Reflex;fogyasztás;növekedés;

- A növekedés a fogyasztás alakulásától függ

Mérsékelten, ám még így is az európai átlagot jóval meghaladóan nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban. A már vasárnap is nyitva tartó boltok forgalomnövekedését ellensúlyozta, hogy lassult az üzemanyag-forgalom bővülése, amiben egyrészt szerepe van az áprilisi drágulásnak, másrészt annak, hogy magas volt a bázis, azaz tavaly ugyanebben az időszakban már jelentősen megugrott az üzemanyag-fogyasztás.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 4,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a negyedik hónapban, a naptárhatással korrigált adatok szerint pedig 6,4 százalékos volt a bővülés éves összevetésben. Az EU statisztikai hivatala (Eurostat) szintén pénteken közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában változatlan maradt a kiskereskedelmi forgalom volumene, a 28 tagú Európai Unióban pedig 0,5 százalékos növekedést mértek áprilisban.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy véli, hogy az év egészében 5-6 százalékkal növekedhet a forgalom. Főként a nettó reálbérek növekedése hajtja majd a belső fogyasztást, amely a gazdasági növekedés főszereplője lesz az idén.

Az elmúlt hónapokhoz hasonlóan a nem-élelmiszer jellegű kiskereskedelem bővült a legnagyobb mértékben 10,3 százalékkal. Az élelmiszer üzletek forgalma márciushoz képest gyorsult, 3,9 százalékkal növekedtek az eladások éves alapon.

Idén az 5-5,5 százalékkal emelkedő bérek mellett a szja-csökkentés is támogatja a fogyasztás növekedését, mivel a nettó bérek 6,5-7 százalékkal, a nettó reálbérek a 1 százalék alatti infláció mellett 5,7-6,2 százalék körül emelkedhetnek. Éves átlagban a kiskereskedelem 4,5 százalékos növekedésre számít a tavalyi – fehéredési hatást is tükröző – 5,8 százalékos növekedés után - Suppán Gergely, a Takarékbank elemzője. A kiskereskedelmi forgalom növekedését középtávon a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac várható élénkülése is támogathatja - tette hozzá.

Újabb KDNP-s ötlet a szabad vasárnapra
Már feledte a kisebbik kormánypárt, hogy az ő ötlete volt a vasárnapi boltzár, így annak eltörlésével a dolgozóknak kedvezőbb feltételek kiharcolását tűzte zászlajára. A mostani egy szabad vasárnappal szemben legalább két kötelező vasárnapi pihenőnapot adna a kereskedelemben dolgozók számára a KDNP - jelentette be Harrach Péter, frakcióvezető pénteki sajtótájékoztatóján. Emellett azt is szeretnék, ha a nagycsaládosok, a kisgyermekesek, vagy a gyermeküket egyedül nevelők mentesülnének a vasárnapi munkavégzés alól, és ilyen beosztást csak saját kérésre kapnának. A kisebbik kormánypárt emellett a vasárnapi munkavégzést 8 órában maximálná, és fontosnak tartaná az alapbérek emelését is.
A KDNP frakcióvezetője elmondta, hogy míg tavaly a minimálbér 105 ezer, a garantált bérminimum 122 ezer forint volt, addig a bruttó alapbér eladóknál 132 ezer, árufeltöltőknél 121 ezer forint volt. Öt év alatt a versenyszférában 15 százalékkal nőttek átlagosan a nettó bérek, eközben kiskereskedelemben mindössze 5 százalékos volt a bővülés - emelte ki Harrach. Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke a közös sajtótájékoztatón elmondta, hogy kétszámjegyű béremelésre lenne szükség a kereskedelemben dolgozók számára. Kitért arra is, hogy javasolják, december 24-e is legyen a jövőben munkaszüneti nap. Javaslataik között szerepelt a nyolcórás munkavégzés vasárnap, és két szabad vasárnap rögzítése, valamint a 100 százalékos bérpótlék.

Várhatóan ez év októberétől lesz elérhető 0 százalékos kamattal az energiahatékonysági célú beruházásokhoz igényelhető, lakóépületeket érintő új hitel, amellyel több mint 50 ezer lakás vagy családi ház energetikai felújítása valósítható meg a következő években.