Hillary Clinton;Sanders;

FOTÓ: Getty Images

- Hillary Clinton győzött - Sanders nem lép vissza

Az első eredmények alapján New Jerseyben Hillary Clinton, Észak-Dakotában Bernie Sanders nyert kedden a demokrata elnökjelölt-aspiránsok közül. A nap folyamán az Egyesült Államok hat államában tartottak előválasztásokat, s a többi négy államban is Clinton győzelmét jelezték az első felmérések. Brooklyni beszédében a volt külügyminiszter a demokraták elnökjelöltjének nyilvánította magát.

A republikánus oldalon egyszerű volt a döntés: Donald Trumpnak már nincs pártbéli vetélytársa, így valamennyi keddi előválasztáson ő nyert. Az első eredmények New Jerseyből, aztán Dél-Dakotából és Új-Mexikóból érkeztek. A Trumpra leadott voksok aránya magas: New Jerseyben a választók 83 százaléka, Dél-Dakotában 67,5 százaléka, Új-Mexikóban csaknem 73 százaléka támogatta őt. 

A demokrata elnökjelölt-aspiránsok közötti versenyben New Jerseyben hirdettek először eredményeket, ahol az előválasztást Hillary Clinton volt külügyminiszter fölényesen nyerte meg, a voksok 63,6 százalékát szerezve meg, míg Bernie Sanderst a választók 36,4 százaléka támogatta. Észak-Dakotában viszont a vermonti szenátor győzött, méghozzá jelentős előnnyel: a választók 63,3 százaléka döntött mellette, míg Clinton csak a szavazatok 26,3 százalékát tudta megszerezni. A keddi előválasztások még nem zárultak le - a legtöbb delegátust küldő Kaliforniában az időeltolódás miatt még tartott a választás -, amikor a New York államban lévő Westchesterben Donald Trump elmondta győzelmi beszédét.

A republikánusok várható elnökjelöltje ezúttal nem szabadon, hanem súgógép segítségével beszélt, s a gondosan felépített beszédben magát az átlag-amerikaiért küzdő elnökjelöltnek állította be. "Abban a megtiszteltetésben van részem, hogy az idén ősszel győzelemre vezethetem a Republikánus Pártot. Emberek, ezt meg is csináljuk! Tisztában vagyok ennek felelősségével, és ígérem, soha nem hagylak cserben benneteket" - mondta Trump, majd hozzátette: úgy cselekszik majd, hogy a republikánusok büszkék lehessenek a pártjukra.

Még a kaliforniai választási eredmények közzététele előtt elmondta győzelmi beszédét Hillary Clinton is, aki erre az estére Brooklynban rendezte be választási központját. A volt külügyminiszter a demokraták elnökjelöltjének nyilvánította magát, és hangsúlyozta jelöltsége történelmi jelentőségét. "Először fordul elő országunk történelmében, hogy nőt jelöljön a nagy pártok egyike. Ennek az estének a győzelme azonban nem egyetlen embernek köszönhető, hanem nők és férfiak egész nemzedékének, amely küzdött és feláldozta magát, hogy lehetővé tegye ezt a pillanatot" - fogalmazott a mintegy félórás beszédben. 

Clinton jelképesen kezet nyújtott vetélytársának, Bernie Sanders vermonti szenátornak is. "Gratulálok Sanders szenátornak a különleges kampányáért, amellyel választók millióit, különösen a fiatalokat lelkesítette" - mondta Clinton, s azonnal hangsúlyozta azt is, hogy az a program, amelyről Sanders a kampányában beszélt - a minimálbér emelése vagy az egyenlőtlenségek megszüntetése -, egyúttal az egész Demokrata Párt programja is.

Sanders nem lép vissza

A kaliforniai Santa Monicában megtartott nagygyűlésen a vermonti szenátor arra tett ígéretet, hogy nem hagyja abba a küzdelmet az elnökjelöltségért. "A harc folyatódik" - lelkesítette a tőle szokatlanul rövid beszédben a híveket. Tette ezt annak ellenére, hogy a keddi előválasztásokon hat szövetségi állam közül háromban bizonyosan vereséget szenvedett, és bár a beszéd elmondásakor a kaliforniai végeredmény még nem született meg, de a szavazatok hetven százalékának feldolgozása alapján Hillary Clintonnak behozhatatlan előnye volt. 

"Keményen küzdünk majd, hogy megnyerjük a Washington DC-ben tartandó előválasztást, majd folytatjuk a társadalmi és gazdasági igazságosságért vívott harcunkat egészen Philadelphiáig" - mondta Sanders. A szövetségi fővárosban, Washington DC-ben június 14-én lesz az előválasztási folyamat utolsó állomása, a pennsylvaniai Philadelphiában pedig a demokraták országos elnökjelölt-állító konvencióját tartják július közepén. 

A sajtóinformációk ellenére, miszerint szerdán várhatóan jelentősen csökkenti kampánystábjának létszámát, Sanders azt ígérte, hogy a philadelphiai konvencióig folyamatosan kampányol. "A előttünk álló küzdelem nagyon, nagyon nehéz lesz" - mondta a szenátor, s hozzátette, hogy tisztában van a matematikával, vagyis az eddigi választási eredményekből fakadó esélyekkel. A keddi előválasztások nagy győztesének, Hillary Clintonnak a nevét a szenátor csupán egyszer ejtette ki: amikor elmondta, hogy "kedves telefonhívást" kapott a volt külügyminisztertől, akinek ő is gratulált eredményeihez. 

Obama gratulált
 Barack Obama amerikai elnök gratulált a Demokrata Párt két előválasztási "főszereplőjének", Hillary Clinton volt külügyminiszternek és Bernie Sanders vermonti szenátornak. Előbbinek külön elismerését fejezte ki azért, hogy elnyerte az elnökjelöltséghez szükséges megfelelő számú kongresszusi küldött támogatását, utóbbival pedig abban állapodott meg, hogy megbeszélik a választás fontos témáit. Hillary Clinton "történelmi jelentőségű kampánya milliókat inspirált, egyúttal folytatását jelenti annak a küzdelemnek, amelyet egész életében vívott a középosztálybeli családokért és gyermekekért" - olvasható a közleményben. 
Obama elismeréssel adózik mindkét politikus "ihletett kampányának, azért, hogy felrázták a demokratákat, új nemzedékeket vontak be a politikába, és közben fontos politikai elképzelésekre világítottak rá". Az elnök szerint mind Clinton, mind Sanders annak érdekében dolgozott, hogy "gazdaságunk és politikánk mindenkinek a javára váljék, s ne csak a gazdagok és a hatalmasok számára legyen működőképes". A közleményben bejelentették azt is: csütörtökön Obama elnök a Fehér Házban fogadja Bernie Sanders szenátort, hogy eszmecserét folytassanak "a választás tétjeinek fontos témáiról".

 

Kényszerleszállást hajtott végre az EgyptAir Kairóból Pekingbe tartó gépe, miután a hatóságok anonim bejelentést kaptak arról, hogy robbanószerkezet van a gépen. Miután a repülőt átkutatták, kiderült, hogy hamis volt a fenyegetés.