könyvhét;

Több "kicsi" kénytelen volt lemondani arról, hogy ott legyen a Vörösmarty téren - Thinkstock fotó

- Lemondások és vádaskodások

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Szépirodalmi Kollégiuma idén nem írt ki pályázatot azon kisebb könyvkiadók számára, amelyeket anyagi támogatással szokott segíteni, hogy az ünnepi könyvhéten biztosíthassák részvételüket. 

Az indok nélküli döntésre reagálva a közelmúltban a Klubrádió műsorában hangzott el a javaslat, a kormányközeli Magyar Művészeti Akadémia tagjai felajánlhatnák egyhavi életjáradékuk (a levelező tagok havi 160 ezer forintban, a rendes tagok 230 ezer forintban részesülnek) felét, hogy a legrangosabb könyves esemény továbbra is hiánytalanul, a kevésbé jó anyagi lehetőségek nélküli kiadók részvételével jöhessen létre idén is. Erre reagálva, Kukorelly Endre költő-író a rádió egyik műsorában elmondta, értetlenül áll a helyzet előtt. A József Attila-díjas művész úgy reagált, úgy látja, mintha az ehhez hasonló döntések egyszerűen „le akarnák darálni a magyar kultúrát.”

Csontos János József Attila-díjas író a Magyar Idők tegnapi számában írt arról, hogy a támogatás oda nem ítéléséről többek között ő is döntött, mivel tagja az NKA illetékes grémiumának. Úgy látja, a könyvhetet rendező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete (MKKE) januárban „drasztikusan, majdnem a duplájára” emelte a könyvheti standdíjakat, a tagoknál is jobban azokét a kisebb könyvkiadókét, amelyek nem MKKE-tagok, így a kis kiadókat a profit érdekében nagy cápa módjára felfalnák – írta. Kocsis András Sándort, az 1795 óta működő Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének elnökét azért kerestük, hogy reagáltassuk a vádakra. Kocsis elmondta, a tavalyi évben 170 ezer forint + áfát kellett fizetnie azoknak a kiadóknak, akik nem tagjai a szervezetüknek, idén ez az összeg viszont abszolút nem a duplájára, hanem 225 ezer forint + áfára emelkedett, míg az MKKE-tagok tavaly 125 ezer + áfát, addig idén 135 ezer + áfát fizettek. „Nem látok abban semmi kivetnivalót, hogy a tagjainknak olcsóbban biztosítjuk a stand helyszínének árát, mivel egy olyan szervezetet, mint amilyen a miénk a közös érték és a közös érdek köt össze. Máskülönben a tagjaink rendszeresen fizetik a nem is kevés tagdíjat. Egyébként bárki tagja lehet a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének, ha szeretne csatlakozni hozzánk” – mondta. A Kossuth Kiadói Csoport vezetője hozzátette, a jövő csütörtökön nyíló könyves mustrán száznegyvenhat pavilont állítanak a Vörösmarty térre, és mintegy kétszáz kiadó vesz részt a rendezvényen.

Kocsis András Sándor a Népszavának elmondta, a Nemzeti Kulturális Alap működésében példátlan, hogy a három irodalmat érintő kuratóriumában és főbizottságában sincs elmondása szerint könyvszakmai képviselő. Továbbá felháborítónak nevezte azt, hogy azzal, hogy nem írták ki a mostani ügyet kirobbantó pályázatot, a piaci érdektől féltett kis kiadók mellett az NKA az összes kiadót kizárta a lehetőségből, hogy anyagi hozzájárulásért pályázhasson. Történt, ami történt: több kis könyvkiadó kénytelen volt lemondani arról, hogy ott legyen a Vörösmarty téren az idén nyolcvanhetedik alkalommal megrendezendő ünnepi könyvhéten, pedig a rendezvény a határon túli és inneni magyar kiadók legfontosabb platformja.

Izgalmas kiállítás a klasszicizmus és romantika korszakának kiemelkedő alakját, Heinrich von Kleistet bemutató tárlat a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A kétszázöt éve elhunyt alkotó a világirodalom kitörölhetetlen szerzője, de kevés hátrahagyott személyes tárgya maradt. A közelmúltban nyílt tárlat ezért elsősorban az alkotó szövegeire és arra összpontosít, milyen Kleist magyarországi recepciója.