Országgyűlés;interpellációk;

Persze, megszavazzuk! - MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

- Hány nélkülöző gyerek jut ingyenesen ételhez a nyáron?

Ezt a szocialista Bangóné Borbély Ildikó kérdezte az Országgyűlésben, az interpellációs időszakban. A politikus szerint ugyanis alig 142 ezer érintett kaphat szerinte ételt, ami - tekintve a nagy számú rászorulót - kevés. 

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára válaszában elmúltnyolcévezett: a szocialisták alatt egyáltalán nem kaptak ingyenes ételt a téli, a tavaszi vagy az őszi szünetben a gyerekek. Idén 72 milliárd forint áll rendelkezésre, erre a célra - tette hozzá. Rétvári szerint két év alatt 300 ezerrel csökkent a gyermekszegénységben élők száma.

A képviselő nem fogadta el a választ, az Országgyűlés viszont megszavazta azt, 110 igen vokssal, 31 nem szavazat mellett.

(Hogy az államtitkár honnan vette az adatokat, nem tudni, ám az  OECD tavalyi kiadványából az derült ki, hogy drámai mértékben nőtt a gyermekszegénység Magyarországon. Az elkölthető jövedelem majdnem Magyarországon a legalacsonyabb a fejlett ipari államok táborában. )

Miért nem ellenőrizhető hatékonyan az uniós források felhasználása?

Ezt az LMP-s Schmuck Erzsébet kérdezte, emlékeztetve: ennek érdekében törvénymódosítást is beterjesztett, ám azt elutasította a kormányoldal. Közölte: a első negyedéves GDP-adat rávilágított, komolyan kell venni minden olyan intézkedést, ami a magyar gazdaság fejlődését veszélyezteti.

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára válaszában azt mondta:  a képviselő kezdeményezése után a kormány elfogadta Lázár János miniszter javaslatát arról, hogy a kabinetnek negyedévente kelljen statisztikai jelentést adnia az Országgyűlésnek az uniós források felhasználásáról. Az első adatsort június végén terjesztik a Ház elé - tette hozzá. A kormány emellett évente két alkalommal kezdeményez majd parlamenti vitanapot erről, így szerinte okafogyottá vált a képviselő kezdeményezése.

A képviselő nem fogadta el a választ, azt a Ház szavazta meg 109 igen szavazattal, 35 elutasító voks mellett.

Miért a gyengülő Oroszországgal szövetkezik a kormány?

Erről már az Együtt politikusa, független képviselő Szelényi Zsuzsanna interpellált. A kormány erőteljes nyitást hajtott végre 2010 óta, és masszív Európa-ellenes kampány zajlik Magyarország Eközben legfelsőbb orosz politikai vezetők egymásnak adják a kilincset Budapesten. Magyarország az elmúlt években több nagy értékű és átláthatatlan tranzakciót hajtott végre. Eközben pedig háborítatlanul zajlik az orosz rezsim internetes propagandája, több mint 100 orosz internetes hírforrás közvetít Magyarországon orosz-szempontú híreket magyar nyelven. A magyar kormány miért a gazdaságilag meggyengült, politikailag kockázatos Oroszországgal szövetkezik? - tette fel a kérdést. 

Ijgyártó István államtitkár válaszában azt mondta:  a magyar-orosz kapcsolatokat nem a nyugati szövetségi rendszer, vagy az unió alternatívájaként építik, és nem készülnek kilépni sem az EU-ból, sem a NATO-ból. Oroszország számos szempontból meghatározó tényező hazánk és az európai versenyképesség megőrzése szempontjából. Oroszország Magyarország kulcsfontosságú energiaszállítója, innen származik a magyar földgázimport 80-90 százaléka, a kőolajimport majdnem teljes egésze, a paksi fűtőelemek száz százaléka. Azt is mondta, hogy a jövőben nincs más mód az energiaellátás biztosítására, az orosz függőség számottevő csökkentésére.

A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament 124 igen, 16 nem és 3 tartózkodó szavazattal jóváhagyta. 

A család mély fájdalommal tudatta mindazokkal, akik ismerték, tisztelték és szerették, hogy Aigner Szilárd, életének 71. évében váratlanul elhunyt.