Az áprilisi holland elutasító népszavazás ellenére Kijev reménykedhetett a vízummentesség mielőbbi megszerzésében, hiszen az Európai Bizottság is megállapította, hogy Ukrajna immár teljesíti annak technikai feltételeit. Sőt, mivel a holland referendum nem volt kötelező erejű, Mark Rutte kormányfő is ígéretet tett a holland támogatásra.
Ukrajna számára gyakorlati értékén túlmenően szimbolikus jelentősége is van az Európai Unióval megkötött társulási- és szabadkereskedelmi egyezménynek illetve a vele járó, ettől remélt vízummentességnek, hiszen 2013 november végén az egyezmény aláírási előkészületeinek felfüggesztése miatt kezdődtek el a kijevi tüntetések, amelyek a Majdanhoz és a rezsimváltáshoz vezettek 2014 februárjában.
De július elsejétől sem Ukrajna, sem Grúzia, sem Koszovó állampolgárai nem kapják meg a remélt lehetőséget, a The Wall Street Journal információi szerint. Az amerikai lap úgy tudja, hogy az EU egyes tagországai újabb aggodalmaiknak adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy a három kelet-európai ország polgárainak szabad beutazást biztosítsanak, ezért követelik, hogy a döntést legalább szeptemberig halasszák el.
Az EU állandó képviselői bizottsága június 8-án tárgyalt az ügyről, s az amerikai lapnak kiszivárogtatott információk szerint elsősorban az a gond, hogy az ukrán vízummentességet csomagban tárgyalják a grúzzal és a koszovóival. A legnagyobb ellenállás Németország részéről jelentkezett. Berlin a grúz szervezett bűnözéstől tart, olyannyira, hogy a német kormányzat egy jelentést is bekért a bizottságba az EU-ban jelenlévő grúz szervezett bűnbandákról. A névtelenül nyilatkozó uniós diplomaták szerint olyan országok is vannak, amelyek egyáltalán nem akarnak vízummentességet a három keleti partnerországnak mindaddig, amíg a török vízummentesség kérdése le nem zárul.
A Moldáv Köztársaság az EU Keleti Partnerségi Programjának egyetlen olyan szereplője, amely a volt szovjet térségből megkapta a vízummentességet.