A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 4,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a negyedik hónapban, a naptárhatással korrigált adatok szerint pedig 6,4 százalékos volt a bővülés éves összevetésben. Az EU statisztikai hivatala (Eurostat) szintén pénteken közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában változatlan maradt a kiskereskedelmi forgalom volumene, a 28 tagú Európai Unióban pedig 0,5 százalékos növekedést mértek áprilisban.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy véli, hogy az év egészében 5-6 százalékkal növekedhet a forgalom. Főként a nettó reálbérek növekedése hajtja majd a belső fogyasztást, amely a gazdasági növekedés főszereplője lesz az idén.
Az elmúlt hónapokhoz hasonlóan a nem-élelmiszer jellegű kiskereskedelem bővült a legnagyobb mértékben 10,3 százalékkal. Az élelmiszer üzletek forgalma márciushoz képest gyorsult, 3,9 százalékkal növekedtek az eladások éves alapon.
Idén az 5-5,5 százalékkal emelkedő bérek mellett a szja-csökkentés is támogatja a fogyasztás növekedését, mivel a nettó bérek 6,5-7 százalékkal, a nettó reálbérek a 1 százalék alatti infláció mellett 5,7-6,2 százalék körül emelkedhetnek. Éves átlagban a kiskereskedelem 4,5 százalékos növekedésre számít a tavalyi – fehéredési hatást is tükröző – 5,8 százalékos növekedés után - Suppán Gergely, a Takarékbank elemzője. A kiskereskedelmi forgalom növekedését középtávon a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac várható élénkülése is támogathatja - tette hozzá.