképzeléseit. Az viszont már biztos, hogy a választmányi elnökként újrázni készülő Botka László ellenfele Hiller István lesz.