Hirdetések;robbantás;Isztambul;isztambuli robbantás;

- Robbantás, halál Isztambulban - Négy embert elkaptak

Nagy robbanás rázta meg Isztambul központját. Egy buszmegálló közelében, a turisták által kedvelt Vezneciler negyedben, a közismert Fedett Bazártól mintegy egy kilométerre a reggeli csúcsforgalom idején robbantottak, a készenléti rendőrség egyik járműve mellett. A detonációban az első hivatalos közlések szerint tizenegyen haltak meg, köztük 7 rendőr és 4 civil, és 36-an megsebesültek, hárman közülük súlyosan. Délutánra az egyik súlyos sebesült délután a kórházban meghalt, így a halálos áldozatok száma 12-re emelkedett, magyar áldozatról nincs. A török hatóságok délután közölték, hogy négy embert őrizetbe vettek. 

Egy rendőrségi busz lehetett a bombatámadás célpontja az NTV híradása szerint. Sokan megsebesültek, rengeteg mentőautó érkezett a helyszínre. Egy kiégett, féloldalra dőlt buszroncsról láthatók fotók a közösségi oldalakon. A közeli üzletek kirakatai is betörtek. A környéket a hatóságok lezárták.

A Habertürk török hírtelevízió információi szerint a hatóságok egy helikopterrel és egy drónnal a levegőben figyelik a környéket. Az eset közelében található egyetemi épületben is komoly károk keletkeztek, az állmennyezet több helyen leszakadt, az ablakok betörtek. Az intézményben az oktatás átmenetileg szünetel. Később a hatóságok a helyszínen - kontrollált körülmények között - felrobbantottak egy gyanús csomagot, amire a közeli dzsámiból figyelmeztették az embereket.

Az MTI megkeresésére az isztambuli főkonzulátuson azt mondták, hogy a délelőtt tíz órakor kiadott hivatalos tájékoztatóban nem szerepelnek az áldozatok állampolgárságára vonatkozó adatok. 

Vasip Sahin, Isztambul tartomány kormányzója elmondta: a támadást elkövető szervezetre, valamint az incidens körülményeire vonatkozó információkat később osztja meg a nyilvánossággal.

Mete Yarar biztonságpolitikai szakértő a Habertürk élő adásában kiemelte: a bomba nem teljes körben, hanem meghatározott irányban fejtette ki hatását. Binali Yildirim miniszterelnök rendkívüli találkozón egyeztetett Efkan Ala belügy- és Recep Akdag egészségügyi miniszterrel.

Recep Tayyip Erdogan török elnök meglátogatta a kórházba szállított sebesülteket. Az államfő elítélte, valamint "megbocsáthatatlannak" minősítette a merényletet, úgy fogalmazott: "az ítéletnapig folytatjuk a terrorizmus elleni küzdelmet". Támadásra bárhol, bármikor sor kerülhet, fel kell rá készülnünk és meg is teszünk minden óvintézkedést, hogy a minimálisra szorítsuk a fenyegetést - tette hozzá.

Egyelőre egyetlen csoport sem vállalta a merénylet elkövetését, de az Iszlám Állam és a kurd szeparatisták is követtek el a közelmúltban terrortámadásokat Törökországban, emlékeztetett a CNN Turk. A török sajtó szerint a merénylet a törökországi kurd kisebbség autonómiájáért fegyveres felkelést folytató szakadár Kurdisztáni Munkáspártra (PKK) vall, mivel más terrorszervezetekkel ellentétben ők támadásaikkal nem kifejezetten turistákat, hanem a török biztonsági erőket, így a rendőrség tagjait veszik célba.

Négy embert őrizetbe vettek a hatóságok a kedd reggeli isztambuli merénylettel kapcsolatban - jelentette az Anadolu török állami hírügynökség kedd délután.Az elfogott embereket a török hatóságok annak az autónak a bérlésével hozzák összefüggésbe, amelybe a robbanószerkezetet rejtették. Időközben az is bebizonyosodott, hogy a pokolgépet az elkövetők távirányítóval hozták működésbe. Az egyik súlyos sebesült délután a kórházban meghalt, így a halálos áldozatok száma 12-re emelkedett.

Közben a tartományi egyezségügyi igazgatóság megerősítette, hogy sem a sebesültek, sem az áldozatok között nem tudnak magyar állampolgárról. Az MTI megkeresésére az isztambuli főkonzulátuson korábban azt mondták, hogy a legutóbbi hivatalos tájékoztatás szerint a halottak mind török állampolgárok.

Törökországban idén több terrortámadás is történt. Csak az ország turisztikai központjának számító Isztambulban már két öngyilkos merényletet követtek el az év eleje óta. Januárban 12 német turista vesztette életét, miután egy terrorista felrobbantotta magát a történelmi városnegyed részét képező Sultanahmet téren, márciusban pedig három izraeli és egy iráni állampolgár halt meg egy hasonló akcióban a metropolisz sétálóutcájában, az Istiklal sugárúton. Az incidensekért a kormány az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezetet tette felelőssé.

Május 12-én a metropolisz ázsiai oldalán, a külvárosban hasonló módon autóbomba robbant egy katonai jármű mellett egy kaszárnya közelében, akkor nyolcan sebesültek meg. A távirányítóval végrehajtott merényletet néhány nappal később a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) vállalta magára.

 

Az utóbbi idők legvéresebb merényletei
2015. október – Ankarában több mint száz személy vesztette életét egy összehangolt öngyilkos merényletben. Elsősorban kurdok vesztették életüket.
2016. január – Tizenkét német turista vesztette életét egy merényletben, amelyet feltehetőleg az Iszlám Állam hajtott végre.
2016. február – Egy katonai konvoj 28 tagja vesztette életét Ankarában egy nagy erejű robbantásban.
2016. március – Kurd fegyveresek 35 embert öltek meg Ankarában. Isztambulban négyen vesztették életüket egy öngyilkos akcióban.

Párját ritkító lépésre kényszerült a Japánban állomásozó amerikai csapatok parancsnoksága: megszigorították a bázisokról a kijárást és teljes alkoholtilalmat vezettek be, miután egy részegen vezető tengerész, a 21 éves Aimee Mejia két autóval is ütközött, nem messze okinavai bázisától.