Majd eljött a "bizonyítványosztás" ideje: Törley Katalin, a Kölcsey Ferenc Gimnázium tanára, a Tanítanék másik képviselője Pukli Istvánnal, valamint a tüntető tömeggel közösen értékelte a kormány politikusainak munkáját. Elsőként Balog Zoltán humánminiszter teljesítményét ítélték elégtelennek, ugyanígy járt Palkovics László oktatási államtitkár is. Megbukott Németh Szilárd, a Fidesz "rezsibiztosa" is, aki - mint Törley mondta - azt hiszi, hogy mindenki, akinek saját véleménye van, a bolsevikok vagy Soros György ügynöke. "Szilárd! Ti vagytok párttagok! Ti szolgáljátok a pártelnököt a nép helyett! Tiéd a legnagyobb karó!" - értékelt Törley. Osztályozták Lázár Jánost is, akitől felidézték egy korábbi nyilatkozatát, mely szerint a tanároknak bele kell nyugodniuk, hogy a Klik a munkáltatójuk, "nehogy már a farok csóválja a kutyát". "Te vagy a farok, János! Ülj le, megbuktál!" - fogalmazott Törley.
Végül Orbán Viktor került sorra. Mint ismert, a miniszterelnök még februárban zárt ajtók mögött azt mondta: "nem életszerű", hogy Pilz Olivér (a miskolci Hermann Ottó Gimnázium tanára, a Tanítanék Mozgalom "arca" Törley és Pukli mellett -a szerk.) egy reggel felkel és tiltakozni kezd. "És az vajon életszerű, hogy egy miniszterelnök azt akarja, hogy a magyarok elhülyüljenek, lemaradjanak, külföldre meneküljenek? Azt akarja, hogy minden második magyar fiatalból tudatlan gép legyen?" - tette fel a kérdést Törley, és a tüntetőkkel egyetértésben elégtelent adott Orbánnak is. Ezt követően Gandhival üzentek a "bukott osztálynak": nem vehetik el a tanárok önbecsülését, ha ők azt nem adják oda.
Majd Pukli István bejelentette: Gandhi tanításait követve (aki az indiai erőszakmentes tiltakozás vezetőjeként azt hangoztatta, "használd az igazságot az üllődnek, az erőszakmentességet a kalapácsodnak, és utasíts el mindent, ami nem állja ki az igazság üllőjének, és az erőszakmentesség kalapácsának próbáját") a Tanítanék Mozgalom "radikális üzemmódba" kapcsol, ehhez pedig várják olyan civil önkéntes magánszemélyek segítségét, jelentkezését, akik arcukkal, nevükkel vállalják a harcot egy jobb oktatásért. Törley hozzátette: a Tanítanék nem volt elég sikeres a kormánnyal szembeni eddigi küzdelemben. "Nem voltunk elég kemények. Bíztunk a kormányban, a képviselők intelligenciájában. Tévedtünk. Ők nem együttműködni akarnak, hanem uralkodni. Nem tárgyalni akarnak, hanem versenyezni, vadászni, harcolni. Emberükre akadtak: nem adjuk fel, keményen harcolunk tovább".
Esőisten és a magyar közoktatás
Rossz hírem van a kormánynak: nagyon sokan voltak a szombati pedagógus tüntetésen. A Március 15. téren Sándor, a Petőfi, büszkén tekinthetett a tömegre, amely már a 2 órára meghirdetett időpontra megtöltötte a teret. Jókedvű csoportok beszélgettek, üdvözölték egymást. A fülledt melegben csak egy "ellentüntető" zagyvált valamit, de nem igen lehetett érteni, és hamar el is távolították.
Nem sokkal később két tucatnyi fiatal, fociszurkolónak tűnő lengyel vonult el a az indulásra váró sokaság mellett. A hangoskodó csoport "kommunikációjából" csak azt a gyakran emlegetett szavukat lehetett érteni, amely mindkét nép nyelvében a legősibb mesterséget űző nőket jelenti. Azután, látva a tüntetésre készülő embereket, a zászlókat, molinókat, táblákat, talán reflexből skandálni kezdték: Solidarnoscs, Solidarnoscs. Bár nem valószínű, hogy értették, mi is történik a téren.
A két pedagógus szakszervezeten kívül az Oktatói Hálózat, a Tanszabadságért, valamint - a lengyeleknek mégis csak igaza volt - a Szolidaritás és más szervezetek is eljöttek. Amerre a szem ellát, sok a kockás ing, és jó néhányan "drótszamáron" érkeztek.
"Csak az tekinthető értelmiséginek, aki részt vesz a közügyekben. Hát, ha valami közügy, akkor a közoktatás az, ahogy a nevében is benne van. Nagyon sajnálom a kollégáimat, hogy most kell tanítaniuk, örülök, hogy már nyugdíjas vagyok" - mondta Horváth Judit, nyíregyházi pedagógus. Valamennyi korosztály képviselteti magát. A minden megmozduláson megjelenő ősz fejek mellett a középkorúak, a fiatalok, és velük a leginkább érintettek, a gyerekek is eljöttek.
Törley Katalin és Pukli István - akin még a nagy karaktergyilkos mágus pengéje is kicsorbult - rövid, de lelkesítő köszöntője után a tömeg hömpölyögni kezdett az Erzsébet-híd pesti hídfője felé. Ballagás közben egy idős úr a tüntetés „Rendező” feliratú sárga mellényt viselő ifjúval beszélgetett. A fiú szerint a közoktatás mára a XIX. századi szintre csúszott vissza, de idős úr ezt kevesellte, úgy vélte, a XVII. századba repítette vissza ez a kormány az országot és az oskolákat, mert az 1800-as évek végén már létezett a polgári világ, ami ma legföljebb nyomokban lelhető fel.
A híd budai hídfőjénél éppen 3 órakor hullottak le az első esőcseppek. Pedagógus tüntetéseken edződött tapasztalt tiltakozók előkapták az esernyőjüket. Meglett korú nő mesélte a körülötte baktatóknak, hogy a fia Amerikában él. "A vezetékneve Magyar, de azt mondta nekem, anyu, inkább Smith néven mutatkozom be, mert amikor meghallják, hogy Magyar, vagyis hogy magyar vagyok, azt kérdik, milyen emberek vagytok ti, normális országban már régen elzavarták volna az olyat mint a ti miniszterelnökötök, és én nem tudok mit mondani neki" - kesergett.
Mire a tüntetés helyszínére, a Várkert Bazárhoz ért a tömeg, az égiek igazán rázendítettek. A zivatar és egy közelben lecsapó villám sem nyomhatta el a sokaság pfujolását, ahányszor valamelyik kormánytag, vagy fideszes megmondóember neve elhangzott. A szónokok pedig nem bizonyultak vajszívűnek, a tüntetést szervező pedagógusok, a jelenlévő több ezres „tantestület” helyeslésétől kísérve előbb szembesítették a kormányfőt és illetékes minisztereit hazugságaikkal, majd valamennyien elégtelent kaptak. A bizonyítvánnyal esőisten is egyet érthetett, mert a szekundák kiosztásakor a zápor is enyhülni kezdett.
"Eljöttem, mert az öcsém szegény most megy gimibe, de én már egy németországi egyetemen kezdem a tanulmányaimat. Nem látok a jövőbe, de most azt tervezem, hogy ha jól mennek a dolgok, ott próbálok majd elhelyezkedni és egyhamar nem jövök haza. Még Túró Rudiért sem" - indult haza átázva, de töretlen bizakodással Várnai György.
Bihari Tamás