X_Foci Eb 2016;foci EB;d csoport;

Iker Casillas harmadszor is felülne Európa trónjára FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DEAN MOUHTAROPOULOS

- Halálkvartett a javából

Jövő pénteken kezdődik meg a szurkolók által régóta várt labdarúgó Európa-bajnokság. Lapunk hatrészes sorozatot indított, amelyben bemutatjuk a viadalon résztvevő csapatokat, illetve ismertetjük a programot. Összeállításunkat a D csoporttal folytatjuk.

Spanyolország

Sorozatban harmadszor ülhetnének fel Európa trónjára a spanyolok. Vicente del Bosque gárdája 2008-ban a németeket, míg négy évvel ezelőtt az olaszokat verte a fináléban. A selejtezőn könnyedén jutott túl a hispán válogatott, mindössze Szlovákiában szenvedett 2-1-es vereséget, az összes többi meccsen diadalmaskodott, így öt pontos előnnyel végzett a C csoport élén. Idén négy felkészülési mérkőzést játszottak, az olaszok (1-1) és a románok (0-0) elleni döntetlen után a bosnyákokat (3-1) és a dél-koreaiakat (6-1) is könnyedén győzték le.

A 23-fős keret nagy része Spanyolországban rúgja a bőrt, összesen tizennégyen, ebből öt Barcelonában. Érdekesség, hogy a Real Madridot mindössze Sergio Ramos és Lucas Vázquez képviseli. A végső keretszűkítésnél két BL-döntős játékos marad ki, a Real és az Atlético középpályása, Isco és Saúl Níguez. A legrutinosabb csapattag, a 167 válogatottságnál járó kapus, Iker Casillas, aki 16 éve szolgálja a spanyol nemzeti együttest.

Horvátország

Hiába áll egészen kiváló erőkből a horvát labdarúgó-válogatott, amely akár a döntőbe is bejuthat, mégsem valami fényes a hangulat az együttes háza táján. A szurkolók megdöbbenésére ugyanis Ante Cacic szövetségi kapitány nem válogatta be a kölcsönben a Sporting Gijónban szerepelt Alen Halilovicot. Több horvát internetes oldalon készült felmérés szerint a megkérdezettek körülbelül háromnegyede nem értett egyet a kapitány döntésével. Maga az érintett is meglehetősen letörten annyit mondott, nem kommentálja az esetet. Menedzsere ennél bőbeszédűbb volt, Zoran Stojadinovic ugyanis egyenesen azt közölte, hogy „felülről” szóltak bele abba, ki utazhasson ki a franciaországi Eb-re.

Ante Cacic egyébként már Halilovicnak a keretből való kihagyása előtt is roppant népszerűtlen volt a szurkolók körében, amikor például Modricék csak 1-1-es döntetlent értek el Budapesten, sok internetes hozzászóló hozzá nem értőnek minősítette a kapitányt.

A horvátok a J jelű selejtező csoportból jutottak ki az Eb-re. Bár a csapat sokáig biztos továbbjutónak tűnt, végül csak az utolsó pillanatban úszta meg a pótselejtezőt. Mondhatjuk azt is, szerencsére, mert végül Norvégia került a harmadik helyre, amelynél épp a magyar válogatott bizonyult jobbnak, s azt azért senki sem tagadhatja, hogy a horvátok nehezebb ellenfélnek bizonyultak volna. Cacic együttese egyébként egyedüli vereségét épp idegenben, Norvégiától szenvedte el, a csoport élén zárt olaszokkal kétszer 1-1-es döntetlenre végzett.

A felkészülési meccsen nem brillíroztak a horvátok, igaz, ezekből a találkozókból azért messzemenő következtetéseket nem szabad levonni. Az együttes félelmetes hírű játékosokból áll, Modrid, Kovacic, Rakitic és Perisic remek kvartettet alkothatnak. Talán néhány perc a szupertehetségnek tartott Ante Coricnak, a Dinamo Zagreb játékosának is jut majd.

Csehország

Az Eb-selejtezőcsoportok közül az egyik legerősebb kétségkívül az A jelű volt, amelyben Hollandia, Csehország, Törökország, Izland, Lettország és Kazahsztán szerepelt. Meglepetésre a hollandok a negyedik helyen végezve estek ki, ráadásul sokáig Izland vezette a csoportot. Végül a csehek végeztek az élen 22 ponttal, mindössze plusz ötös gólaránnyal. A csehek oda-vissza verték a világbajnoki harmadik helyezett hollandokat.

Pavel Vrba együttesében túlnyomó többségben vannak a légiósok. A 23-as keretből a mezőnyjátékosok közül nyolcan rúgják a labdát hazai földön, négyen a prágai Spartában (Dockal, Sural, Krejci, Lafata), hárman a Viktoria Plzenben (Hubník, Limbersky, Kolár). A keretben szerepel a 35 éves Tomás Rosicky. Rajta kívül a magyar szurkolók számára ismerős lehet a szintén az Arsenalban szereplő kapus, Petr Cech, valamint Dárdai Pál együttese, a Hertha rendkívüli szorgalmáról és remek lövőerejéről ismert középpályása, Vladimír Darida.

A csehek egyébként Ausztriában, Innsbruckban edzőtáboroznak. Az oroszok elleni főpróba – 2-1-re nyertek – jól sikerült ugyan, de rossz hír volt az együttes számára, hogy megsérült Dockal.

Törökország

Magyar szempontból fájón kvalifikálta magát Törökország az Európa-bajnokságra. Mindössze egy perc választotta el Dzsudzsák Balázsékat attól, hogy legjobb csoport harmadikként pótselejtező nélkül jussanak ki Franciaországba, ám a törökök a 89. percben bevették az izlandiak kapuját, így a félholdasok jutottak egyenes ágon a kontinensviadalra, mi pedig Norvégiával csaptunk össze a rájátszásban. Fatih Terim legényei nehéz csoportból jutottak tovább, hiszen ők is a már a cseheknél említett A jelű hatosban szerepeltek. A csapat öt győzelemmel, három döntetlennel és két vereséggel zárt, két pontra volt a második, míg négyre az első helytől. A 2016-os felkészülési meccsek során remekeltek a törökök, megverték többek közt az osztrákokat és a svédeket, s mindössze Angliától (2-1) szenvedtek vereséget.

Ami a keretet illeti. Fatih Terim szövetségi kapitány főként a hazai bajnokságból válogatott, ám helyet kapott a 23 fős keretben három Bundesliga-játékos (Hakan Calhanoglu, Nuri Sahin és Yunus Malli), a kínai élvonalban játszó Burak Yilmaz, és a dán Nordsjaelland 18 esztendős tehetsége, Emre Mor. A legnagyobb sztár kétség kívül a csapatkapitány, a Barcelonában futballozó Arda Turan.

A D csoport programja
Június 12., 15.00: Törökország-Horvátország, Parc des Princes, Párizs
Június 13., 15.00: Spanyolország-Csehország, Stadium Municipal, Toulouse
Június 17., 18.00: Csehország-Horvátország, Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne
Június 17., 21.00: Spanyolország-Törökország, Allianz Riviera, Nizza
Június 21., 21.00: Csehország-Törökország, Stade Félix-Bollaert, Lens
Június 21., 21.00: Horvátország-Spanyolország, Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux

Petíciót indítottak civil szervezetek a bejegyzett élettársi kapcsolat megmentéséért, a kormány ugyanis egy olyan módosító javaslatot csempészett a jövő évi költségvetést megalapozó salátatörvénybe, amivel - egyetlen betű kihagyásával - lényegében kiüresítené az intézményt. A javaslathoz a kormány semmilyen indoklást nem csatolt.