- Igaz, hogy Harangozó jön fel, "mint a talajvíz"?
- Kedves kérdés. Az elmúlt másfél hónapban 62 helyszínen jártam, helyi, megyei, választókerületi tisztújításokon, platform- és tagozat összejöveteleken az ország szinte minden pontján. Fantasztikus és megtisztelő, hogy a párttagság sok szimpátiaszavazáson mellém állt. Sőt, miután látják, érzik: változtatnunk kell ahhoz, hogy az országnak, a váltást sürgető közel kétharmadnyi magyarnak megfeleljünk, ebben támogatni is készek.
- Amikor bejelentette, hogy ringbe száll a pártelnöki posztért, többen azt mondták, nagy önre ez a kabát.
- Kíváncsi lennék, kik reagáltak így a hírre, bár tudom, az effajta mondatnak utólag soha sincs gazdája. Velem szemben az egyik leghangosabb kritika, hogy fiatal vagyok. De ez nem érv. 15 éve léptem be a szocialista pártba. Öt évvel később a szekszárdi szervezet elnöke lettem, majd újabb öt év elteltével megyei elnök, és minden alkalommal versenyben győztem le a kihívottakat. Végigjártam a ranglétrát, ismerem, és szeretem ezt a pártot. Megyei elnökként, parlamenti képviselőként, illetve általános frakcióvezető-helyettesként végzett munkámról, teljesítményemről, kiállásomról eddig mindenki elismerően nyilatkozott. Készen állok a feladatra, semmilyen hátrányom nincs ezen a területen a többi jelölthöz képest.
- A posztra bejelentkező interjújában világossá tette, nem azok a szövetségesei, akiknek csak a parlamenti jelenlét számít, hanem azok, akik a sorsukon változtatni képtelen emberekért küzdenek. Ez nem demagógia?
- Nem. Hiszek abban, hogy a pártom akkor tud kitörni a karanténból, ha szembenéz saját múltjával, illetve képes bebizonyítani, hogy az MSZP-ben ma már nem lehet sötét szobákban "leboltolni" azt, ki legyen az elnök. Olyan politikusokra van szükség, akik megértették, hogy 2018-ra vagy felnövünk ahhoz a feladathoz, amit az emberek elvárnak tőlünk, vagy a pártnak nincs jövője. Aki ma is csak azon tud gondolkodni, kiket kell támogatnia a tisztújításon, hogy a saját pozícióját biztosítsa, azzal nehéz lesz a változásért dolgozni. Mindenki más, aki viszont hajlandó a jövőért napi 16 órát dolgozni, annak üzenném: várom. Akkor is, ha a párton belüli sztereotípiák miatt esetleg azt gondolják, nem tudnánk egymás partnerei lenni. Mielőtt megkérdezi, hirdetek-e csapatot, lesz-e elnökhelyettes jelöltem elmondom, erre ugyanez a válaszom.
- Milyen pártot teremtene, ha június 25-én elnöknek választja a kongresszus?
- Hiteles, hatékony, nyitott MSZP-t szeretnék és legalább ilyen fontos, hogy ezt összetartó, szolidáris közösségként teremtsük meg. Ehhez azonban radikális változásra van szükség a párton belül. Nem igaz ugyanis, hogy nálunk minden rendben van, csak picit jobban kellene a dolgokat csinálni, és ezt a párt tagjai is pontosan tudják. Ami a hitelességet illeti, azt gondolom, akárhány elnököt lecserélhetünk, nem tudunk kitörni a karanténból, amíg nem nézünk szembe a múltunkkal. Ez a párt 2002 és 2010 között kormányon csinált mindent, meg annak az ellenkezőjét is és ezt a választók nem felejtették el. Ráadásul kormányzásunk utolsó harmadában a legnagyobb hibát elkövettük, amit politikai párt elkövethet: saját szavazóinkat árultuk el. Csak akkor tudunk a jövőben hiteles ígéreteket tenni, ha kimondjuk, mi az, amire büszkék vagyunk, és miről tudjuk, hogy még egyszer nem szabad megcsinálni. Amíg kifelé nem tudunk elszámolni, senki nem hallgat ránk. 2014-ben alapos, jó programot készítettünk, olyan terveket, amit holnap elkezdhetnének megvalósítani, ennek ellenére nem kellettünk. Párttaggyűléseken meg szoktam kérdezni, büszkék vagyunk-e az egykori 50 százalékos béremelésre, vagy szégyen, hogy eladósítottuk az országot, nos, tíz esetből kilencszer még mindig megosztott a társaság. Mi sem tudunk a múltunkkal mit kezdeni, így viszont nem lehet erős, egységes párt képét mutatni. Egyébként nem igaz, hogy ezzel adósítottuk el az országot, a Fidesz államilag támogatott lakáshitele miatt szállt el a hiány. Ami pedig az 50 százalékos béremelést illeti, arra büszkék lehetünk, mert akkor ezzel megállítottuk az oktatásban és az egészségügyben dolgozók elvándorlását.
- Van idejük most arra, hogy tisztázzák a múltat? A Fidesz már kampányfokozatba kapcsolt.
- Időszerű, hogy a párt ezt a munkát elvégezze. Ha ezt megspóroljuk, marad az egy helyben topogás. Az emberek várják, hogy bízhassanak bennünk, ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a hibáinkkal és az erényeikkel szembe nézzünk. Két évvel vagyunk a parlamenti választások előtt, ez soha nem időszerűbb, mint most. A végeredmény a programunkra éppen úgy hatással lesz, mint a szövetségkötésre.
- Ha már itt tartunk, nem kérik számon, hogy korábban a lengyel baloldallal példálózott?
- Ha szövetségkötés címén azt tudjuk produkálni, amit 2014-ben, akkor a választók meg fognak büntetni. A lengyel baloldal pártjai is összefogtak, azután az egész csapatot kiszavazták az ottani parlamentből. Ahol ekkora társadalmi feszültségek vannak, ott nem lehet arra játszani, hogy majd a politikai inga visszabillen és kormányra kerülünk. Ki kell nyitni a pártot, új embereknek lehetőséget adni, de ők nem lehetnek a korábbi miniszterelnökeink. Így nem lehet leváltani a jelenlegi rendszert. Szakmailag hiteles emberekre van szükség, olyanokra is, akiknek a nevét ma még senki nem ismeri a politikában. Olyan szereplőket szeretnék behozni közénk, akik a mi szavazóinkon kívül másokat is képesek megszólítani. Horn Gyula 1994-es győzelmében nagy szerepe volt annak, hogy százezreket tömörítő társadalmi szervezetekkel, például az MSZOSZ-el, az Agrárszövetséggel meg tudott egyezni és terepet adni nekik.
- Hitelességről, nyitottságról esett szó. Hogy akarja hatékonnyá tenni a pártot?
- Például meg kell határozni, hogy pontosan kitől mit várunk. A vezetőinktől azt, hogy hatékonyan képviseljék a pártot. Ki kell jelölni a feladatukat, eszközt adni, így számon kérhetővé válnak. Ha a tagjainktól azt várjuk, hogy menjenek, harcoljanak az utcán, akkor ehhez a feltételeket is biztosítani kell. A győzelemhez külső, profi szakemberekre is szükség van, akiket meg kell fizetni, bár azt hiszem, sokan ingyen is segítenének, csak hogy változás legyen az országban.
- Mit kell üzenniük a szocialistáknak, ha 2018-ban győzni akarnak?
- A szocialista párt küldetése, hogy megszabadítsa az országot Orbán Viktor rendszerétől. Azt követően pedig úgy kell igazságot tenni Magyarországon, hogy ne csak ennek a XXI. századi középkornak vessünk véget, hanem az elvett javakat is vissza kell szereznünk. Mindent azoknak kell visszaadni, akiket illet, akik megdolgoztak érte. Legyen ez föld, pénz, kulturális érték. Ez az egyik alapja annak, hogy egy erőteljes, büszke baloldali kormány megmutassa, lehet igazságos társadalmat teremteni ebben az országban. Állami földterületen lehet például szociális szövetkezetet alapítani, ami végre nem közmunkát, hanem tisztes megélhetést ad vidéken. Ez csak egyetlen példa. Világossá kell tenni, hogy a mi Magyarországunkon a politikai komisszárokat és a pribékeket el fogjuk takarítani az állam minden területéről, helyettük a tehetségnek és a szorgalomnak adunk lehetőséget. Világossá kell tennünk, hogy közös pénzünkből egyetlen fillér sem mehet politikusok magánhobbijaira, hanem azt kizárólag a jövőbe és az itt élő emberekbe; gyermekeink taníttatásába, egészségünkbe fogjuk fektetni. Azt is világossá kell tenni, hogy mi a szabad világhoz akarunk tartozni. Ahhoz, amelyben a hit és a magánélet szent, abba nem szólhat bele a hatalom. Ahol a sajtó szabad. Nem akarom elviselni, hogy az ország miniszterelnöke félázsiai hordának nézze, titulálja saját országát. Ha a rendszer-, azaz kormányváltáson túl vagyunk, szeretném, ha ebben az országban az erőszak kultúrája helyett ismét az együttműködés kultúrája uralná a hétköznapokat. Ezért akarjuk helyreállítani a valódi érdekegyeztetést. Vannak még dolgok, amelyek mellett, ha érthetően letesszük a voksot, győzünk 2018-ban.
- Ez akár miniszterelnök-jelölti program is lehetne...
- Pártelnökként elvárnám az MSZP majdani miniszterelnök-jelöltjétől, hogy képviselje a párt programját, de azt már bejelentettem, hogy én erre a tisztségre nem pályázom.