Párizs;békekonferencia;

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter fogadja a konferenciára érkező Kerryt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Kísérlet a békére

Párizsban megkezdődött a francia diplomácia által kezdeményezett közel-keleti békekonferencia. A csúcson mintegy 30 ország képviselői vesznek részt, az izraeli és palesztin vezetők azonban nincsenek jelen. Így az érintettek nélkül keresik a megoldást, amelyre azonban nincs sok esély.

Tavaly kezdte szervezni a francia diplomácia a tegnap megvalósult párizsi békekonferenciát azzal a céllal, hogy felélessze a 2014 óta teljesen elhalt izraeli-palesztin béketárgyalásokat. Párizs azt is kilátásba helyezte, hogy ha nem sikerül közös megoldást találni, Franciaország egyoldalúan el fogja ismerni a Palesztin államot. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő elutasította a francia kezdeményezést, a palesztin vezetés támogatja azt, de egyik fél sem kapott meghívót a rendezvényre. Elképzelések szerint, ha a jelenlegi tanácskozás sikerrel jár, és elkészül egy tárgyalási menetrend, akkor ősztől elkezdődhetnének a közvetlen tárgyalások a felek között. Francois Hollande francia elnök tegnapi nyitóbeszédében azt emelte ki, hogy csak az izraeliek és a palesztinok tehetnek lépéseket a béke felé, de a nagyhatalmaknak is kulcsszerepet kell játszaniuk a válság megoldásában. „ Mi azért vagyunk itt, hogy a két állam, Izrael és Palesztina megkezdje a béketárgyalásokat egymással”, fogalmazott a francia államfő.

Ám nem sok remény van arra, hogy eredményre vezet Párizs kezdeményezése. Izraeli álláspont szerint egyenesen csődöt fog mondani a csúcstalálkozó. Netanjahu kormányfő szóvivője tegnap úgy fogalmazott, nem túl biztatóak a kilátások, a béke nagyon távol van. „ Túl régóta megy már, túl régóta szenvednek mindkét oldalon. Az igazi, a valóban járható út a békéhez csak úgy vezethet, ha a palesztinok végre leülnek tárgyalni”– mondta Dacid Keyes. A palesztin sajtó sem fűzött sok reményt Párizshoz, a megszólalók zöme úgy vélekedett, semmi sem fog változni, „semmi nem fogja odakényszeríteni Izraelt a tárgyalóasztalhoz”.

Legutóbb John Kerry amerikai külügyminiszter próbálkozása mondott csődöt. Kerrynek hosszas előkészület után sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni a feleket, de tíz hónap után újra előrelépés nélkül megszakadt a békefolyamat. És azóta sem történt egyetlen pozitív változás sem. Az izraeli-palesztin konfliktus legérzékenyebb pontja a telepépítés, amihez viszont Izrael biztonsági okokból változatlanul ragaszkodik. A palesztin fél sem enged feltételeiből, csak előfeltételekkel kész tárgyalni, amelyek közül talán a legfontosabb az, hogy Izrael vonuljon vissza az 1967-es határok mögé. Netanjahu a párizsi csúcs kapcsán is jelezte, ez már lehetetlen a jelenlegi biztonsági helyzetben.

Egyre durvulnak a venezuelai tüntetések, a caracasi rohamrendőrség, helyi idő szerint csütörtökön délután már könnygázzal oszlatta fel az elnöki palotához tartó tiltakozókat, akik az élelmiszerellátás javítását követelték.