kártérítési per;kemoterápia;orvosi tévedés;

- Kemoterápia tévedésből

Elképesztő hibát követettek el az egyik borsodi kórházban, amikor névazonosság miatt összecserélték két beteg leletét. Az a páciens kapta a kemoterápiát, akinek semmi szüksége nem volt rá. A téves kezelés következtében súlyos szövődmények alakultak ki nála. Az ügy kapcsán indult kártérítési perben március 31-én hozott jogerős döntést a Debreceni Ítélőtábla.

Összecserélték két ember leleteit, hónapokon át kemoterápiát végeztek azon, akinek arra semmi szüksége nem volt – írja a haon.hu. Az eset egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórházban történt. A feleslegesen kezelt beteg vagyoni és nem vagyoni kártérítést kért, annak jogalapját és összegszerűségét a kórház el is ismerte, a nem vagyoni kárigény mértékét azonban vitatta. Ez utóbbi miatt fellebbezett, így került sor a másodfokú eljárásra. A Debreceni Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A portál megkeresésére - az érintett érdekeire hivatkozva - a kártérítés összegét nem közölte.

Bár a nyilvánosságra hozott adatokból nem derül ki, feltételezhető, hogy a másik beteg rákos elváltozását – valós diagnózis híján – nem, vagy csak későn kezdték kezelni.

A bíróság által megállapított tényállás szerint a perben szereplő felperesnél 2011 nyarán egy festékes anyajegyet távolítottak el, majd annak szövettani vizsgálata során rosszindulatú, negyedik stádiumú melanomát diagnosztizáltak, mert a leleteit elcserélték a felperessel azonos lakóhelyen élt (időközben már elhunyt), vele azonos nevet viselő páciens leleteivel. Ezt követően 11 hónapon keresztül a felperesnél különböző vizsgálatokat végeztek, számára interferon-kezelést írtak elő. Ezalatt pajzsmirigy-gyulladás, depressziós zavar és pánikbetegség alakult ki nála, fizikai fájdalmi jelentkeztek, nagymértékű fogyás, hajhullás, szívritmuszavar és hasi fájdalom, továbbá végtagfájdalom és ebből eredő állóképesség-csökkenés lépett fel – tartalmazza a peranyag.

Az alperes nem a kórháztól tudta meg a tévedés tényét; felhívta őt a leletcserével érintett másik személy, a cserén kívül tőle tudta meg azt is, hogy nem volt rosszindulatú melanomája. A leletek elcserélésének felismerését követően a kórház a felperest nem értesítette írásban – állapította meg a bíróság. Azt is kimondta, hogy a felperes ma is poszt­traumás stresszzavarban szenved az átéltek miatt.

Nincs mit szépíteni: csehül állunk a nyelvtanulás terén, de maga a nyelvoktatás sincs jobb helyzetben. Reformra lenne szükség, ám a nyelvoktató ipar nehezen mozdul. Pedig vannak új módszerek. De vajon meg lehet tanulni idegen nyelven beszélni több évnyi nyelvtanozás, szómagolás nélkül? Makara György nyelvoktatás-fejlesztő szerint igen. Módszerének sikerét több kísérleti és éles tanfolyamon bizonyította, tapasztalatait nemrégiben megjelent könyvében foglalta össze.