Az SPD ennek alapján dönti el, lehetséges-e egy pártok felett álló személyiség államfőnek való megtétele. Ugyanakkor sem Sigmar Gabriel pártelnök, sem a kancellár nincs könnyű helyzetben. Mindkettőjüket ugyanis komoly nyomás alá helyezik saját pártjukon belül, hogy e tömörülésekhez köthető személyeket jelöljenek államfőnek. Az SPD balszárnya például azt szeretné, ha baloldali személy lenne az ország legfőbb közjogi méltósága.
A jelöltkeresés egyelőre rendkívül korai stádiumban van, hiszen Gauck utódát csak 2017 februárjában kell megválasztani. Ezt követően pedig megkezdődik a parlamenti választási kampány, a voksolást 2017 szeptemberében rendezik meg. Ezért minden esetleges előzetes megállapodás egyfajta jelzés lehet arra, folytatódhat-e az országban a nagykoalíció.
A Spiegel elemzésében arra a következtetésre jut, nem baj az, ha párthoz köthető személyiséget jelölnek államfőnek, mert az elnök pártok felettisége csak azután kezdődik meg, hogy beköltözik a Bellevue kastélyba. „Rossz elnök volt például Theodor Heuss vagy Roman Herzog?” – teszi fel a kérdést a lap.